Spalarni śmieci we Wrocławiu nie będzie. Prezydent wydał oświadczenie

Spalarni śmieci we Wrocławiu nie będzie. Prezydent wydał oświadczenie

Wrocław
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Prezydent miasta zapowiedział, że nie przewiduje powstania we Wrocławiu spalarni śmieci. Sortownia i elektrociepłownia zostaną w przyszłości wybudowane, jednak nie przy ulicy Obornickiej.
Rafał Dutkiewicz wydał oświadczenie, w którym odniósł się do planów powstania na osiedlu Karłowice-Różanka spalarni i sortowni śmieci oraz elektrociepłowni.
Ani program gospodarki odpadami, ani program energetyczny nie przewidują budowy spalarni śmieci we Wrocławiu – stwierdza.
Pisze również, że miasto w perspektywie kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat będzie potrzebowało nowych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Dodaje, że powinny pochodzić z paliwa ekologicznego, możliwe, iż z minimalnym udziałem przetworzenia odpadów.
Najlepszą lokalizacją dla takich, nowych źródeł energii, są obszary podwrocławskie. Nie będzie ona zlokalizowana przy ul. Obornickiej. Jakakolwiek lokalizacja takiej inwestycji powinna być poprzedzona wiążącymi konsultacjami społecznymi – wyjaśnia.
Jeśli chodzi o sortownię śmieci, to prezydent tłumaczy, że, ze względu na europejskie regulacje, we Wrocławiu powinna powstać jeszcze jedna. Jak informuje, ta inwestycja nie jest związana z budową elektrociepłowni.
Nie będzie ona zlokalizowana przy ulicy Obornickiej. Jakkolwiek jej lokalizacja musi być poprzedzona wiążącymi konsultacjami społecznymi – zapowiada.
Osoby zaangażowane w protesty przeciwko powstaniu spalarni śmieci są wdzięczni za wysłuchanie, jednak oświadczenie prezydenta nie uspokoiło ich w pełni.
REKLAMA
Niestety, oświadczenie nie kończy definitywnie tematu i jako Komitet Społeczny musimy i będziemy nadal czuwać nad rozwojem sytuacji – komentuje Grażyna Bronicka z Komitetu Społecznego "Nasze Osiedle".

Strajki przeciw spalarni

Elektrociepłownie miała wybudować firma Fortum, czyli właściciel wrocławskiej sieci ciepłowniczej. Inwestycji sprzeciwiali się mieszkańcy Różanki i okolicznych osiedli. Założyli profil na Facebooku "Stop spalarni śmieci na Różance" oraz powołali Komitet Społeczny "Nasze Osiedle".
Domagamy się poważnego traktowania, przedstawienia dokładnych informacji na temat planów inwestora i miasta oraz dyskusji na tak ważny temat, jakim jest polityka energetyczna i odpadowa Wrocławia – mówiła Grażyna Bronicka, wówczas radna Rady Osiedla Karłowice-Różanka.

Swoje wątpliwości do powstania elektrociepłowni wyrażał też Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.

Ta istniejąca na ul. Łowieckiej ma nadwyżki, a mimo to firma Fortum, której miasto sprzedało w 2004 roku sieć ciepłowniczą, nie chce podłączać do sieci śródmiejskich kamienic i niektórych osiedli twierdząc, że jej się to nie opłaca. Nie wiemy też, czy wrocławianie zapłacą więcej za rachunki. Budowę i utrzymanie nowej elektrociepłowni trzeba przecież jakoś sfinansować – tłumaczył.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA