DODAJ

Wypożyczalnia aut elektrycznych: miasto wreszcie podpisze umowę z wykonawcą

Wrocław
Foto: Pixabay.com/CC0 Public Domain
Tomasz Matejuk
2017-02-15 11:50:56
W czwartek 16 lutego magistrat podpisze z firmą Enigma umowę na realizację wypożyczalni samochodów elektrycznych. Wrocławianie z aut będą mogli skorzystać najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku.

Miasto najkorzystniejszą ofertę na operatora miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych wybrali już w październiku 2016 roku  urzędnicy zdecydowali się na firmę Enigma Systemy Ochrony Informacji.

Na to rozstrzygnięcie wpłynęły jednak dwie skargi do Wojewódzkiego Sądu AdministracyjnegoRozprawy zakończyły się korzystnie dla Wrocławia pod koniec stycznia i dlatego urzędnicy mogą wreszcie podpisać umowę z firmą Enigma. 

Przypomnijmy, że magistrat rozmawiał z pięcioma partnerami, a trzech z nich złożyło oferty. Dwie firmy  Enigma i Decatur  nie wymagały od miasta żadnej dopłaty do funkcjonowania wypożyczalni, natomiast Arriva podała kwotę 4,9 mln złotych za cały okres zarządzania, czyli 5 lat. 

– Zadanie prowadzone jest w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, a wybór partnera został dokonany w oparciu o koncesję na usługi. Przedmiotem partnerstwa jest wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyk pomiędzy stronami, przy czym kompleksowa usługa uruchomienia i zarządzania wypożyczalnią należy do partnera prywatnego – wyjaśnia Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

fot. MatKoz


200 elektrycznych aut do wypożyczenia

W skład kompleksowej usługi wejdzie m.in. udostępnienie minimum 200 samochodów elektrycznych Nissan Leaf, niezbędnych urządzeń ładowania pojazdów elektrycznych, oprogramowania do obsługi systemu, strony internetowej, biura obsługi klientów, wprowadzenie jednolitego oznakowania systemu z wykorzystaniem znaku graficznego miasta Wrocławia. 

– Wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie prawo do pobierania pożytków z przedmiotu partnerstwa – podkreśla Małgorzata Szafran.

Klienci wypożyczalni będą mieli możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu jednego z 200 samochodów elektrycznych zarówno na stacjach jak i poza nimi  to tzw. model free floating. 

Pierwsze samochody do dyspozycji mieszkańców mogą pojawić się wiosną 2018 roku

– Do tego czasu strony uzgodnią lokalizacje stacji i wybudują niezbędną infrastrukturę dla wypożyczalni samochodów elektrycznych, przygotują spójny wizualnie system wypożyczalni, BOK i niezbędne oprogramowanie. Planuje się również, że dla uatrakcyjnienia funkcjonalności wypożyczalni będą zapewnione przywileje dla jej klientów m.in. bezpłatne parkowanie w strefie płatnego parkowania, przejezdność przez niektóre wyłączone obecnie z ruchu kołowego ulice – wylicza Małgorzata Szafran.

Wypożyczalnia ma być czynna całą dobę i przez cały rok. Do dyspozycji mieszkańców będzie kilkadziesiąt stacji 
 30 lokalizacji wskaże magistrat, pozostałe  od 30 do 60  zaproponuje partner prywatny.

Stawki nie będą wygórowane

Koszty wypożyczenia samochodu będą znane po podpisaniu umowy, niemniej jednak  jak podkreślają urzędnicy  kwoty te muszą być konkurencyjne i zapewne nie będą wyższe niż np. opłata za taksówkę.

W magistracie zapewniają, że realizacja tego przedsięwzięcia ma na celu promowanie niskoemisyjnego środka transportu i zachęcenie mieszkańców do rezygnacji lub istotnego ograniczenia korzystania z własnego samochodu w obszarze centrum miasta. 

– Dzięki temu zostanie uwolniona przestrzeń miejska, efektywniej wykorzystana infrastruktura drogowa a przede wszystkim nastąpi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Przykłady miast zachodnich pokazują, że jeden samochód z wypożyczalni zastępuje 7-12 samochodów indywidualnych – dodają urzędnicy.