DODAJ

Wzdłuż Granicznej zaroi się od inwestycji? Będzie nowy plan zagospodarowania

Wrocław
Foto: ukosne.gis.um.wroc.pl
Tomasz Matejuk
2017-02-08 14:15:17
Magistrat szykuje nowy plan zagospodarowania dla kilku działek przy ulicy Granicznej, nieopodal węzła AOW. Nieruchomości na sprzedaż w tej okolicy ma nie tylko miasto, ale i Agencja Mienia Wojskowego.

Na najbliższej, czwartkowej sesji rady miejskiej, radni zajmą się przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Granicznej oraz węzła Autostradowej Obwodnicy Wrocławia "Wrocław Lotnisko"

Ten obszar znajduje się w zespole urbanistycznym aktywności gospodarczej Rakietowa-Graniczna.

– W zespołach urbanistycznych aktywności gospodarczej jednym z głównych celów polityki przestrzennej jest wyeksponowanie istniejących lub doprowadzenie do powstania nowych obiektów, układów urbanistycznych lub ich części, które wzmacniają identyfikację kompleksów zabudowy i zespołów urbanistycznych – tłumaczą urzędnicy.

Dodają, że sporządzenie planu miejscowego przyczyni się do aktywizacji procesów inwestycyjnych na obszarze nim objętym, uzupełniając i porządkując strukturę funkcjonalno-przestrzenną w bezpośrednim sąsiedztwie węzła AOW.

UM Wrocławia

Jedną z działek, dla których zostanie opracowany plan (nr 1/28), magistrat próbował bezskutecznie sprzedać w zeszłym roku. Nieruchomość o powierzchni ponad 33 tys. metrów kwadratowych wyceniono na 8 mln 740 tys. złotych. Nie znalazł się jednak kupiec, ale działka wkrótce znów może trafić pod młotek. To miejsce pod bazy logistyczne i transportowe czy magazyny.

Aktualnie urzędnicy szukają z kolei kupca na inny grunt przy ulicy Granicznej, tuż przy zbiegu z ulicą Rdestową (działki nr 13/10 i 14/14). Teren wyceniono na 1 mln 860 tys. złotych, a rozstrzygnięcie przetargu poznamy na początku kwietnia. W tym miejscu mogą powstać m.in. sklepy wielko- i małopowierzchniowe, biura czy obiekty edukacyjne.

Wojsko też sprzedaje

Jak donosiliśmy w listopadzie zeszłego roku, Agencja Mienia Wojskowego znalazła kupca na jedną ze swoich nieruchomości przy ulicy Granicznej

Agencja Mienia Wojskowego


Sprzedana przez AMW działka znajduje się w sąsiedztwie dawnego portu lotniczego i terenów jednostki wojskowej, z której nieruchomość została wydzielona. Na działce stoi uszkodzony budynek magazynowy i zdewastowany płot.

– Nieruchomość w dużej części porośnięta jest dziko rosnącymi trawami i chwastami oraz drzewami – wyliczają wojskowi

Działka nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania  przestrzennego Wrocławia z 2010 roku, nieruchomość położona jest na terenie oznaczonym symbolem Strachowice Lotnisko INFRA, określonym jako zespół urbanistyczny infrastruktury technicznej.

Dominującą klasą przeznaczenia terenu jest tu logistyka, obsługa transportu i telekomunikacja, a jako funkcje uzupełniające wskazano m.in. zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, handel, gastronomię, biura czy opiekę zdrowotną czy edukację.

Na nowych właścicieli czekają też inne wojskowe nieruchomości w okolicy portu lotniczego. Oprócz kilku działek wzdłuż ulicy Granicznej, AMW szuka też kupca na nieużywaną wojskową bocznicę kolejową, biegnącą od linii kolejowej w pobliżu stacji Wrocław Zachodni do ulicy RakietowejBocznica – po spełnieniu odpowiednich wymogów – może być znów uruchomiona. 

Agencja Mienia Wojskowego


Kilka lat temu, jeszcze przed Euro 2012, pojawił się pomysł, by tą bocznicą jeździły pociągi z Dworca Głównego do nowego terminala lotniska. Ostatecznie te plany spaliły na panewce.