DODAJ

ATS: W Zamościu już pracuje pierwsze duże centrum serwisowe przy „szerokim torze”

Zamość
ATS: W Zamościu już
Kajtman
2011-09-27 12:24:50

Pod koniec sierpnia miał miejsce przeładunek pierwszych dostaw stali ze wschodu. Do klientów trafiły walcówka i z blacha hrc. Zdolności produkcyjne centrum w którym znajdować się będą linia cięcia poprzecznego, linia cięcia wzdłużnego, trawialnia blach i linia śrutowania i malowania do blach grubych i kształtowników wynoszą ponad 400 tysięcy ton rocznie, a łączna wartość inwestycji wraz z częścią logistyczną to blisko 18 milionów euro.


 


- Na granicy polsko-ukraińskiej funkcjonuje kilka średniej wielkości terminali logistycznych, jednak ich zdolności przeładunkowe są bardzo niewielkie – podkreśla Marcin Witczak, prezes zarządu ATS SA,.  To zdecydowało o zainwestowaniu we własne centrum logistyczno-produkcyjne. Poszliśmy krok dalej i dziś mamy też pierwsze w tej części kraju centrum serwisowe, umożliwiające przeróbkę i uszlachetnianie importowanej stali i wyrobów stalowych – dodaje prezes Witczak.


Na potrzeby linii technologicznej cięcia poprzecznego, wybudowano Otwarte Składowisko Wsadu, które dysponuje suwnicami o udźwigu 40t. Przebudowano również układ torowy, oddano do użytku specjalnie zaprojektowaną bocznicę kolejową o długości 350 metrów, dzięki której wagony będą podjeżdżały bezpośrednio pod suwnicę.


To dobre miejsce i dobry czas na uruchomienie takiej inwestycji. Polski rynek stali ma się bardzo dobrze. Z danych Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowej wynika, że po siedmiu miesiącach 2011 r. polska produkcja stali przekroczyła 5,1 mln ton – to ponad 7 proc. więcej niż w 2010 roku. W tym czasie polska gospodarka zużyła - według wstępnych szacunków - ok. 6,5 mln ton wyrobów hutniczych, czyli około 15 proc. więcej niż rok wcześniej. 61 proc. zużywanej w Polsce stali pochodzi z importu.


 


Polski rynek to za mało


 ATS zaopatruje kilkaset firm z Europy Środkowej. Docelowo spółka chciałaby uruchomić centra przeładunkowo-serwisowe w Rumuni, na Węgrzech i na Słowacji.


- Dzięki nowo otwartemu Centrum Serwisowemu, mamy optymalne możliwości składowania, co z kolei przekłada się na elastyczność dostaw realizowanych dla naszych klientów  – dodaje Witczak - Dzięki temu możemy nie tylko zwiększać dostawy stali, ale odpowiednio obłożyć linie produkcyjne arkuszy, taśm i formatek.


 


W ubiegłym roku ponad 25 % stali sprowadzonej na polski rynek pochodziło z Ukrainy i Rosji. Ale nie tylko. Spółka ATS konsekwentnie wprowadza na polski rynek stal z huty mołdawskiej – Cechuje ją lepsza jakość, od tej oferowanej przez dostawców krajowych – mówi prezes Witczak. – To zresztą jedna z najlepszych w Europie hut produkujących popularną „walcówkę”.  To stal, która znajduje zastosowanie w branży Automotive, przemyśle meblarskim, i produkcji AGD - kończy.


 


 
 ---


ATS jest dynamicznie rozwijającą się firmą, działającą na polskim rynku handlu wyrobami hutniczymi już od 1998 roku. Głównym obszarem działalności jest eksport i import wyrobów hutniczych oraz sprzedaż hurtowa wyrobów. ATS jest głównym importerem na polski rynek wyrobów walcowanych z hut w Mołdawii, Ukrainie, Rosji i Turcji. 


Swoje produkty ATS sprzedaje na 30 rynkach świata od Polski przez Czechy, Chorwację i Szwajcarię po Indie i Brazylię.ATS, jako jeden z niewielu operatorów na rynku dostaw stali może dostarczyć zamówiony towar w każde miejsce Europy w max 72 h.