AutonomyNow uruchamia w Lublinie produkcję seryjną systemów AI dla branży motoryzacyjnejAutonomyNow

AutonomyNow uruchamia w Lublinie produkcję seryjną systemów AI dla branży motoryzacyjnej

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polska firma technologiczna AutonomyNow uruchomiła produkcję seryjną systemów AI dla branży motoryzacyjnej. Spółka, za którą stoją Michał Wendeker, Konrad Kostrzewa i Konrad Słoniewski, zamierza podbić jeden z najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych rynków – przyszłość motoryzacji, czyli technologie sztucznej inteligencji wspierające czy wręcz wyręczające kierowców. Start-up AutonomyNow opracowuje zaawansowane systemy autonomiczne AI i właśnie rusza z ich produkcją w fabryce w Lublinie.

Systemy zaprojektowane przez AutonomyNow wykorzystują algorytmy AI do automatycznego wykrywania pieszych i rowerzystów wokół pojazdów, z dużą dokładnością monitorują aktualne limity prędkości za sprawą autorskich algorytmów Sensor Fusion, a także na bieżąco sprawdzają stan kierowcy pod kątem senności i rozproszenia uwagi.

ADAS (z ang. Advanced Driver Assistance System) to technologia, która wspiera kierowców w bezpiecznym prowadzeniu pojazdu. Według danych pochodzących od firm ubezpieczeniowych, aktywne systemy bezpieczeństwa – czyli te umożliwiające np. automatyczne hamowanie pojazdu – zmniejszają wypadkowość o około 30-40%, podano.

– „Do tej pory staraliśmy się nie mówić szerzej o osiągnięciach spółki. Naszym podstawowym celem było dopracowanie i weryfikacja tworzonego przez nas rozwiązania pod kątem standardów bezpieczeństwa i norm homologacyjnych oraz udane wdrożenie technologii na rynek. Na tę chwilę mamy zakontraktowane zamówienia o wartości przekraczającej 2,9 mln euro, przychody spółki rosną w tempie ponad 4000% rocznie” – powiedział CEO i chief innovation officer w AutonomyNow Michał Wendeker, cytowany w komunikacie.

Po uruchomieniu produkcji seryjnej AutonomyNow nie zwalnia tempa i pracuje już nad kolejną generacją Systemów AI Driver umożliwiających autonomiczne sterowanie pojazdem podnadzorem kierowcy.

– „Mamy plan realizacji uniwersalnego systemu AI dla branż Automotive i Defence. Pracujemy nad rozwiązaniami zapewniającymi najwyższy poziom precyzji detekcji i rozumienia otoczenia dzięki autorskiej architekturze systemu i zaawansowanym metodom przetwarzania sygnałów wykorzystujących customowe zbiory danych dostosowane do naszych aplikacji” – dodaje odpowiedzialny za opracowanie Systemu AI Driver Jan Księżopolski

Plany polskiej firmy również nie kończą się na obecnych produktach dla branży automotive. Specjaliści AutonomyNow pracują nad rozwojem autorskiej technologii umożliwiającej automatyzację pojazdów wojskowych.

„Myślimy o rozwoju technologii w formacie Dual Use, od razu zakładając możliwościzastosowania w projektach cywilnych i militarnych. Dzięki naszej technologii planujemyzwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania pojazdów, a docelowo rozwijamy aplikacje umożliwiające pełną automatyzację w określonych warunkach” – podkreśla Michał Wendeker.

REKLAMA

O firmie AutonomyNow:

Spółka została założona w maju 2020 r. przez Michała Wendekera, Konrada Kostrzewy i Konrada Słoniewskiego, jako Joint Venture firm VERS i Veturai.

AutonomyNow to polska firma technologiczna specjalizująca się w autonomicznych systemach sprzętowych i programowych, w tym ADAS i systemach autonomicznych dla sektora pojazdów użytkowych. Firma posiada Machine Learning Centre (biuro badawczo-rozwojowe, zlokalizowane w Warszawie) i zakład produkcyjny w Lublinie.

Zespół AutonomyNow składa się z ekspertów w dziedzinie systemów elektronicznych i wizji komputerowej, z wieloletnim doświadczeniem w zakresie rozwoju i produkcji dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego.

Autonomiczne technologie są projektowane z myślą o bezpieczeństwie i niezawodności w zakresie: Percepcji, Planowania ruchu, Kontroli systemów i diagnostyki w czasie rzeczywistym w każdych warunkach.

W polski start-up AutonomyNow zainwestowały dwa fundusze VC: Carlson Evig Alfa oraz bValue i grupa inwestorów prywatnych związanych ze Startup Excellence Club i Cobin Angels.

AutonomyNow
AutonomyNow

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA