Co buduje się w Poznaniu? Przegląd najciekawszych inwestycji APA Jacek Buła / Pracownia Grafit

Co buduje się w Poznaniu? Przegląd najciekawszych inwestycji

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Kontynuujemy cykl filmów i artykułów pokazujących co aktualnie buduje się w największych miastach Polski. Dziś zaglądamy z wizytą do stolicy Wielkopolski, jednego z najdynamiczniej rozwijających się od wielu lat polskich miast, do Poznania. Przegląd najciekawszych naszym zdaniem inwestycji, jakie realizowane są obecnie w tym mieście.

AND2

W centrum Poznania trwa budowa wieżowca AND2. Powstający 25-kondygnacyjny biurowiec, osiągając wysokość 116 metrów, stał się najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski i charakterystycznym akcentem finalizującym realizowaną od 25 lat inwestycję, czyli biurowo-hotelowo-usługowy kompleks zlokalizowany przy Placu Andersa w Poznaniu, a jej łączny budżet wyniesie 250 mln euro, czyli ponad miliard złotych. Efektem tej inwestycji jest spektakularna metamorfoza nieuporządkowanego skweru do tętniącego miejskim życiem biurowego centrum Poznania.

Wieżowiec powstaje w ścisłym centrum Poznania. Inwestorem jest Andersia Retail Sp. z o.o. – joint venture pomiędzy Von der Heyden Group i Miastem Poznań. Generalnym wykonawcą projektu jest PORR S.A. Projekt biurowca powstał w Pracowni Projektowej Ewy i Stanisława Sipińskich.

AND2 ma stać się nową wizytówką Poznania. Jest to także ważna inwestycja ze względu na zasoby biurowe miasta. Budynek zwiększy je aż o 5 proc., dostarczając około 40 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni do pracy.

Najemcy będą mogli podziwiać panoramę Poznania z trzech tarasów zlokalizowanych na 12. i 19. piętrze.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Nowy Rynek

Nowy Rynek to największa inwestycja biurowa Skanska Property Poland w Polsce. Docelowo jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Znajduje się na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, dlatego dzięki połączeniom autobusowym i tramwajowym, można dojechać do niego szybko i komfortowo z różnych stron miasta. W najbliższej okolicy są liczne punkty usługowe, centra handlowe, a także dwa duże parki.

Za projekt poszczególnych etapów, budynków w tej inwestycji odpowiedzialne są renomowane polskie pracownie architektoniczne: JEMS Architekci Sp. z o.o., Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o., Medusa Group

W biurowcach Nowego Rynku zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać prąd i wodę. Ukończony niedawno budynek E kompleksu jest zasilany energią elektryczną wyprodukowana w 100% ze źródeł odnawialnych.

Najemcy Nowego Rynku korzystają m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarcza aż o 30% więcej świeżego powietrza. W ramach kompleksu powstał również pierwszy w Poznaniu chodnik redukujący poziom zanieczyszczeń znajdujących się w miejskim powietrzu.

Budowa będzie kontynuowana. Powstaną nowe obiekty.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Wujka 9

W stolicy Wielkopolski rozpoczęła się budowa nowego kameralnego biurowca. Budynek wyróżnia piękna, nietypowa jak na polskie realizacje elewacja Obiekt powstaje przy ulicy Wujka 9, w dzielnicy Wilda. Inwestorem jest Grupa MJG. Biurowiec stanie się główną siedzibą dla wszystkich spółek Grupy. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest znana polska pracownia JEMS Architekci.

Wujka 9 będzie 5-kondygnacyjnym budynkiem biurowo-usługowym, który łącznie zaoferuje około 3 200 metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia, z czego 2 600 mkw. to biura, natomiast pozostałe 700 mkw. zostanie przeznaczone na przestrzeń handlowo-usługową, która zostanie ulokowana w parterze. Budynek powstanie w dzielnicy Wilda tuż obok kompleksu Nowy Rynek.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Remont Starego Rynku

W ramach inwestycji powstała nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren objęty rewaloryzacją pokryły kamienne płyty i kostka. Wykorzystany został również zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Poruszanie się po nowej nawierzchni ułatwia obniżenie chodników w stosunku do płyty Starego Rynku i przebudowywanych fragmentów ulic do 2 cm.

Na Starym Rynku pojawiły się trzy wyspy zieleni - klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał. Są też nowe ławki i siedziska, zlokalizowane na starorynkowej płycie oraz w Pasażu Kultury, który powstanie na ul. Jana Baptysty Quadro. Będzie to miejsce do organizowania wydarzeń kulturalnych, które będzie dysponowało m.in. mobilną sceną i czasowym, składanym zadaszeniem.

Remont ten jest częścią projektu Centrum, który rozpoczął się w 2017 roku i ma na celu odnowienie centrum miasta Poznania. Prace remontowe na Starym Rynku w Poznaniu rozpoczęły się pod koniec 2021 roku, a zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2024 roku.

Inwestorem jest miejska spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Generalnym wykonawcą remontu Starego Rynku w Poznaniu jest firma Tormel, a projekt został opracowany przez Pracownię APA Jacek Buła, przy wsparciu Pracowni Grafit.

Mimo że znaczna część płyty została udostępniona tuż przed świętami Bożego Narodzenia, prace wciąż trwają, zwłaszcza w obszarze bloku śródrynkowego i na niektórych przyległych ulicach. Kolejne przestrzenie będą sukcesywnie oddawane do użytku wraz z postępem prac.

REKLAMA

Dodatkowo, prace zostaną przedłużone o kolejne pół roku w rejonie placu Wolności oraz na ulicach 27 Grudnia, Kantaka i Gwarnej. Zgodnie z najnowszymi planami, zakończenie remontu przewidziane jest na czerwiec 2024 roku.

APA Jacek Buła / Pracownia Grafit
APA Jacek Buła / Pracownia Grafit

Kamienica Wiedeńska

Projekt ma na celu rewitalizację kamienic przy ul. Podgórnej 11 i 13 w Poznaniu, poprzez podniesienie ich wartości estetycznej i użytkowej, tak by stanowiły atrakcyjne otwarcie ulicy Szkolnej. Obie kamienice, zdegradowane w wyniku działań wojennych i licznych powojennych przebudów straciły swój reprezentacyjny charakter oraz pierwotną funkcję mieszkalno-usługową – stanowiły część szpitala miejskiego.

Fasadom obu budynków zostanie przywrócona dawna świetność. W parterze budynków oraz częściowo na 1 piętrze kamienicy przy Podgórnej 11 zostanie przywrócona funkcja usługowa w postaci tzw. „food court”8 punktów gastronomicznych ze wspólną salą konsumpcyjną. W związku z tym w tej strefie zostaną przywrócone pierwotne wykroje witryn. W witrynach zostaną zorganizowane dwa wejścia do części mieszkalnej od strony ulicy Podgórnej oraz 3 wejścia do części usługowej, jedno na narożniku budynku 13 oraz po jednym od strony ul. Podgórnej i Szkolnej.

Inwestorem jest spółka DS NEW VENTURE. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest pracownia Projekt SPA Biuro Projektów. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Demiurg Sp. z o.o.

Projekt SPA Biuro Projektów
Projekt SPA Biuro Projektów

Biurowiec Industrial

Biurowiec Industrial jest wznoszony w Poznaniu przy ulicy Komedy, tuż obok Galerii Posnania. Budynek będzie miał 60 metrów wysokości. Powierzchnia całkowita tego piętnastokondygnacyjnego budynku sięgnie blisko 19 tys. metrów kwadratowych, a użytkowa ponad 9 tys. metrów kwadratowych.

Inwestorem projektu jest TMT, Biurowiec został zaprojektowany przez architektów z pracowni Sterzyński Sucharski EASST.COM z Poznania.

Sterzyński Sucharski EASST.COM
Sterzyński Sucharski EASST.COM

Kolejova 1

Kolejova1 zespół budynków wielorodzinnych, który powstaje przy ul. Kolejowej 1, na Łazarzu. Projektantami gmachu są architekci z pracowni LAB3 Architekci, jego generalnym wykonawcą jest spółka Erbud S.A., a inwestorem jest firma Novaform Polska z siedzibą w Poznaniu. W najwyższym miejscu, zabudowa sięgnie 55 m wysokości.

Kolejova1 to wyjątkowa inwestycja, powstająca w samym sercu Poznania, na terenie tzw. Wolnych Torów. Jest to kilkadziesiąt hektarów dawnych terenów kolejowych na południe od Dworca Głównego. Od dziesięcioleci są one przedmiotem analiz i planów, które mają przekształcić ten obszar w nową śródmiejską dzielnicę. Teren pozostaje jednak nadal praktycznie niezagospodarowany. Kolejova 1, to jedna z pierwszych, dużych inwestycji, która ma zmienić wygląd tej zaniedbanej części Poznania.

LAB3 Architekci
LAB3 Architekci

Panoramiqa

Inwestycja Panoramiqa zlokalizowana jest w Poznaniu w północnej części dzielnicy Starołęka przy ulicy Wagrowskiej, w pobliżu skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Unii Lubelskiej.

Osiedle tworzą dwa budynki o zróżnicowanej wysokości, w których łącznie powstały 272 mieszkania, w strukturze od jednego do czterech pokoi i powierzchni od 26 do 82 mkw.

Pierwszy budynek ma od siedmiu do dziewięciu pięter i kształt litery L. Natomiast drugi posiada 17 pięter, wysokość około 55 metrów i ma kształt prostokąta, a na jego szczycie jest taras widokowy. Inwestycję wyróżnia kaskadowa architektura.

Do mieszkań przynależą tarasy, loggie lub ogródki. Pomiędzy budynkami zaprojektowano zielony dziedziniec z placem zabaw dla dzieci. Na parterze znajduje się lokal usługowy. Powstała również podziemna hala garażowa oraz naziemne miejsca postojowe i przestrzeń do przechowywania rowerów.

Budowa zespołu budynków mieszkalnych rozpoczęła się w 2022, a dobiegnie końca w czwartym kwartale 2024 roku. Osiedle jest inwestycją deweloperską BPI Real Estate Poland z siedzibą w Warszawie, firma CFE Polska jest jego generalnym wykonawcą, a projektantami są architekci z pracowni Brit Plan.

Brit Plan
Brit Plan

Garbary 68

Inwestycja Garbary 68 powstaje w samym sercu Starego Miasta. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku, a zakończy w 2025 roku. Koncepcję architektoniczną opracowała pracownia Wojtyś Wójtowicz Architekci. Projekt jest inwestycją firmy VINCI Immobilier Polska z Warszawy i liczyć będzie 7 kondygnacji naziemnych.

Wojtyś Wójtowicz Architekci
Wojtyś Wójtowicz Architekci

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA