Co dalej z wielką Hutą Miedzi KGHM w Legnicy?Fot. KGHM Polska Miedź S.A.

Co dalej z wielką Hutą Miedzi KGHM w Legnicy?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Jaka przyszłość czeka wielką Hutę Miedzi w Legnicy, należącą do KGHM Polska Miedź S.A.? To najstarsza czynna huta miedzi w Polsce i jeden z największych pracodawców w tym liczącym ponad 91 tysięcy mieszkańców mieście na Dolnym Śląsku. Miedziowa "Solidarność" jest zaniepokojona przyszłością huty.

W ostatnich latach, dzięki miliardowym inwestycjom, zakład rozbudował swoje możliwości o wytop miedzi ze złomu elektronicznego.

Przewodniczący zakładowych struktur związku twierdzi, że w tym samym czasie zauważalnie zmniejszają się dostawy rudy z kopalni "Lubin", co może być zapowiedzią mniejszej produkcji i zwolnień.

Zarząd KGHM wydał oficjalne oświadczenie, którego treść w całości prezentujemy poniżej:

W nawiązaniu do pisma Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Huty Miedzi Legnica skierowanego do Ministra Aktywów Państwowych Pana Jakuba Jaworowskiego oraz pojawiających się doniesień medialnych Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. oświadcza:

Nieprawdą jest, jakoby KGHM Polska Miedź S.A. planowała zwolnienia grupowe w Hucie Miedzi Legnica. Huta w Legnicy jest istotnym i rozwojowym aktywem produkcyjnym Spółki, a jej transformacja technologiczna w kierunku Huty Hybrydowej/Recyklingowej jest ważnym elementem planów inwestycyjnych KGHM. Spółka nie planuje również ograniczać poziomów produkcji miedzi elektrolitycznej w tym zakładzie. Trwająca obecnie transformacja huty ma na celu dostosowanie jej ciągu technologicznego do przyszłych uwarunkowań rynkowych i wykorzystanie potencjału rozwoju, jaki wiąże się z recyclingiem złomów miedzi. Zmiany technologiczne pozytywnie wpłyną na warunki pracy i nie spowodują zwolnień grupowych.

W ramach pierwszego etapu transformacji w ciąg technologiczny Huty Miedzi Legnica został wybudowany węzeł topienia złomów miedzi wysokiej jakości. Docelowo zostanie on uzupełniony o Bazę Obrotu Złomem, której zadaniem będzie przygotowanie materiału wsadowego do przetopu m.in. w Hucie Miedzi Legnica. Spółka planuje również inwestycje, które odciążą pracowników huty w zakresie najcięższych prac fizycznych. W związku z rozwojem i unowocześnieniem procesów produkcyjnych, część pracowników zostanie przesunięta na nowotworzone stanowiska w ramach procesu recyclingu złomów miedzi. Kwestie te są jednak jasno komunikowane załodze Huty Legnica oraz centralom związków zawodowych w KGHM Polska Miedź S.A. Kolejne, trwające już inwestycje dotyczą Wydziału Elektrorafinacji Miedzi. Nowe działania wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz zwiększą zdolność produkcyjną Huty. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2026 r.

Kluczowym elementem transformacji HML jest wybór nowego, dedykowanego agregatu hutniczego (pieca) do przetopu złomów miedzi. Obecnie HML prowadzi zaawansowane rozmowy z dwoma czołowymi firmami z branży hutniczej, w celu wyboru najbardziej optymalnego pieca, który ma być uruchomiony w HML do roku 2030. Poza utrzymaniem obecnych zdolności produkcyjnych nowy agregat zapewni większą elastyczność wsadową oraz wpisuje się w politykę ekologiczną, a także obecne trendy rynkowe. Pozostała instalacja pirometalurgiczna, tj. konwertory, piece anodowe oraz Wydział Rafinacji Ołowiu pozostają w obecnej formie.

Transformacja na Hutę Hybrydową/Recyklingową wygeneruje w otoczeniu Huty dodatkowe miejsca pracy. Powstanie Baza Obrotu Złomem na terenie HML, która zapewni materiał wsadowy oraz kilkadziesiąt miejsc pracy. Równocześnie na terenie Huty Miedzi Legnica trwają prace nad stworzeniem we współpracy z Pol-Miedź Trans Terminala Przeładunkowego z transportu kolejowego na transport samochodowy, co także przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. Poniesione nakłady inwestycyjne zagwarantują stabilne funkcjonowanie Huty przez kolejne dziesięciolecia, czyniąc z Huty Miedzi Legnica nowoczesny i ekologiczny zakład produkcyjny.

Wspomniane pismo traktujemy jako przejaw manipulacji i próbę wzbudzania nieuzasadnionych niepokojów społecznych wśród załogi i otoczenia Spółki. Jednocześnie apelujemy o niewykorzystywanie kwestii związanych z KGHM Polska Miedź S.A. do bieżących celów politycznych i trwającej kampanii wyborczej.

Fot. KGHM Polska Miedź S.A.
Fot. KGHM Polska Miedź S.A.
REKLAMA

Huta w Legnicy to najstarsza czynna huta miedzi w Polsce

Dzięki nowym inwestycjom KGHM, ma się przeobrazić w najnowocześniejszy zakład odzysku złomu miedzianego. To kontynuacja planów modernizacyjnych. Sześć lat temu za blisko 250 milionów złotych został tam wybudowany pierwszy w Polsce piec - tzw. WTR (wychylno-topielno-rafinacyjny), przeznaczony do przetopu złomu miedzi.

Historia Huty Miedzi "Legnica":

Wybudowana została w latach 1950–1952 jako Legnickie Zakłady Metalurgiczne im. W. Lenina przy udziale polskich i radzieckich specjalistów. Przeznaczona była do obsługi tzw. starego zagłębia miedziowego (kopalnie „Lena”, Nowy Kościół i „Konrad” w rejonie miejscowości Złotoryja i Wilków). 19 marca 1959 r. Legnickie Zakłady Metalurgiczne przekształcono w Hutę Miedzi „Legnica” (zdolność produkcyjna – 12,5 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie).

Po odkryciu przez Jana Wyżykowskiego w 1957 olbrzymich złóż rud miedzi pod Lubinem, zakład zmodernizowano. Budowa nowych kopalń „Lubin” i „Polkowice” skutkowały rozbudową huty i zwiększeniem zdolności produkcyjnej do 60 tys. ton rocznie – od 1960 r. Wówczas huta została częściowo zastąpiona przez Hutę Miedzi Głogów

W lipcu 1970 r. HM „Legnica” weszła w skład Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi.

W roku 2014 HM „Legnica” wytwarzała rocznie ponad 100 tysięcy ton wysokiej jakości miedzi elektrolitycznej w postaci katod i ok. 15–20 tysięcy ton w postaci wlewków. Zakład zatrudniał około 1200 osób i około 300 w firmach kooperujących na terenie huty.

W czerwcu 2019 roku w hucie został oddany do użytku pierwszy w Polsce piec WTR (wychylno-topielno-rafinacyjny), przeznaczony do przetopu złomu miedzi. Koszt inwestycji wyniósł około 250 mln zł.

Fot. KGHM Polska Miedź S.A.
Fot. KGHM Polska Miedź S.A.
Fot. KGHM Polska Miedź S.A.
Fot. KGHM Polska Miedź S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA