Czy budowa tunelu kolejowego pod Wrocławiem jest realna?CPK

Czy budowa tunelu kolejowego pod Wrocławiem jest realna?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Stolica Dolnego Śląska ma raczej niewielkie szanse na budowę prawdziwego metra. Jednak od wielu lat pojawiają się koncepcje budowy pod miastem specjalnego tunelu kolejowego, który w zamyśle autorów, mógłby stać się taką namiastką prawdziwego metra.

W Łodzi obecnie powstają już dwa tunele kolejowe – jeden o średnicy służący ruchowi aglomeracyjnemu i regionalnemu, oraz drugi przeznaczony dla Kolejowego Depo Podmiejskiego (KDP).

Pomysły na tunel pod Wrocławiem pojawiają się od pewnego czasu jako potencjalne rozwiązanie problemów z przepustowością Wrocławskiego Węzła Kolejowego oraz dla zbliżenia kolei do źródeł ruchu. PKP PLK S.A. zastanawiały się nad stworzeniem tunelu w ramach wstępnego studium wykonalności przebudowy Wrocławskiego Węzła Kolejowego.

Koncepcję dwóch tuneli o średnicy przedstawił mgr. Mariusz Korzeń, doktorant Politechniki Wrocławskiej. Przedstawiamy ją na załączonej mapie.

Powołuje się na przykład Monachium: – Dobrym przykładem obrazującym korzyści jakie niesie ze sobą wprowadzenie sprawnie funkcjonującej sieci SKM wykorzystującej tunel średnicowy jest sieć S – Bahn w Monachium. Jest to jeden z najważniejszych środków transportu w obszarze całej aglomeracji – mówi.

Według mgr. Korzenia najważniejsze generatory ruchu (miejsca na planie miasta stanowiące najczęstszy cel podróży, a co za tym idzie w tych miejscach potoki pasażerów są największe) to:

- Dworzec Główny/Dworzec Autobusowy – węzeł przesiadkowy pomiędzy różnymi środkami transportu (transport miejski, regionalny, dalekobieżny)Stare Miasto/ Rynek – obszar generujący duży ruch turystyczny,

- plac Dominikański – duży węzeł przesiadkowy przy Starym Mieścieplac Bema – węzeł przesiadkowy w kierunku północnej części miasta,

- plac Grunwaldzki – jeden z najważniejszych węzłów przesiadkowych w mieście. W okolicy duży ośrodek akademicki, możliwość dojechania z placu w praktycznie każdą część miasta,

- plac Jana Pawła II – ważny węzeł przesiadkowy w kierunku zachodnich części miastaHala Stulecia/ ZOO – miejsca generujące duży ruch turystyczny,

- Skrzyżowanie przy Arkadach Wrocławskich – węzeł przesiadkowy w kierunku południowej części miasta,

- w niedalekiej przyszłości: Dworzec Świebodzki – możliwe jest zabudowanie terenów przy dworcu tworząc nowe centrum Wrocławia,

REKLAMA

- w niedalekiej przyszłości: Plac Społeczny – według Miejscowego Plany Zagospodarowania Terenu docelowe plac ma być w przyszłości zabudowany i tworzyć ważny punkt na mapie miasta,

- tzw. Aleja Wielkiej Wyspy – nowa inwestycja stanowiąca wschodnią część śródmiejskiej obwodnicy Wrocławiu, umożliwi stworzenie nowego węzła przesiadkowego w obrębie Biskupina i Sępolna.

hipermiasto.com / CC-BY-NC-SA 4.0
hipermiasto.com / CC-BY-NC-SA 4.0

Na podstawie powyższego opracowania autor przedstawia propozycję dwóch nowych odcinków o charakterze trasy średnicowej dla miasta. Pierwszy z tuneli ma na celu połączenie stacji Dworzec Świebodzki z Wrocław Swojczyce, przechodząc przez obszary Starego Miasta, Śródmieścia oraz Wielkiej Wyspy. Plan zakłada także stworzenie na tej trasie 8 nowych przystanków podziemnych.

Drugi tunel ma umożliwić bezpośrednie połączenie Dworca Świebodzkiego ze stacją Wrocław Główny. Takie połączenie dwóch głównych dworców znacznie ułatwiłoby przesiadki pomiędzy pociągami SKM a regionalnymi czy dalekobieżnymi.

W projekcie, Dworzec Świebodzki pełniłby kluczową rolę jako punkt początkowy obu tuneli, co czyniłoby go istotnym miejscem przesiadkowym między nimi.

Autor zauważa, że jedną z głównych korzyści z wprowadzenia nowych tras jest skrócenie czasu podróży z przedmieść do centrum. Jest to szczególnie istotne w godzinach szczytu, gdy podróżowanie przez centrum miasta może być utrudnione.

Przykładowe czasy przejazdu między stacjami na odcinku centralnym, czyli Wrocław Świebodzki - Wrocław Swojczyce, wyniosą około 17 minut, co obecnie jest niemożliwe do osiągnięcia zgodnie z istniejącą siecią połączeń – podkreśla autor.

Dodatkowe korzyści wynikające z budowy tuneli obejmują również: połączenie Dworca Świebodzkiego z Dworcem Głównym, eliminację potrzeby przewożenia pociągów SKM po estakadzie kolejowej, wzrost przepustowości w centrum miasta oraz zbliżenie sieci kolejowej do najważniejszych źródeł ruchu w mieście.

Co sądzicie o tym pomyśle? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czekamy na Wasze opinie.

Zdjęcie główne w artykule: Tunel w Łodzi / wizualizacja: CPK

Komentarze (24)

Napisz komentarz
Mariusz(gość)
Jaka jest przewaga tego rozwiązania nad prawdziwym metrem?
Llmm(gość)
KDP to kolej dużych prędkości, a nie żadne kolejowe depo.
prawdziwy Szczecin 2050(gość)
Tunel kolejowo-drogowy jest potrzebny, ale w Szczecinie. Na odcinku Stalmacha-Hryniewieckiego. Efekty: po pierwsze domknięcie (obecnie dysfunkcjonalnego) "ringu" budowanej SKM, po drugie: wyprowadzenie tranzytu z centrum miasta i Jana z Kolna w szczególności na tzw. obwodnicę śródmiejską, Nadodrzankę oraz Trasę Północną/Police (po ich dokończeniu/modernizacji), po trzecie i najważniejsze - kompletna likwidacja Trasy Zamkowej oraz przywrócenie przedwojennej, logicznej koncepcji zabudowy Śródmieścia oraz tradycyjnego waterfrontu. Ruch lokalny w centrum z powodzeniem obsłużą wtedy Most Długi i, będący w planach, Most Kłodny. Oczywiście most z Wyspy Zielonej do ul. Zapadłej musi być w przyszłości elementem wspomagającym taki układ.
Paweł(gość)
Pierwsze zdanie:"W Łodzi obecnie powstają już dwa tunele kolejowe – jeden o średnicy służący ruchowi aglomeracyjnemu i regionalnemu, oraz drugi przeznaczony dla Kolejowego Depo Podmiejskiego (KDP)." dużo mówi o tym jaką wiedzę ma autor artykułu. Wstyd pisać takie głupoty. Tunel średnicowy (przechodzący przez środek miasta) oraz tunel Kolei Dużych Prędkości (tunel dla pociągów poruszających się z prędkością ponad 200 km/h).
Ja(gość)
@
Bonzo Gonzo
(gość)
metro we Wrocławiu chyba po to żeby łączyć coraz bardziej odległe inwestycje deweloperskie w polu... zagęszczać miasto zabudowując działki w centrum ( jest tego naprawdę sporo), uruchomić kolej na poważnie i może wtedy zacznijmy tego rodzaju dysputy.
Co znaczy uruchomić kolej na poważnie, kiedy ostatnio z kolei korzystałeś, pociągi dalekobieżne nie mogą wjechać na główny bo lokalne opóźnione, uruchomienie świebodzkiego nie ma sensu bez połączenie z głównym ale czy to będzie realizowane tradycyjna koleją czy klasycznym metrem to kwestia analiz ucieczki przed tym nie ma ?
Ps wro(gość)
Metro by się przydało. Kraków myśli o metrze a to miasto podobne i z jeszcze większą dziura budżetową. Lepiej mieć je u siebie, niż sponsorować Krakusów, tak jak Pinokio przelewał z podatków na metro w Wawie. Podsumowując trzeba dobrego gospodarza. Inaczej będziemy płacić na wszystkich jak do tej pory, i nadal mieć jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Europie. To samo trzeba  port lotniczy rozwijać. Berlin dzięki transportowi plus imprezy, to jedno z ciekawszych miast do życia w Europie. Nie możemy tylko płacić na innych, musimy też coś budować.
ToM(gość)
Pomijając sensowność tego rozwiązania to czy autor oszacował koszty budowy tego tunelu i późniejszej jego eksploatacji? Czy miasto obecnie stać na taką inwestycję? Jaki byłby czas budowy skoro np. nie widać końca remontu mostu Zwierzynieckiego. Czy miasto w czasie takiej kilkuletniej a może kilkunastoletniej inwestycji nie było komunikacyjnie sparaliżowane?
Bonzo Gonzo(gość)
metro we Wrocławiu chyba po to żeby łączyć coraz bardziej odległe inwestycje deweloperskie w polu... zagęszczać miasto zabudowując działki w centrum ( jest tego naprawdę sporo), uruchomić kolej na poważnie i może wtedy zacznijmy tego rodzaju dysputy.
WERTO(gość)
Teraz gdy bedzie uduchamiany dworzec Świebocki to takie rozwiązanie powinno zostać uwzględnione i projektowanie. Wroc law potrzebuje takich rozwizań na miare XXI wieku a nie średniowiecza jak to ma obecnie miejsce wprowadzając masę dodatkowych sygnalizacji świetlnych i montowanie progów zwalniających gdzie popadnie!!!
Marcin(gość)
Pomysł jest super. I daje duze moaliwości odkorkowania miasta bo były dodatkową linia wewnętrzną
bart@o.pl(gość)
Bez sensu z kilku powodow: raz tam kolega pisal ze to dolina odry,i cala budowa byla by zalewana , dwa: potoki pasazerow.... z biskupina? laczymy osiedla domkow z centrum? na gaju i jagodnie masz blokowiska- tam masz pasazerow, na poświętne -blokowisko kaminskiego, a i samej rzeki jest malo, trzy: przystanki co 300m? to nie ny i metro co 5min, tutaj by bylo co 20 - ktoś miałr wizję, na podstawie Łodzi ale w lodzi to buduja od 10 lat i konca nie widac, i jest tam trochę watpliwosci w kilku punktach
Bres(gość)
@
Feliks
(gość)
Jak na razie Bezpartyni Samorządowcy w osobie Pana Jerzego Michalaka naziemnie wskrzesili nam 1- torową kolejkę do Sobótki przez co do reszty sparaliżowali Południe Wrocławia.  Awarie rogatek co chwila. Mnie już 2 razy trafiła się taka awaria. Wszystko stało.
Te trase wskrzesili tylko dla wywozu urobku z kamieniolomow do Reichu. W miescie jest halas, pyl, i lapowki oraz korki w ktorych stoja auta mieszkancow. Skonczy sie handel to skonczy sie wydobycie i wiesniaki z Jagodna beda swobodnie jezdzily do Centrum na zakupy, jarmarki i Sylwestra
Bambaryla(gość)
@
rr_firma@interia.pl
(gość)
Uważam, że w obecnych czasach przed inżynierami stoją wyzwania które są w stanie pokonać. Ograniczeniem są koszty. Metro ma sens, jeżeli jego stacje mają "zasilanie" komunikacja masową (kolej, tramwaj, autobusy, ...). Tego w tej koncepcji nie widzę. A co z wrocławskim ringiem kolejowym? Przecież to powinien być SKM, nasz U-bahn?  Mamy dobrych inżynierów ale mają pr,ed sobą dziwne blokady.  Nie widziałem spójnej koncepcji komunikacyjnej Wrocławia i okolic, a rozwiązanie pr,yjete na np. na Zwycieskiej to chyba porażka. Przekonany jestem, że szeroką, rzeczową analiza, dyskusja przyniesiedobre rozwiązania. Pozdrawiam Rysiek
Inzynier wymysli i zaprojektuje wszystko. Pytanie kto to zrobi i za ile ?! Polska jest jak soviecka rosja. Wszystko mieli naj... na Swiecie. Tyle tylko ze po 1 sztuce i zrobione w 100 % przez obce firmy, np. lotnisko Szeremietiewo w latach 70-tych
Bres(gość)
@
Tomek
(gość)
We Wrocławiu trzeba zaplanować i wybudować całkowicie nowy dworzec kolejowy np blisko AOW, lotnisk czy trasy S5. Błędem jest planować np KDP do aktualnego dworca, który już dziś pęka w szwach i nie da się go poszerzyć, powiększyć itp jeżeli ktoś na serio myśli przyszłościowo to tylko budowa nowego dworca ma sens we Wrocławiu
Zapomniales o lotnisku i in. Przede wszystkim przemysl, potem dlugo, dlugo nic i dopiero finanse oraz zyski z przemyslu na fanaberie.
Feliks(gość)
Jak na razie Bezpartyni Samorządowcy w osobie Pana Jerzego Michalaka naziemnie wskrzesili nam 1- torową kolejkę do Sobótki przez co do reszty sparaliżowali Południe Wrocławia.  Awarie rogatek co chwila. Mnie już 2 razy trafiła się taka awaria. Wszystko stało.
Bred(gość)
Wroclaw nie jest w stanie zaplanowac istniejacej sieci komunikacyjnej, tras i rozkladow mpk, a co dopiero mowic o metrze czy tunelach, nie wspominajac o kosztach. 2+2=4, a nie : a ile ma byc ?! Polska na te inwestycje sie nie zlozy a miasto juz jest zadluzone na miliardy dla lapowek (tramwaje+ za dlugie i za wysokie mosty oraz estakady i trasy typu aow, czy za krotkie estakady=grabiszynska - legnicka) i nie buduje racjonalnie vide most z Krzykow(Gaj) na Biskupin. Zamiast 2× torowisko tramwajowe, + 2× 2× jezdnie, + 2× sciezki rowerowe, + 2× szerokie chodniki wybudowano "kladke" = 1×2 jezdnie,+2×sciezki rowerowe,+ 2×waskie chodniki. Dyletanctwo + sabotaz za ponad 200 mln zl przy kosztach pelnej inwestycji 140 mln zl w 1990 (przetarg do realizacji wygrala Skanska. Zdrojewski go zablokowal). Przypominam ! Wroclaw nie ma wszedzie odpowiednich walow przeciw- powodziowych i znow bedzie zalany jak w 1997, a moze lepiej.
Inzynier(gość)
Fatamorgana. Wiekszej glupoty i dyletanctwa nie slyszalem i nie widzialem. Wroclaw i okolice leza w pradolinie Odry po calosci. Kazda dziura w ziemii bedzie zalana tak jak bunkier pod dworcrm glownym pkp. 7 pieter glebokosci w tym 4 dolne zalane i 1 zabetonowane w trakcie "remontu" bo nie byli w stanie odpompowac wody chocby zauwazalnie. To juz lepiej i taniej budowac kolej napiwietrzna jak w Niemczech czy czesc metra w NY
Jaca(gość)
@
Piotr
(gość)
Takie miasto jak Walencja posiada sieć podziemną i naziemną. Pięknie skomunikowane. Na pewno inne warunki geodezyjne, ale świetna sprawa. Warto pomyśleć we Wrocławiu.
Chyba geologiczne. Fachowiec XD
rr_firma@interia.pl(gość)
Uważam, że w obecnych czasach przed inżynierami stoją wyzwania które są w stanie pokonać. Ograniczeniem są koszty. Metro ma sens, jeżeli jego stacje mają "zasilanie" komunikacja masową (kolej, tramwaj, autobusy, ...). Tego w tej koncepcji nie widzę. A co z wrocławskim ringiem kolejowym? Przecież to powinien być SKM, nasz U-bahn?  Mamy dobrych inżynierów ale mają pr,ed sobą dziwne blokady.  Nie widziałem spójnej koncepcji komunikacyjnej Wrocławia i okolic, a rozwiązanie pr,yjete na np. na Zwycieskiej to chyba porażka. Przekonany jestem, że szeroką, rzeczową analiza, dyskusja przyniesiedobre rozwiązania. Pozdrawiam Rysiek
Zza granicy(gość)
Lata temu, jeszcze na studiach o tym mówiłem. Wszyscy marudzili że trudna sytuacja geologiczna Wrocławia utrudnia to. Tymczasem wiele lat korzystałem z Canary Wharf station (metro and light railway) nad i pod wodą. Obecnie wsiadam często na stacji któreś jest poniżej poziomu morza, schody ruchome wyjeżdżają spod wody kanałów a rower odstawiam obok. I da się! Amsterdam Centraal, polecam.
REKLAMA