Długołęka: Gmina głucha na obawy mieszkańców? Odrzuca ich uwagi w dwóch sprawach

Długołęka: Gmina głucha na obawy mieszkańców? Odrzuca ich uwagi w dwóch sprawach

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Urzędnicy nie przyjęli propozycji zmian w uchwalanym planie miejscowym dla Bykowa. W sprawie planowanej przez Geotrans przetwórni odpadów w Bielawie wydali co prawda odmowną decyzję, jednak nie uwzględnili w niej obaw mieszkańców. Istnieje powszechna opinia, że władze gminy nie interesują się opinią mieszkańców, którzy bezpośrednio będą odczuwali skutki obu inwestycji – mówi Jan Augustynowski, kandydat na wójta gminy Długołęka.
Wójt gminy Długołęka wydała 12 września zarządzenie w sprawie uwag wniesionych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w obrębie wsi Byków (w rejonie ul. Wrocławskiej, o powierzchni 2,43 ha). Wpłynęło ich pięć, powtarzających się. Mieszkańcy oczekiwali uwzględnienia dziewięciu propozycji zmian. Urzędnicy odrzucili wszystkie.

Dobro mieszkańców i środowiska czy rozwój gospodarczy gminy?

Uchwalany MPZP dopuszcza budowę przy ulicy Wrocławskiej (na północ od linii kolejowej) mogących znacząco oddziaływać na środowisko obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej. Mieszkańcy oczekiwali m.in. ograniczenia dozwolenia rodzajów przedsięwzięć mających duży wpływ na przyrodę, zmiany maksymalnej wysokości obiektów z 49 m do 25 m oraz zamieszczenia przebiegu kolektorów ściekowych.
Urzędnicy twierdzą, że kierują się potrzebami rozwojowymi i gospodarczymi gminy (w oparciu o przyjęte w 2014 roku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego), lokalizacje były opiniowane z szeregiem instytucji ochrony środowiska, a ustawa nie zobowiązuje do konieczności rozmieszczenia przebiegu kolektorów ściekowych.
Mieszkańcy mieli także wątpliwości do co przygotowanej prognozy oddziaływania na środowisko. Brakuje w niej, ich zdaniem, wyłączeń dopuszczonych przedsięwzięć, a ponadto nie odzwierciedla m.in. rzeczywistej odległości obszaru Natura 2000 Stawy w Borowej – jest to 0,83 km, a nie, jak piszą urzędnicy, 1,83 km. Gmina stoi jednak na stanowisku, że wszelkie określone odległości są prawidłowe i przypomina, że projekt planu uzyskał pozytywną opinię regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Uchwalenie odpowiednich i konkretnych zapisów planu miejscowego jest niezwykle ważne dla dobra mieszkańców. Planowany projekt stwarza inwestorom zbyt duże możliwości, które z pewnością zechcą wykorzystać. Dlatego gmina powinna uwzględnić proponowane w konsultacjach ograniczenia – podkreśla Jan Augustynowski, kandydat na wójta gminy Długołęka. – A poza tym to, że kilka lat temu uchwalono studium, nie wyklucza przygotowywania racjonalnych przepisów na etapie przygotowywania planu miejscowego.
Investphoto.pl

Przetwórnia odpadów w Bielawie jednak powstanie?

Urzędnicy pominęli głos mieszkańców także w kwestii planowanej przetwórni odpadów w Bielawie. W tym miesiącu informowaliśmy, że gmina wydała firmie Geotrans S.A. decyzję odmawiającą ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla jej inwestycji. Okazuje się, władze obawiają się wyłącznie mieszania nowych ścieków z tymi z zamkniętego w tej lokalizacji w 2011 roku wysypiska.
Mieszkańcy jednak obawiają się przede wszystkim o zanieczyszczenie wód podziemnych, przetwarzanie dziennie nawet 640 ton odpadów, przy czym dawniej składowano tam najwyżej 10 ton, niszczenia dróg w związku z tak dużym przerobem, a do tego o negatywny wpływ na znajdujący się w odległości ponad kilometra obszar chroniony Natura 2000 Stawy w Borowej.
Inwestor ma 14 dni od momentu otrzymania decyzji, by ją zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Gmina jednak do wczoraj wciąż nie uzyskała potwierdzenia odbioru, przez co termin na odwołanie nie jest znany. Protestujący nie dają za wygraną i wczoraj spotkali się w sprawie tej inwestycji. Dołączyły do nich osoby zaangażowane w zgłaszanie uwag do projektu planu miejscowego dla terenu w Bykowie. Na spotkaniu pojawił się też Jan Augustynowski. Jak podkreśla, podczas rozmów nie brakowało emocji i zaniepokojenia.
Istnieje powszechna opinia, że władze gminy nie interesują się opinią mieszkańców, którzy bezpośrednio będą odczuwali skutki obu inwestycji. Budujący jest natomiast fakt, że lokalna społeczność się konsoliduje i jako grupa chce powstrzymać decyzje obecnej wójt, które nie idą w parze z interesem mieszkańców gminy – mówi Jan Augustynowski.
Zapowiada, że wraz z protestującymi będą przyglądać się obu sprawom i nie pozostawią ich bez zdecydowanego sprzeciwu.
Investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Miasto wyremontuje tramwaje za ponad 130 milionów? Są chętni
Modernizację przejdą 42 Protramy i Skody. Większość z nich służy już od kilkunastu lat. Inwestycja m...
[Poznań] Znany sklep RTV wynajął nowy magazyn w Poznaniu
Firma Terg S.A., właściciel elektromarketów Media Expert, wynajął 1,8 tys. mkw. powierzchni magazyno...
Vantage Development kupił prawie hektar ziemi na południu Wrocławia pod mieszkaniówkę
Wrocławski deweloper ponownie inwestuje w tej części miasta. Zapłacił za grunt pod nowe osiedle czte...
[Kraków] Budowa VIII etapu Słonecznego Miasteczka w Krakowie zbliża się do końca
Zakończyła się kolejna faza budowy VIII etapu osiedla Słoneczne Miasteczko, w ramach której wykonano...
[Polska] Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości – wywiad z Danielem Bieniasem, dyrektorem zarządzającym CBRE
Jaki wpływ będzie miał koronawirus na postrzeganie polskiego rynku nieruchomości komercyjnych przez...
Wrocław: Kończą się przygotowania do budowy Alei Wielkiej Wyspy
Miasto już kilkanaście miesięcy temu wybrało firmy Banimex i Azi-Bud na wykonawcę inwestycji. Projek...
Wrocław: Town House wyręczy Verity Development. Przebuduje zabytkową kamienicę na Przedmieściu Świdnickim
Wrocławski deweloper przygotowywał tę inwestycję co najmniej od ubiegłego roku. Może już zrobić to,...
Wrocław: Do trzech razy sztuka? Miasto wydłuża czas projektowania remontu mostu Osobowickiego i wymaga konsultacji
Zabytkowa przeprawa nad Odrą ma być odnowiona do 2024 roku. Urzędnicy unieważnili już dwa postępowan...
[Poznań] Fama Jeżyce w Poznaniu ma pozwolenie na budowę
Już wkrótce rozpocznie się budowa jednej z największych, a zarazem ciekawszych inwestycji na poznańs...
Wrocław: Świeradowska 75A – Nacarat zbuduje mieszkania przy Wzgórzu Gajowym [WIZUALIZACJE]
Warszawski deweloper ponowie zainwestował w stolicy Dolnego Śląska, tym razem na Gaju. Zburzy budyne...