[dolnośląskie] Jeszcze więcej stelaży TECE – ruszyła rozbudowa fabryki TPS w Strzelinie

Kajtman

Przedsiębiorstwo TPS Sp. z o.o. rozpoczęło rozbudowę fabryki specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości systemów instalacyjnych TECE. Firma TPS to jedno z największych, pod względem zatrudnienia i powierzchni, przedsiębiorstw w Strzelinie. To tu produkowane są m.in. stelaże TECEprofil, których w 2013 roku na rynek trafiło prawie 0,5 mln sztuk.


Większa moc

TPS to jedna z wielu europejskich spółek wchodzących w skład wywodzącej się z Niemiec grupy TECE. W fabryce w Strzelinie produkowane są znane na całym świecie produkty TECEprofil, w tym charakterystyczne, czerwone stelaże podtynkowe, spłuczki czy cieszące się bardzo dużą popularnością na Zachodzie registry i ściany systemowe.


– Rozbudowa fabryki w Strzelinie to odpowiedź na stały wzrost produkcji, notowany na poziomie 8-10% w skali roku. Obecnie produkcja komponentów do wszystkich grup towarowych TECEprofil odbywa się na obszarze około 7 200 m
². Dzięki inwestycji powierzchnia produkcyjna osiągnie 10 000 m². Nowa część budynku przeznaczona zostanie na dział magazynowy i produkcyjny. Firmie pozwoli to na zwiększenie liczby maszyn, w tym innowacyjnych wtryskarek, co w efekcie przełoży się na uzyskanie oczekiwanej przez rynek mocy produkcyjnej. Wartość inwestycji to 12 mln zł, a termin oddania do użytku planowany jest na styczeń 2015 roku – mówi Edward Garbacz, Prezes firmy TPS Sp. z o.o.


Szczupłe zarządzanie

To co wyróżnia przedsiębiorstwo na tle firm produkcyjnych w regionie, to system zarządzania produkcją.


– Metody zarządzania produkcją stosowane przez naszą firmę opierają się na systemie wprowadzonym po raz pierwszy w latach 50-tych ubiegłego wieku przez firmę Toyota.
Leaning factory, czyli system szczupłego zarządzania produkcją, pozwala na eliminowanie marnotrawstwa w procesach wytwórczych, brak konieczności posiadania magazynu wyrobów gotowych, a w idealnym układzie – nie wymaga planowania produkcji, gdyż sprowadza się do zasady realizacji zamówień w kolejności ich napływania, czyli „pierwsze weszło – pierwsze wyjdzie”. Polega to m.in. na tym, że nasza fabryka wytwarza w jak najkrótszym czasie dokładnie taką ilość wyrobów, jaka znajduje się w zamówieniach, a o aktualnej produkcji decydują odbiorcy – wyjaśnia Prezes firmy TPS Sp. z o.o.

– Na uwagę zasługuje także stosowana przez firmę metoda sterowania produkcją. System –  zwany potocznie KANBAN – stosowany w produkcji pozwala bezpośrednio zainteresowanemu pracownikowi na zamówienie niezbędnych mu materiałów lub półfabrykatów w ściśle określonym czasie i ilości bezpośrednio u jego dostawcy bez interwencji osób trzecich i jakiejkolwiek formy planowania. Metoda zakłada praktyczną likwidację magazynów surowców, międzyoperacyjnych i wyrobów gotowych. Materiały i półfabrykaty dostarczane są od dostawców z godzinową dokładnością. Dzięki elastyczności procesu produkcji możliwe jest wyprodukowanie niemal dowolnego elementu w każdej chwili, a zlecenia produkcyjne są ściśle zsynchronizowane z zamówieniami otrzymywanymi od klientów.