Dolny Śląsk: Electrolux rozbudowuje fabrykę kuchenek w Świdnicyźródło: Materiały prasowe

Dolny Śląsk: Electrolux rozbudowuje fabrykę kuchenek w Świdnicy

REKLAMA
W lipcu tego roku Electrolux rozpoczął rozbudowę świdnickiej fabryki kuchenek, która zostanie powiększona o ponad 10 000 mkw., co zapewni miejsce m.in. dla 8 linii produkcyjnej, nowej prasy i stanowiska do emaliowania.
Fabryka Electrolux w Świdnicy rozpoczęła działalność 15 lat temu, w grudniu 2006 roku. Był to czwarty zakład firmy w Polsce, a trzeci zbudowany całkowicie od podstaw w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Teren, na którym zlokalizowana jest fabryka ma 300 000 mkw., przy czym budynki fabryczne zajmują ponad 30 000 mkw., a magazyny 8 500 mkw. W Świdnicy produkowane są kuchenki wolnostojące gazowe, gazowo – elektryczne i elektryczne oraz piekarniki do zabudowy. Powstają tu m.in. kuchenki z płytami indukcyjnymi, witroceramicznymi i ceramicznymi, a także kuchenki z podwójnym piekarnikiem, urządzenia trafiają przede wszystkim na rynek europejski i krajowy.
Na początku w Świdnicy wytwarzano podstawowe modele kuchenek, ale z czasem przeniesiono do Polski produkcję bardziej zaawansowanych urządzeń z zakładu w Spennymoor z Wielkiej Brytanii i Forli we Włoszech. Dodatkowo unowocześniano linie produkcyjne, żeby odpowiadały wymaganiom związanym z nowymi technologiami wprowadzanymi przez Electrolux do kuchenek i piekarników. Jak informuje firma, obecnie nadszedł moment inwestycji w rozbudowę zakładu i przygotowanie techniczne fabryki do produkcji kolejnych zaawansowanych modeli piekarników.
– Nasze umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie w dostarczaniu najwyższej jakości kuchenek i piekarników na wszystkie rynki świata, zostały docenione przez zarząd Grupy Electrolux. Dzięki temu, możemy się rozwijać i inwestować w nowe technologie oraz w naszą fabrykę – podkreśla Paweł Sowicz, dyrektor fabryki Electrolux w Świdnicy.
REKLAMA
Dzięki nowej inwestycji powierzchnia zakładu powiększy się o ponad 10 000 mkw., co umożliwi uruchomienie ósmej linii produkcyjnej. Planowany jest także zakup nowej kabiny do nanoszenia emalii katalitycznej i pieca do wypalania w celu usprawnienia procesu emaliowania oraz prasy transferowej. Zostaną również wprowadzone kolejne roboty na obszarze klejenia. W ramach rozbudowy powstaną dwie nowe akumulatorownie, a miejsce dotychczasowej zajmą biura Działu Technologii i Utrzymania Ruchu. W projekcie uwzględniono również rozbudowę kantyny, nową szatnię oraz dostosowanie zewnętrznej infrastruktury do zwiększonej produkcji.
Rozbudowa zakładu rozpoczęła się na początku lipca tego roku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku, natomiast instalacja wszystkich urządzeń nastąpi do końca 2022 roku, aby w lutym 2023 r mogła ruszyć produkcja nowoczesnych piekarników na nowej linii.
Electrolux zamierza wdrożyć zmiany w procesach technologicznych, które pozwolą ograniczyć zużycie energii o 470 MWh na rok, a przez to zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o 437 ton. Dla porównania taka ilość odpowiada rocznemu zużyciu energii przez 147 gospodarstw domowych.
Źródło: UM Świdnicy

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA