Zabytkowy holenderski wiatrak w Polkowicach odzyska swój dawny blask

Zabytkowy holenderski wiatrak w Polkowicach odzyska swój dawny blask

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Wiadomo już jak będzie wyglądał zabytkowy polkowicki wiatrak. Koncepcja jego remontu przygotowana przez zielonogórską firmę ABK-Projekt uwzględnia wszystkie sugestie zgłoszone przez mieszkańców w specjalnej ankiecie, którą wypełniali w 2017 roku.
Proces projektowania wiatraka dobiegł końca. Został on poprzedzony konsultacjami z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wszelkie sugestie oraz uwagi konserwatora zostały wzięte pod uwagę i ostateczna koncepcja uzyskała jego akceptację.
Opracowana koncepcja zakłada między innymi wybudowanie wewnątrz wieży wiatraka specjalnej klatki schodowej umożliwiającej dostęp do tarasu widokowego, który planuje się usytuować na poziomie wieńczącym wiatraka. Będzie to jeden z kilku punktów widokowych. 
W ankiecie mającej określić oczekiwania polkowiczan wobec wiatraka i jego przyszłych funkcji wzięło wówczas udział ponad 1600 osób. Większość z mieszkańców chciała, by wiatrak był możliwie najbardziej zbliżony swoim wyglądem do pierwotnego kształtu. I według koncepcji ABK-Projekt tak włlaśnie się stanie.
REKLAMA
Przypomnijmy, niszczejący, zabytkowy wiatrak w grudniu 2015 roku gmina Polkowice odkupiła od prywatnego właściciela – firmy Medsun czyli operatorowi sieci restauracji Grecos. Planów zagospodarowania "holendra" było sporo. Właściciel zdecydował, że powstanie w nim restauracja. Lata jednak mijały, a obiekt stał w niezmienionym stanie. Firma Medsun ograniczyła się jedynie do zamurowania otworów okiennych oraz ogrodzenia terenu. Niestety realia rynku okazały się brutalne i Medsun wycofał się z planów budowy restauracji.
Wiatrak holenderski został wybudowany w latach 80. XIX w. na miejscu drewnianego wiatraka, który spłonął w 1846 r. Na początku XX w. podłączono do niego energię elektryczną i tym samym uniezależniono działanie młyna od siły wiatru. Był to pierwszy młyn elektryczny w okolicy. Jego wieża ma wysokość około 16 metrów.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA