Polska Grupa Zbrojeniowa przedstawiła model organizacji 3 fabryk amunicji, obejmujący zarówno rozbudowę dotychczasowych ośrodków produkcyjnych, jak również budowę nowych linii technologicznych. PGZ zakończyła również proces analiz i negocjacji ofert w zakresie wyboru dostawcy technologii produkcji amunicji 155 mm. Grupa przystępuje obecnie do uzgodnienia szczegółowych zapisów umów z docelowym Partnerem. Podstawą dalszych działań jest dofinansowanie przez Skarb Państwa w wysokości 2,4 mld zł. W planie jest realizacja kolejnych projektów związanych z produkcją prochów wielobazowych i produktów wysokoenergetycznych.
• Pierwsza Fabryka odpowiedzialna będzie za produkcję pocisków w obecnej technologii z dotychczasowymi partnerami, z założeniem istotnego zwiększenia posiadanych zdolności wytwórczych – do 100 tys. szt. rocznie
• Druga Fabryka będzie nastawiona na produkcję nowej generacji pocisków dla armatohaubic m.in. KRAB, KRAB-2 oraz K9 – do 80 tys. szt. rocznie
• Trzecia Fabryka, tj. Prochownia ma stanowić centrum odpowiadające za produkcję nowej generacji prochów oraz ładunków do amunicji wielkokalibrowej
• Ponadto obie fabryki będą nadal produkować inne rodzaje amunicji wielkokalibrowej, w tym 120 mm
Działania w obszarze Pierwszej i Drugiej Fabryki są realizowane w ramach przyznanego spółkom amunicyjnym Grupy PGZ dofinansowania z Funduszu Inwestycji Kapitałowej na kwotę 2,4 mld zł. W najbliższych tygodniach planowane jest złożenie przez PGZ wniosku do FIK na dofinansowanie realizacji Prochowni.
Harmonogram działań realizowanych przez spółki amunicyjne PGZ zakłada, że od 2028 roku osiągnięte zostaną zdolności produkcyjne do 150-180 tys. w zakresie kluczowej obecnie amunicji 155 mm.
Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że kluczowymi czynnikami branymi pod uwagę w procesie analiz i negocjacji ofert w zakresie wyboru dostawcy technologii 155 mm były autonomia w zakresie produkcji, suwerenność łańcucha dostaw, możliwość pełnego wykorzystania istniejącego potencjału i kompetencji PGZ. Istotne będą także: potencjał w zakresie szerszej współpracy również w innych obszarach na rynkach zewnętrznych oraz wypracowanie modelu biznesowego, zakładającego równe warunki współpracy pomiędzy partnerami. To istotne warunki biorąc pod uwagę, że partnerstwo budowane ma być na kolejne dekady.
– Zmiana sytuacji geopolitycznej pokazała nie tylko nam, ale także naszym sojusznikom, że musimy pilnie zwiększyć zdolności w zakresie produkcji amunicji 155mm. By to osiągnąć potrzebowaliśmy strategii działań, która pozwoli na realizację tego celu. Naturalnym partnerem jest tu PGZ, który wspiera MON w procesie modernizacji technicznej armii, a jednocześnie posiada doświadczenie i kompetencje w zakresie produkcji amunicji. Teraz musimy odbudować i zwiększyć potencjał w tym zakresie. I jest to zadanie priorytetowe nie tylko dla PGZ, ale też dla nas wszystkich, bo przełoży się na bezpieczeństwo wszystkich – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicepremier – Minister Obrony Narodowej.
– Koncepcja 3 fabryk amunicji to przemyślana wizja. To dywersyfikacja produkcji i maksymalne wykorzystanie kompetencji poszczególnych zakładów. Produkcja amunicji 155 mm to sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa państwa a dla PGZ absolutny priorytet. W MAP, które sprawuje nadzór właścicielski nad PGZ ważny jest aspekt bezpieczeństwa, budowanie autonomii przemysłowej i technologicznej. Cieszę się, że przy okazji tego projektu, PGZ przechodzi intensywną transformację. Budujemy bezpieczeństwo, rozwój i kompetencje. To trzy priorytety, które mają przyświecać polskiemu, państwowemu przemysłowi zbrojeniowemu – zaznaczył Konrad Gołota, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
– Wieloletnie doświadczenie i kompetencje Polskiej Grupy Zbrojeniowej w połączeniu ze stabilnym finansowaniem i konsekwentną realizacją przygotowanego harmonogramu działań mają nam zapewnić suwerenność w obszarze produkcji amunicji artyleryjskiej. Koordynacja działań między spółkami z segmentu amunicyjnego w tym projekcie to również krok w stronę konsolidacji Grupy Kapitałowej wokół domen produktowych. Poprzez model trzech fabryk – ośrodków produkcyjnych – stawiamy na zdywersyfikowaną, rozproszoną, bezpieczną, a przede wszystkim autonomiczną produkcję dla polskiej armii i wzmocnienie bezpieczeństwa – wskazuje Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
Środki finansowe przyznane z FIK umożliwią spółkom domeny amunicyjnej rozbudowę infrastruktury, optymalizację produkcji oraz zwiększenie dostaw gotowej amunicji do Wojska Polskiego. Inwestycje będą polegać na adaptacji i rozbudowie budynków, zakupie specjalistycznych maszyn i urządzeń niezbędnych do realizacji produkcji w zakładanej skali. Dzięki dofinansowaniu zwiększona zostanie m.in. liczba produkowanych korpusów do amunicji wielkokalibrowej, ilość gazogeneratorów zwiększających donośność amunicji, zakupione zostaną nowe urządzenia służące do elaboracji skorup materiałem wybuchowym.
– Model trzech ośrodków to koncepcja, którą opracowaliśmy jeszcze przed przyznaniem dofinansowania z FIK. Równolegle do tego procesu tworzyliśmy szczegółowe biznesplany i rozmawialiśmy z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Dzięki temu, w najbliższych tygodniach będziemy mogli podpisywać z konkretnymi firmami zamówienia wykonawcze na niezbędne maszyny, co pozwoli nam na sprawną realizację zakładanego harmonogramu działań. – dodał Arkadiusz Bąk, Pierwszy Wiceprezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
– Realizacja 3 fabryk amunicji to również nowe miejsca pracy w wybranych lokalizacjach. Z jednej strony zwiększamy potencjał produkcyjny, a z drugiej przeznaczamy środki finansowe na szkolenie specjalistycznych kadr, co będzie dodatkowym wzmocnieniem dla krajowego sektora obronnego.
W ramach przyznanych środków z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, cztery spółki domeny amunicyjnej realizują poniższe działania:
• Zakłady Metalowe „DEZAMET” S.A.: dofinansowanie kwotą 1 358 000 000 PLN z przeznaczeniem na rozbudowę potencjału produkcyjnego amunicji wielkokalibrowej 155 mm. Pozyskane środki pozwolą na unowocześnienie parku technicznego, modernizację infrastruktury, uruchomienie własnych zdolności w zakresie produkcji skorup do amunicji wielkokalibrowej.
• Mesko S.A.: dofinansowanie w kwocie 887 200 000 PLN pozwoli na zmodernizowanie oddziału produkcyjnego w Kraśniku, co przełoży się na zwiększenie poziomu produkcji korpusów amunicji 155mm. Mowa o amunicji w dwóch konfiguracjach z gazogeneratorem i bez gazogeneratora. Jednocześnie spółka zachowa zdolność do wytwarzania innego asortymentu amunicji na nie mniejszym niż obecnie poziomie.
• Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A.: dofinansowanie w kwocie 113 304 300 PLN posłuży do rozbudowy infrastruktury zakładu i linii produkcyjnych, co pozwoli co najmniej kilkukrotnie zwiększyć możliwości elaboracji amunicji wielkokalibrowej materiałami wybuchowymi. Spółka pozyska maszyny i urządzenia do elaboracji skorup pocisków wielkokalibrowych dwoma technikami: zalewania i ślimakowania.
• Zakład Produkcji Specjalnej „Gamrat” sp. z o.o.: dofinansowany kwotą 66 170 000 PLN na budowę instalacji i produkcji gazogeneratorów. Wykorzystanie gazogeneratora w pocisku 155mm pozwala na zwiększenie jego donośności nawet o 20 procent, tym samym na rażenie przeciwnika na większym dystansie.
Polska Grupa Zbrojeniowa to grupa kapitałowa skupiająca blisko 70 zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego.
PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań używanych przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze. Oferta grupy obejmuje nowoczesne systemy radarowe i radiolokacyjne, karabiny, optoelektronikę, kołowe transportery opancerzone, artylerię lufową, bezzałogowe systemy powietrzne i systemy zarządzania polem walki.
Produkty oparte są na polskiej myśli technologicznej i współpracy ze światowymi liderami sektora obronnego.
Są opracowywane i produkowane pod nadzorem doświadczonych inżynierów, konstruktorów i specjalistów. Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym partnerem przemysłowym Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
PGZ S.A. współpracuje z największymi przedsiębiorstwami światowego przemysłu zbrojeniowego i bierze udział m.in. w programie budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu.
Nabyte w ten sposób technologie i kompetencje wykorzystuje do dalszego rozwoju potencjału Grupy. Równie istotne są kompetencje w zakresie obsługi, serwisu i utrzymania sprawności sprzętu będącego na wyposażeniu polskiej armii.
PGZ zapewnia bezpieczeństwo nam wszystkim: strategicznym celem Grupy jest zbudowanie w Polsce silnego i konkurencyjnego przemysłu obronnego, który zapewni innowacyjne rozwiązania dla nowoczesnych sił zbrojnych.

Źródło: PGZ S.A.