Wrocław: Chiński Capchem wybuduje fabrykę elektrolitu do baterii litowo-jonowych za 200 mln zł

Wrocław: Chiński Capchem wybuduje fabrykę elektrolitu do baterii litowo-jonowych za 200 mln zł

Orzech
Orzech
REKLAMA
Chińska firma Capchem zainwestuje 360 mln juanów, czyli około 200 mln złotych w budowę fabryki we Wrocławiu. Inwestycja w stolicy Dolnego Śląska będzie pierwszym zagranicznym projektem Chińczyków.
Prace przygotowawcze mają ruszyć w ciągu kilku najbliższych tygodni. I etap inwestycji, który będzie kosztował chińskiego inwestora 200 mln juanów, ma się zakończyć w 2020 r. – wtedy ruszy produkcja 20 tys. ton elektrolitu do baterii litowo-jonowych rocznie. W II etapie, w ramach którego moce produkcyjne wrocławskiej fabryki zostaną podwojone, pochłonie kolejne 160 mln juanów. 
Produkcja ma szansę ruszyć za około 30 miesięcy, z czego 9 ma zająć uzyskanie pozwoleń, 12 ma potrwać budowa, a na instalację urządzeń i testy przewidziano kolejnych 9 miesięcy. Produkcja ma ruszyć wstępnie w II kwartale 2020 r.
We Wrocławiu Capchem planuje produkować 40 tys. ton elektrolitu. Zakład ma wytwarzać także 5 tys. ton NMP i 5 tys. ton pasty przewodzącej rocznie. Projekt – po osiągnięciu pełni mocy produkcyjnych – ma przynosić rocznie około 100 mln złotych zysku. 
Na razie inwestor nie ujawnił ile osób chce zatrudnić w swojej wrocławskiej fabryce.
Jeżeli inwestycja Capchem zostanie zrealizowana w całości i chiński inwestor zainwestuje w nią 200 mln zł, będzie to największa chińska inwestycja typu greenfield w Polsce w historii.
Dotychczas firmy i inwestorzy niefinansowi z Chin lokowali w Polsce najwięcej kapitału poprzez przejęcia już istniejących fabryk. Polskiemu rządowi szczególnie zależy na przyciąganiu inwestycji bezpośrednich typu greenfield, czyli budowy fabryk przez zagranicznego inwestora od zera, co wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy czy szansą na współpracę z lokalnymi, polskimi kooperantami.
REKLAMA

O inwestorze: 

Chińska firma Capchem ma główną siedzibę w Shenzhen. Specjalizuje się w produkcji chemikaliów używanych m.in. w kondensatorach oraz bateriach litowo-jonowych. W Chinach posiada 4 własne fabryki i udziały w 3 kolejnych. Zatrudnia w nich łącznie ponad 1000 osób. Firma szczególną uwagę przywiązuje do innowacyjności. Ma na swoim koncie około 100 patentów technologicznych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA