REKLAMA

Heimstaden

Inwestycje Heimstaden (1)

Artykuły o Heimstaden

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce w I kw. 2024 r. [RAPORT]
I kw. 2024 roku zakończył się łącznym wolumenem inwestycyjnym w wysokości 364 mln euro, co jest najsłabszym wynikiem dla pierwszego kwartału w ostatnich latach. Co ciekawe, 25% zainwestowanego kapitału pochodzi od polskich inwestorów.
Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce – RAPORT III kw. 2023 r.
Po solidnym wzroście polskiego PKB w 2022 r. (5,1% r/r), w 2023 r., przy słabym postępie gospodarczym na świecie i w strefie euro, Polska również doświadczyła spowolnienia. Jednak zgodnie z najnowszymi prognozami, w 2024 r., w miarę stopniowego ustępowania presji inflacyjnej i poprawy warunków finansowania, spodziewane jest odbicie.
Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce: dynamiczny rozwój mimo przeciwności [RAPORT]
Wysokie stopy procentowe, zmiany legislacyjne, niska dostępność gruntów oraz stagnacja i spadek cen najmu są jednymi z najczęściej wymienianych wyzwań wskazywanych przez kluczowych uczestników rynku, które mogą istotnie wpłynąć na dopiero raczkujący sektor najmu instytucjonalnego. W pierwszej połowie 2023 roku na rynku najmu instytucjonalnego odnotowano niewielką ilość transakcji – zaledwie dwie. Obie transakcje dotyczyły zakupu nowo wybudowanych budynków. W porównaniu z końcem 2022 roku liczba mieszkań w budowie spadła o 23%. Liczba mieszkań planowanych do wybudowania wzrosła o 30%, co pokazuje, że inwestorzy chcą dalej rozwijać swoje portfele najmu instytucjonalnego a ekonomiczne podstawy rynku pozostają niezachwiane – wynika z raportu "Najem instytucjonalny – po chwili oddechu czas na ambitne plany".
Rynek najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce na ścieżce wzrostu [ANALIZA]
Całkowite zasoby rynku najmu instytucjonalnego w Polsce na koniec maja 2023 r. wynoszą ok. 12 000 jednostek mieszkalnych. Sektor powoli, acz stabilnie rozwija się m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Trójmieście i Katowicach. Według zapowiedzi deweloperów do 2027 roku oferta sektora powinna zostać wzbogacona o kolejne 21 000 mieszkań. W ostatnich kilku miesiącach również w inwestycjach PRS – analogicznie do najmu prywatnego – średnie czynsze wzrosły o około 20-30%. AXI IMMO prezentuje specjalną publikację "Sektor PRS w Polsce – na ścieżce wzrostu".
Najem instytucjonalny w Polsce – mała skala, rosnący potencjał [RAPORT]
Wysokie stopy procentowe, potencjalne zmiany legislacyjne oraz podatkowe dotyczące sektora najmu instytucjonalnego są jednymi z najczęściej wymienianych wyzwań wskazywanych przez kluczowych graczy, które mogą stanowczo zahamować dopiero raczkujący sektor najmu – wynika z raportu "Najem instytucjonalny – mała skala, rosnący potencjał. Przegląd rynku PRS w Polsce – podsumowanie 2022 roku" opracowanego przez PwC Polska.
Sektor najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce z ambitnymi planami budowy
Sektor PRS w Polsce nie hamuje, w trakcie przygotowań są projekty na 20-25 tys. mieszkań na wynajem. Polski rynek jest atrakcyjny zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych inwestorów, którzy mogą tu uzyskać wyższe stopy zwrotu z inwestycji niż na rynkach zachodnioeuropejskich.
Szwedzka firma Heimstaden zadebiutowała na krakowskim rynku najmu instytucjonalnego
Heimstaden, czołowy europejski operator nieruchomości na wynajem. Na osiedlu Heimstaden Orlińskiego powstało 117 mieszkań przeznaczonych na wynajem długoterminowy.
Raczkujący rynek PRS (Private Rented Sector) w Polsce zaczyna się rozwijać
Najem instytucjonalny wywodzi się z Europy Zachodniej i jest mocno ugruntowany m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii. Od kilku lat zainteresowanie rynkiem PRS w Polsce stale wzrasta, zarówno ze strony inwestorów, jak i najemców.
Szwedzka firma Heimstaden wprowadza na warszawski rynek najmu instytucjonalnego 284 mieszkania na Mokotowie
Szwedzka firma Heimstaden wprowadza na warszawski rynek najmu instytucjonalnego 284 mieszkania w ramach II etapu osiedla przy ul. Bokserskiej 54. Pierwsi najemcy wprowadzą się w marcu 2023 roku.
Co czeka najem instytucjonalny / PRS w Polsce?
AXI IMMO wraz z ekspertami rynkowymi Inquiry i ThinkCo prezentuje dane dla polskiego rynku najmu instytucjonalnego w specjalnej publikacji "Perspektywy rozwoju sektora PRS w Polsce".
REKLAMA