źródło: Wikimedia Commons

[Gdynia] Luksusowy hotel w zabytkowym Banku Polskim w Gdyni

Kajtman
W kupionym kilka miesięcy temu przez firmę Moderna Holding zabytkowym gmachu dawnego Banku Polskiego, u zbiegu ul. 3 Maja i 10 Lutego w Gdyni, powstanie luksusowy butikowy hotel.
To będzie ogromne wyzwanie. Budynek znajduje się w rejestrze zabytków i jest pod ścisłą ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie prace będą uzgadniane z konserwatorem zabytków. Odrestaurujemy go z należytą pieczołowitością, dbając jednocześnie o to, by – już jako hotel – zachwycał przyszłych gości nie tylko architektonicznymi detalami, ale także najwyższym komfortem – mówi Adam Małaczek, prezes zarządu Moderna Holding.
Nowe życie otrzyma też piękna, przestronna sala operacyjna, która znajduje się na pierwszym piętrze gmachu. Powstanie tam elegancka restauracja i hotelowe lobby. Ze względu na złożoność procedur i stopień skomplikowania projektu nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się prace rewitalizacyjne i jak długo potrwa przystosowanie budynku do nowych funkcji. Nie zapadły także decyzje co do wyboru operatora hotelowego.
***Budowę gmachu, zaprojektowanego przez znanego architekta Stanisława Filasiewicza w 1927 r., na zamówienie Banku Polskiego, ukończono w 1929 r. Autorem projektu sali głównej – ze sklepieniami krzyżowymi wspartymi na kolumnach, sufitami ozdobionymi rozetami i półkolistymi oknami, oraz reprezentacyjnych schodów w stylu art déco był Tadeusz Rytarowski. Drzwi do skarbca wykonał Gustaw Gottschalk z Warszawy. Gmach postawiono na planie litery L, z głównym wejściem w narożnym podcieniu. Architektura budynku łączy cechy klasycyzmu akademickiego z elementami neorenesansowymi. Do połowy 2003 r. zlokalizowane były tu: najpierw Narodowy Bank Polski, następnie Bank Gdański i Banku Millenium. Wcześniej, do lat 80. ubiegłego wieku, w prawym skrzydle budynku znajdowały się mieszkania kierowniczej kadry. W rejestrze zabytków gmach znajduje się od 1984 roku.
Źródło: materiały prasowe