Globalny gigant teleinformatyczny Nokia otworzy we Wrocławiu technologiczne centrum badań i rozwoju CL Property

Globalny gigant teleinformatyczny Nokia otworzy we Wrocławiu technologiczne centrum badań i rozwoju

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna wielka, znana, globalna firma stawia na Wrocław. Fińska Nokia – światowy lider w dziedzinie transmisji szerokopasmowej w sieciach komórkowych i jeden z największych pracodawców w branży IT we Wrocławiu – zdecydowała się na kolejną nową inwestycję w stolicy Dolnego Śląska.

Nokia otworzy we Wrocławiu nowoczesne technologiczne centrum badań i rozwoju, o powierzchni ponad 13 300 mkw. Dzięki realizacji tej inwestycji, powstanie wiele nowych miejsc pracy. To kolejna inwestycja tego potentata teleinformatycznego w stolicy Dolnego Śląska, gdzie ten wielki koncern już mocno się zadomowił i należy do ścisłego topu najlepszych zagranicznych pracodawców nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce. To także jeden z największych pracodawców.

Specjalnie na potrzeby nowego technologicznego centrum badań i rozwoju, we Wrocławiu zostanie zbudowany od podstaw zupełnie nowy kompleks. Budynek powstanie w doskonałej lokalizacji w pobliżu Stadionu Miejskiego we Wrocławiu, z bezpośrednim dostępem do autostrady A8 i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Port lotniczy Wrocław oddalony jest o 7 km, a do autostrady A4 jest jedynie 10 km. Usytuowanie obiektu zapewnia również bezpośredni dostęp do transportu publicznego (autobusy, tramwaje i pociąg).

Obiekt ma pełnić funkcję kluczowego centrum badań i rozwoju w światowej strukturze Nokii, a jego główną kompetencją będzie rozwój i testowanie technologii telekomunikacyjnych (ICT). Inwestycja wzmocni istniejący już hub technologiczny Nokii, który funkcjonuje od kilku lat we Wrocławiu. Nowoczesny budynek o powierzchni ponad 13 300 mkw. zostanie przeznaczony wyłącznie dla Nokii, mieszcząc w sobie cześć laboratoryjno-badawczą, a także biura i pomieszczenia technologiczne.

Działalność badawczo-rozwojowa Nokii w nowym technologicznym centrum badań i rozwoju będzie obejmować między innymi optymalizację produktów pod kątem mniejszego zużycia zasobów sieciowych, co pozwoli operatorom telefonii komórkowych obniżyć koszty utrzymania sieci, a zarazem zredukować pobór energii przez urządzenia użytkowników (telefony komórkowe, smartfony i inne).

REKLAMA

Budowa już trwa, kamień węgielny pod tę inwestycję wmurowano miesiąc temu. Budynek realizowany jest przez firmę CL Property, polskiego dewelopera specjalizującego się w nowoczesnych i wielofunkcyjnych powierzchniach przemysłowo-logistycznych. Nowe centrum realizowane jest jako inwestycja typu Build-To-Suit (BTS). Powstaje w ramach nowoczesnego kompleksu Citylink Wrocław, inwestycji firmy CL Property.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Pekabex.

Invest in Wroclaw
Invest in Wroclaw

Budynek nowego centrum Nokii we Wrocławiu zostanie poddany certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM na poziomie Excellent. Deweloper przygotuje dach budynku pod instalację fotowoltaiczną, a obiekt zostanie wyposażony w nowoczesną pompę ciepła, zasilaną ciepłem odpadowym z serwerów, co przyczyni się do wyeliminowania konieczności korzystania z paliw kopalnych (gazu) i ograniczenia śladu węglowego budynku. Dodatkowo zostaną zastosowane rozwiązania umożliwiające oszczędzanie energii, takie jak oświetlenie LED sterowane za pomocą czujników obecności czy krany z perlatorami w celu zmniejszenia zużycia wody. Przewiduje się także system odzyskiwania deszczówki. Ponadto, pracownicy obiektu będą mieli dostęp do miejsc do ładowania samochodów elektrycznych oraz infrastruktury dla rowerzystów.

Komentarze (3)

Napisz komentarz
aga(gość)
@
kk
(gość)
"powstanie wiele nowych miejsc pracy" - czy to ta sama nokia która zwalnia 800 osób w Polsce?
Dokładnie = 800 osób do odstrzału
Pani Aocia(gość)
A kto tam będzie pracował, po zwolnieniu 500 osób we Wrocławiu? Pewnie Hindusów ściągną.
kk(gość)
"powstanie wiele nowych miejsc pracy" - czy to ta sama nokia która zwalnia 800 osób w Polsce?
REKLAMA