Głogów: Z udziałem LSSE i KGHM powstanie Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczegoźródło: Materiały prasowe

Głogów: Z udziałem LSSE i KGHM powstanie Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego

Orzech
Orzech
REKLAMA
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., przy wsparciu KGHM Polska Miedź S.A. i jedenastu innych partnerów, utworzy Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego. Wśród nich znajdują się cztery samorządy, cztery uczelnie wyższe, klaster lotniczy, a także organizacje wspierające biznes. Porozumienie o współpracy podpisano w czwartek, 13 stycznia, w siedzibie LSSE w Legnicy.
To ma być jeden z najważniejszych nowych projektów rozwoju w subregionie legnicko-głogowskim. Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego (MCRG) ma stać się miejscem, które umożliwi rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz pobudzi gospodarczo region. Zaowocuje to nowymi miejscami pracy, w tym dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. W swoim założeniu, MCRG ma wspierać cały obszar gospodarczy od inkubatora przedsiębiorczości, startup-ów po dużych inwestorów chcących lokować swoje zakłady w regionie.
– Dziś zrobiliśmy pierwszy, bardzo ważny krok, ale to dopiero początek drogi do zrealizowania tego dużego przedsięwzięcia. Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego, wraz z terenami inwestycyjnymi w okolicy, to przestrzeń, która pozwoli na utworzenie wielu nowych miejsc pracy. Oczywiście nie od razu, ale takiej szansy nie możemy przegapić – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dodaje, że wybór Głogowa jako siedziby centrum nie jest przypadkowy.
– Planowana obwodnica Głogowa, wraz z nową przeprawą mostową przez Odrę, ułatwi dostęp do kilkuset hektarów terenów inwestycyjnych, znajdujących się w pobliżu. Dodatkowo, pod względem stopy bezrobocia powiat głogowski zajmuje 4. miejsce w subregionie (7,6%), ale bezpośrednio sąsiaduje z powiatem górowskim, który przoduje w statystykach (14%). Rozwój strefy gospodarczej będzie więc pozytywnie oddziaływał również na zatrudnienie na terenie powiatu. Rynek pracy i dobrze skomunikowane obszary inwestycyjne, to jedne z kluczowych argumentów, które wpływają na decyzje inwestorów o wyborze konkretnej lokalizacji. 
– Połączenie świata nauki, biznesu i samorządu, wydaje się taką współpracą, bez której niemożliwy jest rozwój ani gmin, ani samorządów, ani biznesu, ani uczelni, dlatego dziękuję za zaproszenie KGHM do tego bardzo dobrego przedsięwzięcia. Myślę, że na tym porozumieniu skorzystają wszystkie strony i będziemy starali się je prowadzić właśnie tak, aby każdy z uczestników tego przedsięwzięcia miał korzyści – mówił podczas czwartkowej uroczystości Adam Bugajczuk, wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź S.A.
REKLAMA
Wstępnie na siedzibę MCRG wytypowano dwa miejsca, obecnie toczą się negocjacje z właścicielami nieruchomości. Ich finał powinien nastąpić w najbliższych tygodniach.
– Gospodarka to system naczyń połączonych, każdy ma w nim swój udział, dlatego cieszę się, że tak liczne grono partnerów namówiliśmy do tego przedsięwzięcia. Co więcej, nikt długo się nie zastanawiał, co pokazuje, że centrum w najbliższych latach może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. W 2022 r. przypada 25-lecie istnienia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, więc jubileuszowy styczeń zaczynamy bardzo mocnym akcentem – dodaje prezes Przemysław Bożek.
Już na tym etapie do przedsięwzięcia dołączają nowe podmioty. Dlatego podczas uroczystości, podpisano również list intencyjny ze Stowarzyszeniem Dolnośląski Klaster Lotniczy.
Sygnatariuszami porozumienia o współpracy są:
  • Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, przy udziale Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego LSSE, 

  • Dolnośląskiego Klastra Lotniczego,
  • KGHM Polska Miedź,
  • Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej,
  • Agencja Rozwoju Regionalnego "ARLEG",
  • Gmina Miejska Głogów,
  • Gmina Głogów,
  • Gmina Kotla,
  • Gmina Jerzmanowa,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie,
  • Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy,
  • Politechnika Wrocławska wraz z filią w Legnicy,
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.
Źródło: LSSE

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA