Hala lodowa przy ul. Chemików w Oświęcimiu ma zostać przebudowana i rozbudowana o dodatkowe skrzydło. Historyczny obiekt sportowy z 1964 roku ma się przekształcić w stadion zimowy z prawdziwego zdarzenia.
Obiekt według projektu architekta Tadeusza Gabora z zespołem sportowo-rekreacyjnym oddano do użytku w 1964 roku. W następnej dekadzie lodowisko zostało zmodernizowane. Wybudowano wówczas żelbetowe trybuny na około 5 tys. widzów, a całość obiektu przykryto charakterystycznym łukowym dachem.
Obecnie hala lodowa wykorzystywana jest przez cały rok. Lodowisko ogólnodostępne jest miejscem rozgrywek ligi hokeja (Unia Oświęcim), obiekt wymaga jednak kolejnego remontu.
W jego ramach planuje się rozbudowę obiektu o drugą taflę w stronę południową. Według założeń, po modernizacji hala lodowa w Oświęcimiu ma umożliwiać organizację imprez masowych, takich jak wystawy, koncerty czy targi, ale też stać się miejscem „spędzania czasu wolnego oraz szeroko rozumianego propagowania zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną – w wymiarze ogólnym i jednostkowym".
W imieniu inwestora, miasta Oświęcim, katowicki oddział SARP ogłosił dwuetapowy konkurs architektoniczny na rozbudowę i przebudowę Hali lodowej. Do udziału w konkursie dopuszczono 45 uczestników. Konkurs został rozstrzygnięty pod koniec 2023 roku.
Pierwsze miejsce zdobyło biuro M.O.C. Architekci (zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak-Góra, Karolina Supron, Klaudia Kwaśny). Kubaturę istniejącej hali architekci pozostawili w większości bez zmian. Nową, dwukondygnacyjną część zaproponowali na planie kwadratu. Druga kondygnacja budynku została cofnięta o około 8 metrów względem parteru, nawiązując do otwartych narożników hali. Budynek zostanie z nią połączony krytym przejściem, a całość wykończona płytami włóknowo-cementowymi i drewnianymi lamelami.
Główne wejście powstanie od strony ul. Chemików, gdzie znajduje się przystanek autobusowy. Strefa ta obejmuje wolny od ruchu kołowego teren, przeplatający zieleń z przestrzeniami publicznymi. Ma to być to atrakcyjna przestrzeń odpoczynku, rekreacji i sportu, stanowiąca uzupełnienie programu funkcjonalnego kompleksu. Całość zaaranżowano w taki sposób, aby użytkownik był intuicyjnie prowadzony układem ciągów pieszych do wejścia głównego. Ważnym elementem strefy wejściowej jest podcień, stanowiący połączenie zewnętrza z wnętrzem budynku.
Układ funkcjonalny zespołu został podzielony na pięć głównych stref: zaplecze sportowe z lodowiskiem i trybunami, szatnie, sale treningowe, zaplecze kibica oraz zaplecze techniczne.
Centralnym pomieszczeniem, z którego dostępne będą wszystkie główne strefy jest wysoki na dwie kondygnacje, ogólnodostępny hol wejściowy, przy którym zlokalizowano m.in. informację, gastronomię, szatnię i wypożyczalnię łyżew.
Nowo projektowana hala będzie miała 320 miejsc siedzących, istniejąca – 3150 oraz 72 w lożach VIP. Strefy szatni przy obydwóch lodowiskach rozmieszczone zostały w najbliższym sąsiedztwie tafli. Natomiast sale treningowe zlokalizowane po lewej stronie wejścia głównego, zostały zaprojektowane jako wydzielony segment, mogący funkcjonować samodzielnie.
Projekt przygotowany M.O.C. Architekci, przez zastosowane rozwiązania jest racjonalny ekonomicznie zarówno pod względem realizacji jak i dalszej eksploatacji obiektu. Zaproponowane etapowanie pozwala na ciągłe funkcjonowanie obiektu podczas realizacji inwestycji.
Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy ruszy realizacja tej inwestycji.