Huta Stalowa Wola S.A. podpisała wielki kontrakt zbrojeniowy. Zapewni jej rozwój i pewną przyszłość na dekadyPGZ S.A.

Huta Stalowa Wola S.A. podpisała wielki kontrakt zbrojeniowy. Zapewni jej rozwój i pewną przyszłość na dekady

Orzech
Orzech
REKLAMA

28 lutego w HSW S.A. Mariusz Błaszczak, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej zatwierdził umowę ramową zawartą pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Hutą Stalowa Wola S.A. jako liderem na dostawy bojowych wozów piechoty BORSUK oraz wozów specjalistycznych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej.

Umowa określa zasady i warunki zawierania umów wykonawczych związanych z dostawą bojowych wozów piechoty BORSUK oraz rodziny specjalistycznych pojazdów gąsienicowych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W sumie Siły Zbrojne pozyskają łącznie 1400 Borsuków oraz innych wozów specjalistycznych: gąsienicowych transporterów rozpoznawczych, wozów dowodzenia, ewakuacji medycznej, zabezpieczenia technicznego oraz transporterów rozpoznania skażeń.

– To co wydarzyło się przed chwilą to zamówienie 1400 BWP Borsuk, to największy projekt polskiej zbrojeniówki od 50 lat. HSW to zakłady, które produkują nowoczesną i sprawdzoną broń. Dziś Huta Stalowa Wola to silna marka produkująca broń. Huta Stalowa Wola produkuje broń sprawdzoną w walce na Ukrainie – podkreśli po zatwierdzeniu umowy Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

– Borsuk ma szansę, a wierzę, że tak rzeczywiście będzie, stać się kolejnym znakiem firmowym HSW. Kolejnym, bo nie zapominamy o tym, że właśnie tu powstają tak chwalone Kraby i moździerze samobieżne Rak. I nie jest to przypadek. HSW łączy bowiem w sobie cechy, które pozwalają jej osiągać takie sukcesy. Podstawę stanowi dobra doświadczona załoga, która nie boi się wyzwań, a jednocześnie jest otwarta na nowe rozwiązania. Druga cecha to dobre zarządzanie spółką i jej potencjałem. To pozwoliło zbudować szerokie i zróżnicowane portfolio od sprzętu artyleryjskiego przez inżynieryjny aż po wspomnianego Borsuka. Po trzecie, co równie ważne, to miejsce gdzie dominuje wizja i patrzenie w przyszłość. Tylko tak można podejmować kolejne wyzwania, a takim jest niewątpliwie seryjna produkcja Borsuka – powiedział podczas uroczystości Prezes PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

– Dzisiejsza umowa jest kamieniem milowym w naszym rozwoju, wydarzeniem o wadze historycznej. To doniosła umowa przekraczająca dotychczasowe programy artyleryjskie REGINA czy RAK realizowane przez HSW S.A. Zapewnia Hucie Stalowa Wola pewną przyszłość na dekady. To nie tyko kolejny etap biznesowy, w którym materializują się postawione przed nami wyzwania, cele badawcze, pomysły konstrukcyjne czy potwierdzają wizje nowego uzbrojenia. Umowa ta to dla nas solidny krok w przyszłość technologiczną opartą o nową wiedzę i nowe doświadczenia zebrane przy tworzeniu tego pojazdu. Rozpoczyna także intensywny rozwój mocy produkcyjnych by sprostać potrzebom sformułowanym w dzisiejszej umowie ramowej. Borsuk jest efektem dobrej współpracy wielu świetnych inżynierów, technologów, konstruktorów i badaczy. Współpraca ta była bardzo inspirująca dla nas i naszych przyjaciół z konsorcjum. Ten nowoczesny wóz bojowy powstał także dzięki wsparciu ze strony MON oraz Agencji Uzbrojenia. Dziś dziękujemy także oficerom i żołnierzom, którzy nie szczędzili nam swojego konstruktywnego zainteresowania. Jesteśmy gotowi do produkcji seryjnej – zadeklarował Prezes HSW S.A. Jan Szwedo.

PGZ S.A.

Program badawczo-rozwojowy Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty kr. BORSUK jest realizowany w Hucie Stalowa Wola S.A. od 2014 roku. Prace nad rozwojem nowego polskiego wozu bojowego rozpoczęła umowa zawarta z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w dniu 24.10.2014 r. Projekt realizowała Huta Stalowa Wola S.A. jako lider oraz konsorcjum, w skład którego weszły: Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. z Dęblina (obecnie HSW S.A.), Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. oraz Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej i Politechnika Warszawska.

W efekcie prac badawczo-rozwojowych powstał w HSW S.A. prototyp pływającego wozu bojowego, który został skierowany do badań kwalifikacyjnych. Równolegle na podstawie odrębnej umowy HSW opracowała nowoczesny zdalnie sterowany system wieżowy do Borsuka – ZSSW-30.

REKLAMA
PGZ S.A.

Opracowanie całkowicie nowej, autorskiej konstrukcji o wysokim stopniu skomplikowania, wyposażonej dodatkowo w nowoczesny zdalny system wieży bojowej, okazało się źródłem nowej wiedzy i kompetencji dla HSW S.A. oraz podmiotów zaangażowanych w projekt. Ze względu na zastosowane nowatorskie rozwiązania wiele z prac w początkowym etapie projektu Borsuka prowadzono w dziedzinie inżynierii materiałowej, cybernetyki oraz nowoczesnych metod technologiczno-produkcyjnych. Projekt potwierdził duży potencjał kompetencji i wiedzy jaki konsekwentnie, z powodzeniem buduje HSW i pozostali konsorcjanci.W ubiegłym roku, w dniu 28.04.2022 r. NCBR zawarło z HSW S.A. aneks do umowy z 2014 roku rozszerzający zakres pracy o wykonanie czterech dodatkowych egzemplarzy przedseryjnych NBPWP Borsuk.

PGZ S.A.

Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty BORSUK oparty jest na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej i jest wyposażony w Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30. Załogę stanowi 3 żołnierzy – dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony. Borsuk może zwalczać oddziały piechoty, pojazdy opancerzone, cele powietrzne oraz inne obiekty w każdych warunkach atmosferycznych. Borsuk będzie bardzo skuteczne współdziałał z pododdziałami czołgów rodziny K2, które wejdą na wyposażenie m.in. 16 Dywizji Zmechanizowanej. NBPW BORSUK charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych pływaniem i może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych.

Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h. Bardzo ważnym elementem BWP BORSUK jest opracowany przez Hutę Stalowa Wola S.A. wraz z WB Electronics S.A., zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30.

Masa bojowa pojazdu w wariancie podstawowym wynosi 28 ton. Borsuk ma bardzo wysoką mobilność taktyczną, dużą siłę ognia, a także wysoki poziom odporności balistycznej oraz przeciwminowej. Nie istnieje dziś żaden inny gąsienicowy wóz bojowy, który przy wysokim poziomie ochrony balistycznej i przeciwminowej pływa z prędkością do 10 km/h.

Źródło: PGZ S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA