Inteligentne rozwiązania w Twoim domu i biurze. Jak efektywnie zaplanować realizację takiej inwestycji?

MPR
Planując inwestycję w inteligentne rozwiązania przeznaczone do domu czy biura należy wziąć po uwagę zalety, jakie prezentują systemy automatyki budynkowej, łatwość ich instalacji oraz koszt całego przedsięwzięcia. Warto także dokładnie przeanalizować zakres funkcjonalności, jaki nas interesuje, ponieważ rozwiązania BMS (Building Management System) są bogate, różnorodne i bardzo elastyczne. Jak spośród całej gamy instalacji wybrać te najlepsze i na co, przede wszystkim, należy zwrócić uwagę? Eksperci Schneider Electric radzą, by szczególnie rozważyć 4 aspekty zagadnienia.
Inteligentne rozwiązania dedykowane dla domów i biur przedstawiają sporo możliwości. Wśród najpopularniejszych wyróżnić można technologie takie jak: automatyzacja klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania budynku, sterowanie oświetleniem, kontrola dostępu, sygnalizacja pożaru oraz monitoring. Instalacja takich systemów niesie ze sobą znaczne oszczędności finansowe, jak również zwiększa komfort użytkowania budynku oraz jego bezpieczeństwo. Od czego zatem należy zacząć taką inwestycję?
1. Posłuchaj ekspertaPlanowanie inwestycji w inteligentne rozwiązania warto rozpocząć od spotkania z wykwalifikowanym pracownikiem firmy, która realizuje tego typu instalacje. To ważne, ponieważ posiada on niezbędną wiedzę z zakresu wdrażania technologii dla inteligentnego domu i biura. Ekspert pomoże w odpowiednim doborze rozwiązań, dostosowanych do potrzeb przyszłych użytkowników, w przygotowaniu projektu, a następnie kompleksowo zajmie się wykonaniem i uruchomieniem instalacji systemów. – W przypadku tego typu inwestycji nie możemy bazować na własnej intuicji. Tutaj potrzebna jest merytoryczna wiedza i odpowiednie przygotowanie. By nabyć kompetencje z zakresu automatyki budynkowej warto rozważyć zapisanie się do Elektroklubu – programu partnerskiego dobrze już znanego w branży. Jest to platforma dla elektroinstalatorów, tworzona przy naszej współpracy z firmami Philips oraz nkt cables. Daje ona specjalistom możliwość zbierania punktów za osiągnięcia w zakresie automatyki budynkowej, za które następnie są wynagradzani – mówi Mariusz Malinowski z firmy Schneider Electric.
2. Dobry projekt to podstawaSzczególnie ważnym elementem podczas realizacji wcześniej stworzonego planu, jest projekt instalacji. Musi on uwzględniać miejsce na dodatkowy przewód sieci komputerowej lub przewód magistralny. Wynika to z faktu, że elementy automatyki budowlanej są zasilane napięciem różniącym się parametrami od tego, jakie występuje w sieci energetycznej. Zwykle komunikacja i doprowadzanie energii do poszczególnych urządzeń odbywa się przy pomocy tych samych przewodów – stąd też magistralę należy zainstalować w pewnej odległości od instalacji elektrycznej. To ważne, ponieważ pole elektromagnetyczne przewodów może zakłócać komunikację między urządzeniami w systemie magistralnym, a tym samym zaburzać ich prawidłową pracę. Po wykonaniu i zaakceptowaniu projektu, a następnie dostarczeniu wybranych rozwiązań i wykonaniu okablowania – następuje etap montażu.
3. Prosty montażChoć wydaje się, że instalacja automatyki budynkowej wymaga kucia ścian czy tworzenia rozbudowanych rozdzielni, trudności te można łatwo ominąć, korzystając z rozwiązań bezprzewodowych. Inwestycję kończy zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych, a także przeszkolenie domowników lub pracowników biura w zakresie obsługi systemu. Dzięki zastosowaniu automatyki budynkowej zarówno w domu, jak i w biurach, ich użytkownicy mogą oszczędzać energię w sposób łatwy i komfortowy – bez konieczności pamiętania o wyłączeniu światła czy ręcznej regulacji temperatury. Do takich rozwiązań należy m.in. systemy SmartStruxure Lite Schneider Electric czy KNX Schneider Electric. Pozwalają one nie tylko na lokalne sterowanie urządzeniami wykonawczymi, regulując temperaturę np. we wszystkich pokojach, ale umożliwiają też zarządzanie elementami technologii, które w pełni współpracują z pozostałą częścią automatyki. Dużym ułatwieniem jest fakt, iż sam proces instalacji systemów automatyki budowlanej nie wiąże się w żadnym stopniu z regulacjami prawnymi, co pozwala szybko i łatwo zaplanować inwestycję.
4. Niewielki koszt, wielkie korzyściInwestycja w "małą" automatykę budynkową znacznie wpływa na podwyższenie komfortu użytkowników obiektu. Umożliwia sterowanie parametrami dotyczącymi oświetlenia, ogrzewania i chłodzenia przy użyciu urządzeń mobilnych, a także bieżącą kontrolę bezpieczeństwa za pośrednictwem monitoringu. Dodatkową przewagą tych rozwiązań jest niewielki koszt ich instalacji. Automatyka budynkowa nie tylko nie stanowi znaczącego obciążenia finansowego, jak się często niesłusznie zakłada, ale przede wszystkim pozwala na stałą optymalizację wydatków, związanych ze zużyciem energii elektrycznej, oraz znaczą redukcję kosztów – i to na przeciągu wielu lat.