[Świdnica] Centrum Handlowe "Multi Park"

[Świdnica] Centrum Handlowe "Multi Park"

Świdnica/Młodych
REKLAMA

Zdjęcia z budowy i wizualizacje [Świdnica] Centrum Handlowe "Multi Park"

O inwestycji [Świdnica] Centrum Handlowe "Multi Park"

Multi Park Świdnica to inwestycja obejmująca 10.200m2 powierzchni użytkowej, podzielonej pomiędzy cztery sklepy. Strategicznym najemcą powierzchni handlowej jest Leroy Merlin. Ponadto w centrum znajdą się punkty: Euro RTV/AGD, Ambra, Takko, Rossmann i Deichmann. Obiekt i jego otoczenie zaprojektowane zostały w taki sposób by do obiektu bez trudu mogli dotrzeć wszyscy klienci: piesi i zmotoryzowani. Obok wejść do Multi Parku znajdzie się parking dla klientów, liczący około 300 miejsc postojowych, ze specjalnie wyznaczonymi strefami dla niepełnosprawnych. Tym, co wyróżnia ten park handlowy od podobnych tego typu obiektów jest jego doskonała, starannie wybrana lokalizacja, dzięki której mieszkańcy miasta zyskają ciekawy kompleks handlowy (obok funkcjonuje hipermarket Tesco) i malownicze położenie Multi Parku na wzniesieniu, skąd rozciąga się widok na panoramę Świdnicy.
Napisz komentarz
figofago
W lokalu po House'ie będzie sklep zoologiczny Animals24.
maugoha
Efekt Galerii Świdnickiej - nie ma już House, nie ma i Aparta
36192_1000x.jpg
figofago
Wiadomo komuś czy coś tam jeszcze postawią? Kawał terenu jest jeszcze do wykorzystania.
Gregs
Tesco straciło najemce Euro RTV AGD pozostał sklep tej sieci w Multi Park. Likwidacja Tesco nastąpiła po wybudowaniu w bliskiej okolicy sklepu tej samej branży Media Expert.
Gregs
[size=150:h4ktau7b]Co dalej z terenami przy ul. Sikorskiego ?[/size:h4ktau7b]

Nadal trwa spór pomiędzy miastem a firmą Condix która nie zrealizowała do końca zamierzonej inwestycji. Przedstawię opinie jednego z radnych RM Janusza Soleckiego (LiD)

[quote:h4ktau7b]Miało być tak pięknie, a pozostało wykręcanie kota ogonem. Rzecz o terenach przy ul. Sikorskiego
środa, 18 marca 2009 12:43


Do Przewodniczącego Rady Miejskiej z kancelarii adwokackiej reprezentującej nabywcę terenów przy ul. Sikorskiego (m.in. te, na których dziś stoi Tesco i Leroy Merlin) wpłynęło pismo, w którym proszą o możliwość „spotkania przedstawicieli nabywcy z Radnymi podczas sesji Rady Miejskiej, w celu przedstawienia wszelkich okoliczności związanych z realizacja inwestycji w latach 2001 - 2008, które stanowią podstawę do obniżenia wysokości kary umownej". Z pisma wynika, że powodem tej propozycji było stwierdzenie Prezydenta, jakie padło na spotkaniu obu stron, że „nie mogą (tzn. Prezydent) samodzielnie decydować o środkach publicznych i dlatego nie są władni, by bez uwzględnienia stanowiska Radnych ustalić warunki ewentualnego porozumienia i zawrzeć ugodę)".

Każdy kto zna podział kompetencji w samorządzie wie, że decyzja nie należy do Rady Miejskiej, a jedynie do Prezydenta. Nasuwa się pytanie, skąd to zasłanianie się Radą. Dlaczego Prezydent zamiast twardego i uczciwego stanowiska: „nie wykonaliście deklarowanego zakresu inwestycji, to musicie zapłacić przewidzianą w umowie karę 3 mln zł" prezentuje takie, które wywołuje zamieszanie i może skomplikować sprawę?

Tu trzeba wrócić do pisma Prezydenta z wiosny 2008 r., w którym prosi Radę o opinię do propozycji firmy „C" - nabywcy terenów przy ul. Sikorskiego, o zmniejszenie jej kary umownej z 3 mln zł do 1 mln zł. za nie wywiązanie się z programu budowy obiektów uatrakcyjniających ofertę kulturalną, sportową, rekreacyjną i turystyczną Świdnicy. Wtedy też „Prezydencja" zamiast twardego „NIE" rozważała czy przyjąć propozycję firmy. Takie zachowanie było dla mnie niezrozumiałe, bo zapisy w umowie gwarantowały wygranie sprawy sądowej. Pismo z wiosny 2008 r. było więc niczym innym, tylko próbą wciągnięcie Rady Miejskiej do sprawy pod pozorem „wyrażenia opinii Rady" i rozmycia w taki sposób odpowiedzialności Prezydenta za zawarty po cichu zły aneks do umowy. Ostatecznie nie doszło wówczas do dyskusji na forum Rady w tej sprawie, ale Prezydent i dziś w tej sprawie posługuje się Radą Miejską w podobny sposób. Odbywa sie to za wiedzą radnych koalicyjnych, zwłaszcza tych z komisji rewizyjnej (patrz mój artykuł na blogu z 28.10.2007r, pt.: "Słynny aneks "Sikorskiego" - ciąg dalszy").

Cała sprawa stała się kłopotliwa dla obecnego Prezydenta, bo zawierając w 2004r. ten słynny aneks do umowy sprzedaży z 2001 r. naruszył warunki przetargu i znacząco zmniejszył na niekorzyść Miasta zobowiązania inwestycyjne Kupującego - firmy „C". Zrobił to po cichu, w cieniu swojego gabinetu i bez wiedzy Rady. Dziś okazało się, że zmiany w aneksie wbrew uprzednim deklaracjom Prezydenta ( zawarcie aneksu maszyna propagandowa Prezydenta okrzyknęła wówczas sukcesem!), zamiast przyczynić się do zrealizowania okrojonych zobowiązań firmy „C" ułatwiły jej zrealizowanie tylko tych obiektów, które zapewne dało firmie krociowe zyski (dwa hipermarkety), kosztem programu, na którym Miastu zależało. Dla zawarcia niekorzystnego dla Miasta aneksu firma „C" zapłaciła do budżetu 800 tys. zł. Niestety zawierając zły aneks Prezydent nie wniósł zapisu, że oprócz żądania kary umownej w wys. 3 mln zł Miasto ma prawo wystąpić z roszczeniem do firmy „C" o dodatkowe świadczenie z powodu bezpodstawnego wzbogacenia się firmy „C", jeśli ta nie wykonania zobowiązań wobec Miasta. Kiedy minął termin realizacji obietnic, okazało się, że firma „C" proponuje miastu zakończenie umowy bez realizacji zobowiązań budowlanych wobec Miasta, proponując zapłacenie jedynie 1/3 wysokości kary umownej, strasząc do tego dochodzeniem od Miasta odszkodowania dla firmy za ... poniesione straty!

Na zakończenie przypomnę, że:


- zgodnie z pierwotną umową zawartą przez A. Markiewicza kupujący w zamian za umożliwienie budowy na tym terenie dwóch wysoce rentownych sklepów wielko-powierzchniowych, tj.: sklepu sieci KAUFLAND i sklepu z materiałami budowlanymi i ogrodniczymi i pasażu dla miejscowych kupców, zobowiązał się w umowie do wybudowania Multikina na osiem sal kinowych, centrum sportowego z salą ćwiczeń, sauną i solarium, hotelem na 120 gości - 70 pokoi (na działce 1/17) , bar typu „Fast food". Hotel miał być zbudowany na części działki 1/17, pozostałe obiekty na 1/16 i 1/18.

- zgodnie z aneksem zawartym przez W. Murdzka uległa zmianie oferta budowy obiektów. Teraz miał być: Hipermarket; sklep wielko-powierzchniowy z materiałami budowlanymi i ogrodniczymi; pasaż dla miejscowych kupców z udostępnieniem dla miejscowych kupców na zasadzie pierwszeństwa i preferencyjnych opłatach; centrum kulturalno-sportowo-rekreacyjne składające się między innymi z kortów tenisowych, sauny, solarium, dyskoteki i kina; hotel na 80 gości (na działce 1/17), bar typu fast-food.

W mojej ocenie w zamian za dodatkowe 800 tys. zł, kupującemu zmniejszono zobowiązania w zakresie inwestycji z zakresu turystyki, kultury i sportu, na których zależało Miastu (kupujący zaoszczędził na tym nie mniej niż 6 mln zł). Kupujący mógł także zrealizować z okrojonego programu to, co chciał i to w korzystnej dla siebie sytuacji prawnej. Prezydentowi pozostało "wykręcanie kota ogonem".

http://solecki913.bloog.pl/id,4357578,t ... index.html
[/quote:h4ktau7b]
Gregs
Galeria otwarta

Pierwsza z nowej sieci galerii handlowych została w minionym tygodniu otwarta w Świdnicy. Nie ma w niej rozrywki, czyli tego, na co najbardziej czekają świdniczanie i co ostatnio częściej niż sama tylko możliwość zrobienia zakupów przyciąga klientów.

Cała galeria o nazwie Multi Park Świdnica została zlokalizowana na 10,2 tys. m2. Największym sklepem jest Leroy Merlin, market budowlano-dekoracyjny. Ma on 5,5 tys. m2 powierzchni sprzedaży wewnętrznej i 2 tys. m2 - zewnętrznej. W samym tylko Leroy Merlin znalazło zatrudnienie 125 osób, w większości mieszkańców Świdnicy i okolic. - Pod jednym dachem będzie można zaopatrzyć się w materiały do budowy, remontu i dekoracji domu - przekonuje Anna Romaniecka-Mankiewicz, rzecznik prasowy sieci. - Sklep oferuje też rozbudowany asortyment ogrodniczy. Łącznie znajduje się tu 35 tys. rodzajów produktów. Co ważne, 90 proc. to artykuły od polskich producentów i dystrybutorów.

Sama galeria Multi Park to, jak przekonują przedstawiciele brytyjskiej firmy Parkridge Retail, właściciel galerii, nowy etap w historii tej firmy. Jest to typowa galeria handlowa, nieposiadająca części rekreacyjno-rozrywkowej ani gastronomicznej. - Jest to na tyle udany pomysł, że zostanie wkrótce przeniesiony do innych krajów Europy - przekonywał podczas konferencji prasowej w Świdnicy prowadzący ją znany prezenter Telewizji Polsat Maciej Dowbor. - Myślę, że to co udało się tutaj stworzyć, spełni oczekiwania mieszkańców Świdnicy i okolicznych miejscowości - dodał Łukasz Hreczuch, dyrektor ds. inwestycji w Parkridge Retail Poland.

Cała galeria, zlokalizowana na 3,5-hektarowej działce, ma sześć sklepów - Takko, Ambra, Deichmann, Rossman, Euro RTV/AGD i wspomniany Leroy Merlin. Próżno w tej galerii szukać jakiejś rozrywki, mimo że Parkridge Retail specjalizuje się w budowie galerii rozrywkowo-handlowych. - Świdnica to jest miasto bardzo gęsto zaludnione. Trudno tutaj znaleźć odpowiedni teren pod taką inwestycję - tłumaczył zapytany o to Łukasz Hreczuch. - Ale bardzo byśmy chcieli taką właśnie galerię w Świdnicy wybudować - dodał. Jego zdaniem, galeria, w której będzie funkcjonowało także m.in. multikino, powinna powstać w centrum miasta. A tam nie ma odpowiednich działek. Zapytaliśmy też o to, czy Parkridge nie obawia się, że sam tylko handel nie przyciągnie klientów. - Myślę, że nasi najemcy są na tyle zadomowieni na lokalnym rynku, iż na pewno będą mieli swoich stałych klientów - przekonywał dyrektor. Jak zwykle wszystko zweryfikuje rynek.

Tymczasem - jak pisaliśmy przed tygodniem - w Świdnicy mogą w ciągu trzech najbliższych lat powstać dwie galerie rozrywkowo- handlowe. Jedna - w samym centrum, w Zaułku Świętokrzyskim. Druga - niespełna dziesięć minut drogi od Rynku, przy ulicy Westerplatte. Władze miasta również deklarują, że bardzo by chciały, aby te galerie powstały. Już w tym tygodniu powinniśmy znać opinię radnych z Komisji Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Budżetu i Finansów na temat potrzebnych dla tych inwestycji zmian planistycznych. Od decyzji radnych zależy tempo dalszych prac, najpierw nad sporządzaniem studium uwarunkowania przestrzennego, następnie nad zmianami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a potem - nad wydaniem potrzebnych zezwoleń i wreszcie nad budową.

http://www.wiadomosci.swidnickie.pl/ind ... _doc=14837
REKLAMA