[Wrocław] Przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich

[Wrocław] Przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich

Drogi i mosty/Wrocław/Śródmieście/Nadodrze
REKLAMA

Zdjęcia z budowy i wizualizacje [Wrocław] Przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich

O inwestycji [Wrocław] Przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich

Tytuł Projektu: Przebudowa multimodalnego węzła komunikacyjnego – pl. Powstańców Wielkopolskich we Wrocławiu. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Opis: Przedmiotem projektu jest przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich wraz z przyległymi fragmentami ulic. Plac Powstańców Wielkopolskich to jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych Wrocławia. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Wrocław Nadodrze - drugiego co do wielkości dworca we Wrocławiu, który obsługuje ruch kolejowy na poziomie regionalnym i krajowym. Jednocześnie plac znajdujący się pomiędzy dworcem kolejowym a placem Powstańców Wlkp. stanowi punkt przesiadkowy dla publicznej i prywatnej komunikacji autobusowej obsługującej aglomeracyjny i regionalny ruch pasażerski. Jezdnie w przeważającej część placu zbudowane są z kostki kamiennej, z licznymi łatami z masy bitumicznej. Nawierzchnia chodników, bardzo zróżnicowana pod względem zastosowanych materiałów, jest w bardzo złym stanie technicznym. Krawężniki są w wielu miejscach zapadnięte. Torowiska znajdujące się w obrębie placu są w bardzo złym stanie technicznym, a ich konstrukcja uniemożliwia poruszanie się składów niskopodłogowych. Niewydolny i przestarzały układ geometryczny placu jest niebezpieczny dla uczestników ruch oraz pasażerów komunikacji zbiorowej, zmuszonych do wysiadania z tramwajów bezpośrednio na jezdnię. W ramach projektu przeprowadzone zostaną następujące działania: przebudowa i modernizacja istniejących torów tramwajowych w obrębie pl. Powstańców Wlkp. o łącznej długości 1,87 km, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii budowy torowisk, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji wstrząsów i hałasu; przebudowa placu (3403 m2), chodników, jezdni, nawierzchni dróg na odcinkach, na których będzie odbywał się również ruch kołowy (5044 m2); w tym niezbędnych fragmentów ulic przyległych do przebudowanego placu; stworzenie pilotażowego systemu informacji pasażerskiej obejmującego wszystkie grupy pasażerów w tym rejonie: pasażerów komunikacji miejskiej, kolejowej i autobusowej, a w szczególności przesiadających się pomiędzy tymi sieciami. W ramach systemu zostanie uruchomiony elektroniczny punkt informacyjny dla pasażerów; zakup 9 szt. niskopodłogowych, energooszczędnych tramwajów (wagony o nowoczesnej linii nadwozia, zapewniające pasażerom – w tym osobom niepełnosprawnym – wysoki komfort jazdy oraz zwiększone bezpieczeństwo, przy niskich kosztach utrzymania oraz małej uciążliwości dla środowiska i mieszkańców miasta). Środki finansowe, wysokość dofinansowania (zgodnie z umową o dofinansowanie/ ostatnim aneksem):
Łączna wartość inwestycji - 110 495 692,73 PLN
Kwota dofinansowania - 42 197 375,00 PLN
(50% wydatków kwalifikowanych w ramach Projektu) Terminy realizacji (zgodnie z umową o dofinansowanie):
Rozpoczęcie: IV kwartał 2005
Zakończenie: II kwartał 2008 więcej na stronie: http://www.wroclaw.pl/m37005/p51759.aspx

Opinie o [Wrocław] Przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich

Napisz komentarz
Jan Augustynowski
45414_1000x.jpg
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Slaworow
[size=200:398apwec]Trzeba rozliczyć z Unią remont placu[/size:398apwec]

m4089869.gif

Aby nie przepadało dofinansowanie z Unii Europejskiej magistrat do końca maja powinien rozliczyć się z inwestycji przy pl. Powstańców Wielkopolskich we Wrocławiu. Cały projekt mógł pochłonąć nawet 110 milionów złotych.

W ramach przebudowy węzła komunikacyjnego przy Powstańców Wielkopolskich robotnicy wymienili płytę placu i chodników, łącznie 20 tys. m kw. Postawili nowe wiaty, ławki oraz metalowe drzewa, po których w lecie będzie się piął bluszcz. Nową nawierzchnię zyskały także przyległe do placu ulice. Pojawiły się ścieżki rowerowe i nowe torowisko. Projekt przebudowy przewidywał również zakup dziewięciu tramwajów niskopodłogowych Skoda, które jeżdżą przez plac. Kosztowały niemal 70 mln zł.

Nowością jest System Informacji Pasażerskiej. Dzięki temu na przystankach wiemy, czy tramwaj przyjedzie punktualnie. Jeśli się spóźni, to dowiemy się za ile minut powinien przyjechać.

Plac został oddany do użytku w połowie grudnia z tygodniowym opóźnieniem. Urzędnicy zapewniają, że tym razem dotrzymają terminu. Inaczej moglibyśmy stracić kilkadziesiąt milionów złotych dofinansowania z unii.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,5234483.html
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Orzech
Kolejne tablice elektroniczne na przystankach

Tekst opublikowany dzisiaj, 11:21:18, opracowanie red.

Na przystanku na placu Powstańców Wielkopolskich od dziś działają elektroniczne tablice informacyjne.

- To już drugie po Rondzie Reagana miejsce we Wrocławiu, gdzie na elektronicznej tablicy można przeczytać jaka linia, w jakim kierunku i o której godzinie ma odjechać - wyjaśnia Maciej Fabisz, kierownik działu informatyki wrocławskiego MPK.


Od kwietnia zarówno na tablicach umieszczonych na rondzie Reagana, jak i na placu Powstańców Wielkopolskich będzie pojawiało się jeszcze więcej informacji. - Pokazywanie takich informacji będzie możliwe dzięki zamontowanym w autobusach i tramwajach komputerów pokładowych z GPS - tłumaczy Fabisz. Kwiecień to czas testowania właściwego działania tablic. W przyszłości pojawią się one także na placu Kromera i przy pętli Pilczyce, a stamtąd na każdym przystanku aż do Astry.

http://www.wfp.pl/wroclaw-miasto/news.p ... 410cc2f959
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA