DODAJ

Przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich

[Wrocław] Przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich 45414
Tytuł Projektu: Przebudowa multimodalnego węzła komunikacyjnego – pl. Powstańców Wielkopolskich we Wrocławiu.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Opis:

Przedmiotem projektu jest przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich wraz z przyległymi fragmentami ulic. Plac Powstańców Wielkopolskich to jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych Wrocławia. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Wrocław Nadodrze - drugiego co do wielkości dworca we Wrocławiu, który obsługuje ruch kolejowy na poziomie regionalnym i krajowym. Jednocześnie plac znajdujący się pomiędzy dworcem kolejowym a placem Powstańców Wlkp. stanowi punkt przesiadkowy dla publicznej i prywatnej komunikacji autobusowej obsługującej aglomeracyjny i regionalny ruch pasażerski.

Jezdnie w przeważającej część placu zbudowane są z kostki kamiennej, z licznymi łatami z masy bitumicznej. Nawierzchnia chodników, bardzo zróżnicowana pod względem zastosowanych materiałów, jest w bardzo złym stanie technicznym. Krawężniki są w wielu miejscach zapadnięte. Torowiska znajdujące się w obrębie placu są w bardzo złym stanie technicznym, a ich konstrukcja uniemożliwia poruszanie się składów niskopodłogowych. Niewydolny i przestarzały układ geometryczny placu jest niebezpieczny dla uczestników ruch oraz pasażerów komunikacji zbiorowej, zmuszonych do wysiadania z tramwajów bezpośrednio na jezdnię.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną następujące działania: przebudowa i modernizacja istniejących torów tramwajowych w obrębie pl. Powstańców Wlkp. o łącznej długości 1,87 km, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii budowy torowisk, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji wstrząsów i hałasu; przebudowa placu (3403 m2), chodników, jezdni, nawierzchni dróg na odcinkach, na których będzie odbywał się również ruch kołowy (5044 m2); w tym niezbędnych fragmentów ulic przyległych do przebudowanego placu; stworzenie pilotażowego systemu informacji pasażerskiej obejmującego wszystkie grupy pasażerów w tym rejonie: pasażerów komunikacji miejskiej, kolejowej i autobusowej, a w szczególności przesiadających się pomiędzy tymi sieciami. W ramach systemu zostanie uruchomiony elektroniczny punkt informacyjny dla pasażerów; zakup 9 szt. niskopodłogowych, energooszczędnych tramwajów (wagony o nowoczesnej linii nadwozia, zapewniające pasażerom – w tym osobom niepełnosprawnym – wysoki komfort jazdy oraz zwiększone bezpieczeństwo, przy niskich kosztach utrzymania oraz małej uciążliwości dla środowiska i mieszkańców miasta).

Środki finansowe, wysokość dofinansowania (zgodnie z umową o dofinansowanie/ ostatnim aneksem):
Łączna wartość inwestycji - 110 495 692,73 PLN
Kwota dofinansowania - 42 197 375,00 PLN
(50% wydatków kwalifikowanych w ramach Projektu)

Terminy realizacji (zgodnie z umową o dofinansowanie):
Rozpoczęcie: IV kwartał 2005
Zakończenie: II kwartał 2008

więcej na stronie:

http://www.wroclaw.pl/m37005/p51759.aspx

Szczegóły - [Wrocław] Przebudowa pl. Powstańców Wielkopolskich
inwestorGmina Wrocław
Jan Augustynowski 30.07.2012, godz. 23:03
45414_1000x.jpg
odpowiedz
Slaworow 21.05.2008, godz. 17:42
[size=200:398apwec]Trzeba rozliczyć z Unią remont placu[/size:398apwec]

m4089869.gif

Aby nie przepadało dofinansowanie z Unii Europejskiej magistrat do końca maja powinien rozliczyć się z inwestycji przy pl. Powstańców Wielkopolskich we Wrocławiu. Cały projekt mógł pochłonąć nawet 110 milionów złotych.

W ramach przebudowy węzła komunikacyjnego przy Powstańców Wielkopolskich robotnicy wymienili płytę placu i chodników, łącznie 20 tys. m kw. Postawili nowe wiaty, ławki oraz metalowe drzewa, po których w lecie będzie się piął bluszcz. Nową nawierzchnię zyskały także przyległe do placu ulice. Pojawiły się ścieżki rowerowe i nowe torowisko. Projekt przebudowy przewidywał również zakup dziewięciu tramwajów niskopodłogowych Skoda, które jeżdżą przez plac. Kosztowały niemal 70 mln zł.

Nowością jest System Informacji Pasażerskiej. Dzięki temu na przystankach wiemy, czy tramwaj przyjedzie punktualnie. Jeśli się spóźni, to dowiemy się za ile minut powinien przyjechać.

Plac został oddany do użytku w połowie grudnia z tygodniowym opóźnieniem. Urzędnicy zapewniają, że tym razem dotrzymają terminu. Inaczej moglibyśmy stracić kilkadziesiąt milionów złotych dofinansowania z unii.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,5234483.html
odpowiedz
Orzech 31.03.2008, godz. 12:08
Kolejne tablice elektroniczne na przystankach

Tekst opublikowany dzisiaj, 11:21:18, opracowanie red.

Na przystanku na placu Powstańców Wielkopolskich od dziś działają elektroniczne tablice informacyjne.

- To już drugie po Rondzie Reagana miejsce we Wrocławiu, gdzie na elektronicznej tablicy można przeczytać jaka linia, w jakim kierunku i o której godzinie ma odjechać - wyjaśnia Maciej Fabisz, kierownik działu informatyki wrocławskiego MPK.


Od kwietnia zarówno na tablicach umieszczonych na rondzie Reagana, jak i na placu Powstańców Wielkopolskich będzie pojawiało się jeszcze więcej informacji. - Pokazywanie takich informacji będzie możliwe dzięki zamontowanym w autobusach i tramwajach komputerów pokładowych z GPS - tłumaczy Fabisz. Kwiecień to czas testowania właściwego działania tablic. W przyszłości pojawią się one także na placu Kromera i przy pętli Pilczyce, a stamtąd na każdym przystanku aż do Astry.

http://www.wfp.pl/wroclaw-miasto/news.p ... 410cc2f959
odpowiedz
Orzech 22.12.2007, godz. 20:20
22.12 Plac i Trzebnicka otwarte

191604.jpg

191605.jpg

191606.jpg

191608.jpg

191609.jpg

191610.jpg

191611.jpg

191613.jpg

191615.jpg

191616.jpg

191619.jpg

191620.jpg
odpowiedz
Slaworow 22.12.2007, godz. 16:03
Może ktoś wrzucić schematyczny układ pokazujący na jakim przystanku jaka linia się zatrzymuje?
odpowiedz
Orzech 21.12.2007, godz. 12:15
Koniec kłopotów przy placu Powstańców Wielkopolskich

W nadchodzący weekend kierowcy doczekają się w końcu prezentu od drogowców.

Chodzi o plac Powstańców Wielkopolskich i ulicę Powstańców Śląskich. Po trwającej kilkanaście miesięcy przebudowie, jutro zostanie otwarty pl. Powstańców Wielkopolskich. Teraz nie będzie już jednak dostępny dla samochodów osobowych. Mają tamtędy kursować tylko tramwaje. Ale koniec remontu odczują też zwykli kierowcy. Będą mogli podróżować przylegającym do placu odcinkiem ul. Trzebnickiej, który do tej pory był zamknięty. Na swoje normalne trasy wrócą również tramwaje linii
7,15 i 21.

Bartosz Wawryszuk POLSKA Gazeta Wrocławska
odpowiedz
Orzech 15.12.2007, godz. 01:15
Plac nie będzie otwarty, bo tramwaje zahaczały o znaki

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, tramwaje i autobusy nie pojadą od dzisiaj przez plac Powstańców Wielkopolskich we Wrocławiu.
Komisja, oceniająca wykonanie prac, stwierdziła, że bez przestawienia znaków i dokończenia chodników nie może zgodzić się na dopuszczenie placu do ruchu. Zarząd Dróg i Komunikacji przyznaje, że część chodników nie była wczoraj pokryta brukiem.
Kazimierz Najbar, przedstawiciel firmy Skanska, która prowadzi przebudowę placu, podkreśla jednak, że najtrudniejsze będzie przerobienie oznakowania.
- Zrobiliśmy je zgodnie z projektem. Tymczasem okazuje się, że o znaki mogą zahaczyć tramwaje - tłumaczy.
Ale obiecuje, że w przyszłym tygodniu na pewno upora się ze wszystkimi poprawkami.
Inwestycja, rozpoczęta wiosną 2006 roku, pochłonęła 27,7 mln zł. Za część tej sumy kupiono nowe tramwaje.
Ponowne otwarcie placu planowane jest 22 grudnia.

Marek Szempliński - POLSKA Gazeta Wrocławska

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/799554.html
odpowiedz
bystrzak2000 14.12.2007, godz. 21:24
Tuataj można zobaczyć sporą ilość zdjęć z placu (także z próbnego przejazdu tramwajów): http://www.nadodrze.strefa.pl/galeria_s ... aleria.htm
odpowiedz
Orzech 14.12.2007, godz. 21:10
Otwarcie placu Powstańców Wielkopolskich dopiero za tydzień

Piotr Walczak 2007-12-14, ostatnia aktualizacja 2007-12-14 19:42

Opóźnia się otwarcie placu Powstańców Wielkopolskich. W piątek komisja, która dokonała odbioru prac, uznała, że nie nadaje się on do użytkowania. Na skorygowanie usterek dała wykonawcy tydzień.
Trzeba dokończyć układanie bruku na chodnikach i skorygować oznakowanie. Choć pierwsze próby z tramwajami zakończyły się pomyślnie, to do autobusów i tramwajów wsiądziemy najwcześniej w przyszłą sobotę. Wtedy ma być przejezdna również ulica Trzebnicka.

Remont placu Powstańców Wielkopolskich kosztował 27,7 mln zł. Robotnicy wymienili torowisko, nawierzchnię jezdni, chodników i płytę placu. Nowe są ławeczki i wiaty przystankowe. Ciekawie rozwiązano oświetlenie - światło z najwyższych latarni odbija się od metalowych osłon i dopiero oświetla plac. Uroku dodają małe, metrowe latarnie z matowymi kloszami, które znajdują się obok ławek.

- Niestety, nie można posadzić tam wielu drzew, gdyż pod placem jest plątanina kabli z pobliskiego szpitala, dworca i innych budynków. To uniemożliwia rozwój korzeni. Postawiliśmy więc tu "stalowe drzewa" - mówi jeden z pracowników. To metalowe stelaże, po których w lecie będą się pięły bluszcze. Całość jest tak skonstruowana, że roślinność ma całkowicie pokryć metal. Na środku placu, obok odrestaurowanego przedwojennego szaletu miejskiego i budki z kwiatami, zagospodarowano miejsce na niskie krzewy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,4766058.html
odpowiedz
Darek 13.12.2007, godz. 18:36
Otwierają plac Powstańców Wielkopolskich

patm 2007-12-13, ostatnia aktualizacja 2007-12-13 17:32


W nocy z piątku na sobotę będzie można przejechać nowo przebudowanym placem Powstańców Wielkopolskich. Oddana zostanie też wyremontowana część ulicy Trzebnickiej

Inwestycja rozpoczęła się w 2006 roku. Robotnicy wymienili nawierzchnię jezdni, chodników i całą płytę placu. Zamontowali też nowe torowisko i trakcje, a także budki i kioski przy nasypie kolejowym. Na środku placu została tylko budka z kwiatami i XIX-wieczny szalet miejski, który został odrestaurowany.

Samochody będą się mogły także poruszać po wyremontowanej ul. B. Chrobrego i św. Wincentego.

Robotnicy jeszcze zostaną na placu, aby posprzątać. - Prace porządkowe nie będą utrudniały ruchu kierowcom - zapewnia Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiK.

Inwestycja kosztowała 27,7 mln złotych. Była współfinansowana z unijnego programu ZPORR.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
odpowiedz
Jesteś deweloperem? Dodaj bezpłatnie inwestycję.
+ Dodaj inwestycję