Wrocławski magistrat zapewnia, że cały czas prowadzi rozmowy z resortem infrastruktury w sprawie budowy linii tramwajowej na Jagodno. – Prezydent Jacek Sutryk wysłał obszerny list do premiera Donalda Tuska, w którym podniósł te kwestie, a także szerzej odniósł się do innych potrzeb kolejowych Wrocławia – informują urzędnicy.
Przypomnijmy, na przełomie września i października 2023 roku ruszyła budowa wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej na Jagodno. W 2025 roku mają tędy pojechać autobusy MPK, a w dalszej przyszłości również tramwaje.
– Trasa będzie miała około 2,7 kilometra długości. Po drodze zaprojektowano 5 par przystanków. Powstaną na wysokości cmentarza przy ul. Bardzkiej, ul. Terenowej, ul. Konduktorskiej, ul. Malinowskiego/Lutosławskiego (tu powstanie dodatkowy lewoskręt z Buforowej w kierunku ul. Lutosławskiego) i ul. Kopycińskiego. Nowy przystanek wybudowany zostanie także za ul. Świeradowską w kierunku Jagodna. Pętla powstanie przy ul. Kajdasza. Obok wybudujemy park and ride dla 57 aut oraz zadaszony parking dla rowerów. Trasa pozwoli jak najszybciej poprawić układ komunikacyjny Jagodna i przyspieszyć dojazd do centrum. Wybudujemy korytarz, którym będą mogły poruszać się autobusy, a docelowo chcemy, aby mógł tamtędy pojechać również tramwaj – wyliczają przedstawiciele Wrocławskich Inwestycji.
Jak dodają, geometrycznie trasa jest przystosowana do ułożenia w przeszłości w śladzie torowiska tramwajowego. W magistracie zapewniają, że zostały zachowane rezerwy na słupy i kable trakcyjne, łuki trasy są odpowiednio dostosowane również do łuków torowiska, perony przystankowe będą spełniać normy zarówno dla autobusów, jak i tramwajów, a podbudowa pod korytarz będzie już częściowo betonowa przygotowana pod obciążenia tramwajami. Koszt tej inwestycji, dofinansowanej z Polskiego Ładu, to ponad 42 mln złotych.
Sutryk pisze do Tuska w sprawie tramwaju na Jagodno
Budowa linii tramwajowej na Jagodno to jedna z priorytetowych inwestycji ujętych we Wrocławskim Programie Tramwajowym 2.0. W pierwszym etapie tego przedsięwzięcia powstanie buspas, ale jednocześnie, od dłuższego czasu, trwają rozmowy z PKP w sprawie przecięcia linii kolejowej i przyszłej trasy tramwajowej. Teraz wrocławski magistrat poinformował, co aktualnie dzieje się w tej kwestii.
– Czekamy na opublikowanie przez właściwego ministra wytycznych, które umożliwią ogłoszenie przetargu na doprojektowanie linii tramwajowej do budowanego dziś korytarza transportowego – informują urzędnicy.
Jak tłumaczą, w tej sprawie w grudniu prezydent Wrocławia wysłał obszerny list do premiera Donalda Tuska, w którym podniósł te kwestie, a także szerzej odniósł się do innych potrzeb kolejowych Wrocławia, w tym prac na koncepcją wrocławskiego węzła kolejowego.
– Ponadto podczas styczniowej wizyty w Ministerstwie Infrastruktury prezydent rozmawiał o tych kwestiach z dolnośląskim parlamentarzystą i jednocześnie wiceministrem infrastruktury Pawłem Gancarzem. Rozmowa dotyczyła kwestii kolejowych, w tym spraw Jagodna oraz drogowych (nowy przebieg A4). O sprawach tych panowie rozmawiali także podczas rewizyty ministra Gancarza w ubiegły piątek we wrocławskim Ratuszu. Zaplanowane jest wkrótce kolejne spotkanie prezydenta Jacka Sutryka z kierownictwem resortu infrastruktury – wyliczają w magistracie.
Wrocławskie Inwestycje i urzędnicy magistratu współpracują z obecnym wykonawcą, tak by w ramach obecnej inwestycji (prowadzonej w systemie "zaprojektuj i buduj") w projekcie wykonawczym i w ramach pozwolenia budowlanego już teraz wprowadzać elementy infrastruktury pod przyszły tramwaj.
– Nie ma opóźnień w realizacji pierwszego etapu TAT na Jagodno. Już teraz wykonawca przystosowuje odwodnienie liniowe pod torowisko, fundamenty pod słupy trakcyjne. Tam, gdzie jest sygnalizacja świetlna, od razu będziemy stawiać słupy trakcyjne – zapowiadają urzędnicy.






![W Warszawie powstaje pierwsza podziemna trasa tramwajowa [FILM]](https://investmap.pl/_i/gallery/47/47/621871_100x70.png)


![Warszawa z coraz mniejszą ofertą nowych biur [RAPORT]](https://investmap.pl/_i/image/109/109/77421_100x70.jpg)


![NICKEL Resort & Wellnest Grzybowo z pozwoleniem na użytkowanie [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/gallery/230/102/686054_100x70.jpg)




![[śląskie] A4 wokół Gliwic pozostanie bezpłatna](https://investmap.pl/_i/image/162/34/10658_100x70.jpg)
![[Warszawa] Kongres Kolejowy 2012 już 6 listopada](https://investmap.pl/_i/image/64/64/5440_100x70.jpg)

![[Wrocław] Opera będzie miała nowy budynek w kształcie klawiszy fortepianu](https://investmap.pl/_i/image/199/71/3527_100x70.jpg)
![Wrocław: Trwa modernizacja pierwszego tramwaju Skoda 16T [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/67/67/51267_100x70.jpg)
![Ogłoszono przetarg na budowę nowego, wielkiego zespołu szkolno-przedszkolnego na północy Wrocławia [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/245/117/52725_100x70.jpg)
![Na północy Wrocławia powstanie nowy, duży zespół szkolno-przedszkolny [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/175/47/52655_100x70.jpg)

![[Wrocław] Tramwaju na Popowice nie będzie! Magistrat: decyzja o dotacji zapadła za poźno](https://investmap.pl/_i/image/153/25/1433_100x70.jpg)