Jak zaaranżować wygodny balkon w kamienicy?

Jak zaaranżować wygodny balkon w kamienicy?

Jan Hawełko
Jan Hawełko
REKLAMA

Przytulne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu da się urządzić nawet w centrum miasta. Czasami wystarczy do tego choćby niewielki balkon, w którym da się stworzyć prawdziwą rodzinną oazę.

Jak to zrobić dobrze, by balkon gwarantował wygodę i bezpieczeństwo użytkowników, a przy tym efektownie się prezentował? O czym pamiętać, gdy planuje się rearanżację balkonu? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Balkon w kamienicy – miejsce do wypoczynku, miejsce do przechowywania

Balkony i tarasy pojawiają się nie tylko w domach prywatnych i na współczesnych blokowiskach. Stanowią również istotny element mieszkań w centrach miast. W wielu kamienicach można spotkać mniejsze i większe balkony, chętnie wykorzystywane do celów rekreacyjnych. To także niezmiernie wygodna przestrzeń do przechowywania rozmaitych przedmiotów, które nie mieszczą się w ciasnych wnętrzach. Na otwartych balkonach da się nawet stworzyć mini ogródek – pełen aromatycznych ziół, świeżych warzyw i owoców.

Aranżacja balkonu w kamienicy zależy zatem od tego, do czego ma być on wykorzystywany. Dodatkowo trzeba też pamiętać o ograniczeniach, jakie narzucają na właścicieli mieszkań przepisy prawa.

Aranżacja balkonu w kamienicy a przepisy

Okazuje się bowiem, że nawet będąc właścicielem mieszkania, do którego przynależy balkon, tak naprawdę nie można zmodyfikować go w dowolny sposób bez zgody całej wspólnoty. Elewacja, podpory architektoniczne, balustrady i inne elementy balkonowe trwale połączone ze ścianą wpływają bowiem na odbiór całości budynku i wpisują się w kompleksową koncepcję architektoniczną.

Jeszcze więcej trudności w przypadku wznoszenia lub renowacji balkonów pojawia się, jeśli budynek został wpisany do rejestru zabytków. Wówczas wszelkie zmiany mogą wymagać zgody lokalnego konserwatora zabytków. Pamiętajmy też, że nie każda koncepcja stylistyczna i działanie (np. przemalowanie ściany, wymiana balustrad, reorganizacja balkonu w zupełnie innym nurcie niż cała elewacja) zyska pozytywną opinię i pozwolenie. Trzeba to zatem brać pod uwagę, zanim rozpocznie się planowanie wymarzonego balkonu, by nie narazić się na nieprzyjemności.

Jakie meble ustawić na balkonie – podstawowe wyposażenie

REKLAMA

Na balkonach zazwyczaj tworzy się miejsce do rekreacji. Powinno być ono spójne wizualnie i utrzymane w jednorodnym stylu pod względem całej aranżacji oraz doboru wyposażenia. Jeśli dysponuje się balkonem w kamienicy historycznej, warto zdecydować się choćby na nurt angielski, prowansalski lub toskański. Można również ustawić neutralne, minimalistyczne meble uzupełnione tylko o dyskretne dodatki.

By jak najlepiej wykorzystać dostępny metraż, wybierzmy składane krzesła (wyposażone w miękkie poduszki) i stoliki, jak choćby te na Bazkar. Na zabytkowych balkonach pięknie komponują się produkty drewniane, metalowe lub plecionkowe (rattanowe lub z trwałego technorattanu). Oprócz nich można również ustawić wielofunkcyjne konstrukcje, np. pojemne skrzynie balkonowe do użycia też jako stolik lub siedzisko.

Ozdoby balkonowe – jak zbudować przytulny nastrój do wypoczynku?

Co jeszcze powinno trafić na balkon? W miejscu do wypoczynku nie może zabraknąć naturalnej zieleni. Pionowy kwietnik świetnie wkomponuje się w narożnik balkonu. Można też zawiesić donice i skrzynki na balustradach lub ścianach, a w nich uprawiać kwiaty, ozdobne rośliny zielone, zioła lub krzewy.

Do zwiększenia funkcjonalności balkonu przydaje się oświetlenie. Mogą to być lampy na elewacji (jeśli nie wpłynie to na odbiór całościowego założenia architektonicznego). Świetnie sprawdzają się też sznury lampek LED lub inne źródła światła (np. lampiony i latarenki).

Na finalny styl balkonu wpływają również rozmaite tekstylia. Zalicza się do nich choćby miękkie poduszki na krzesła oraz dywaniki. Dzięki nim balkon nabiera klimatu i staje się jeszcze wygodniejszy.

Piękny balkon w kamienicy – idealne miejsce do wypoczynku

Nawet niewielki balkon w zabytkowym budynku da się zaaranżować tak, by był piękny, wygodny i w pełni funkcjonalny. Trzeba tylko stworzyć kompleksowy projekt oraz dokładnie sprawdzić przepisy i dostępne możliwości, by niepotrzebnie nie narazić się na nieprzyjemności i problemy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA