Jaka przyszłość czeka 900 osób zatrudnionych w Rafako S.A.? Fot. Olos88 - CC BY-SA / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Jaka przyszłość czeka 900 osób zatrudnionych w Rafako S.A.?

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Co dalej z walczącą z problemami finansowymi firmą Rafako S.A. z Raciborza w województwie śląskim, jednym z największych pracodawców w mieście i okolicach i jedną ze strategicznych spółek dla polskiej gospodarki? Jaki los czeka 900 pracowników tej spółki?

– Mając na uwadze los 900 osób zatrudnionych w Rafako S.A. wraz z ich rodzinami oraz fakt, że dalsze istnienie spółki jest w strategicznym interesie energetycznym Polski, istotnym jest, by każdy z podmiotów uczestniczących w tych procesach stał po tej samej stronie – napisał kilkanaście dni temu minister aktywów państwowych Borys Budka do uczestników Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy tej firmy.

28 grudnia 2023 r. do Ministerstwa Aktywów Państwowych na rozmowy dotyczące przyszłości raciborskiej firmy zaproszeni zostali przedstawiciele: PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, Agencji Rozwoju Przemysłu, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, PZU, PKO BP, mBank oraz BGK.

– Zależy nam na przyszłości Rafako, na tym, by decyzje były podejmowane zarówno w interesie akcjonariuszy i wierzycieli, jak również mając na uwadze dobro publiczne, zabezpieczenie sytuacji pracowników oraz bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – argumentuje Borys Budka.

Minister Aktywów Państwowych rozmawiał z wierzycielami i akcjonariuszem spółki o możliwych działaniach mogących przyczynić się do rozwiązania obecnych problemów Rafako S.A.

Omówiono bieżącą sytuację spółki oraz możliwe scenariusze, które będą poddane dalszej analizie. Minister zadeklarował też – w ramach posiadanych uprawnień – wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych w proces naprawy sytuacji Rafako, by umożliwić firmie dalsze funkcjonowanie, ochronę miejsc pracy i rozwój, z jednoczesnym zadbaniem o słuszne interesy akcjonariuszy.

REKLAMA

O firmie Rafako S.A.

Rafako S.A. z siedzibą w Raciborzu w województwie śląskim, powstało w 1949 r. Świadczy usługi EPC dla energetyki oraz branży ropy i gazu. Jest wykonawcą bloków energetycznych i producentem urządzeń związanych z wytwarzaniem energii. Przedsiębiorstwo oferuje także projektowanie i produkcję kotłów, w tym kotłów na parametry nadkrytyczne, kotłów fluidalnych oraz urządzeń ochrony środowiska, jak elektrofiltry, instalacje odsiarczania spalin oraz instalacje katalitycznego odazotowania spalin.

W 2019 roku Rafako podjęło próbę wejścia na silnie rozwijający się rynek autobusów elektrycznych, jednak ostatecznie jego spółka celowa zajmująca się projektem autobusu elektrycznego, Rafako Ebus została przejęta przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. 28 września 2020 roku.

Jeszcze w 2020 r. Rafako S.A. zatrudniała ponad 1500 osób.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Michał(gość)
Ten artykuł to przedruk informacji sprzed kilku dni. Żadnej wartości dodanej.
REKLAMA