Deweloperzy promując swoją inwestycję zawsze przekonują swoich klientów, że ich propozycja mieszkaniowa jest wyjątkowa. Co czyni inwestycję wyjątkową? Lokalizacja? Unikalna architekta? Dostępność? Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań takich jak windy czy monitoring? A może historia tego miejsca?
Połączenie tych wszystkich cech choć w przypadku remontowanych tkanek miejskich mogłoby się wydawać mało prawdopodobne w rzeczywistości jest możliwe, ale tylko w przypadku, gdy inwestycja jest wykonywana kompleksowo od podstaw.
W centrum Wrocławia, pomiędzy Ostrowem Tumskim a Placem Grunwaldzkim, na historycznym Zatumiu, powstała inwestycja, która łączy wszystkie atuty śródmiejskiej tkanki miejskiej z dogodnościami oferowanymi przez współczesne inwestycje.
Kamienice Szczytnicka, to kompleks trzech przyległych do siebie kamienic, które jak wiele innych historycznych budynków, mogłyby stanowić osobne byty, aczkolwiek zgodnie z koncepcją XIX w. budowniczych miały pod względem architektonicznym stanowić spójna całość. Ta koncepcja pozostaje nadal aktualna. O indywidualnym charakterze każdej z kamienic stanowią osobne wejścia zarówno od ulicy Szczytnickiej jak i od strony Kampusu Uniwersyteckiego. Każda z kamienic ma osobną klatkę schodową oraz windę z poziomu parteru. Na każdej kondygnacji jest od 1 do maksymalnie 4 apartamentów, dzięki czemu mieszkańcy mogą się poczuć kameralnie i bezpiecznie. Bezpieczeństwo zapewnia również nowoczesny system dostępu do inwestycji oraz monitoring.
O architektonicznej spójność inwestycji świadczy przede wszystkim z pietyzmem odrestaurowana elewacja frontowa od ulicy Szczytnickiej. To co pozytywnie zadziwiło współczesnych wykonawców to kolorystyka kamienic, którą ujawniły przeprowadzone prace konserwatorskie. Obecny wygląd pierzei, z ciemniejszą kamienicą frontową oraz jaśniejszymi bocznymi stanowi powrót do oryginalnej stylistyki założonej jeszcze w XIX wieku. Budynki odróżnia ponadto kamieniczny detal architektoniczny oraz zdobienia zastosowane na balustradach. Nawet każda z bram wejściowych na swój indywidualny wygląd. To rozróżnienie miało również praktyczne zastosowanie, ponieważ brama frontowa pierwotnie miała za zadanie przeprowadzić na dziedziniec konia z wozem.
Dziedziniec nigdy nie miał spełniać funkcji fermentacyjnej dzięki czemu możliwa była nieznaczna przebudowa tylnej elewacji oraz zapewnienie każdemu z apartamentów wygodnego tarasu lub balkonu. Największym atutem apartamentów położonych po tej stronie inwestycji jest sąsiedztwo Kampusu UWr a dokładnie z jego częścią zieloną. Połączenie zabudowy mieszczańskiej z widokiem na zielony park jest kolejnym elementem wyróżniającym opisywaną inwestycję.
Szukając swojego apartamentu na rzucie architektonicznym, można odnieść wrażenie, że te wydają się być identyczne. W rzeczywistości nie sposób jest odnaleźć dwóch takich samych mieszkań. Różnią się metrażem, ale również wysokością kondygnacji, umiejscowieniem i wyglądem łączników między pomieszczeniami oraz przede wszystkim detalami takimi jak, zachowane wnęki czy odrestaurowane ceglane ściany. Elementami przypominającymi mieszkańcom, że zamieszkują w historycznym wnętrzu, są przede wszystkim odrestaurowane schody, które nadal są osadzone na żeliwnej podstawie i zostały wykończone z drewna z dbałością o historyczny detal. Również wykończenie posadzek oraz zdobień przysufitowych pozwala poczuć się mieszkańcom w sposób wyjątkowy.
Historia opisywanych kamienic sięga XIX wieku. Budynki zlokalizowane w centrum Wrocławia były świadkiem przemian dokonywanych w tym mieście na przełomie stuleci. Mimo że jako jedne z nielicznych ocalały z wojennej pożogi oraz Festung Breslau, w okresie powojennym sukcesywnie niszczały i utraciły swój dostojny charakter. Niekontrolowane przebudowy układów oraz brak jakichkolwiek remontów niemalże doprowadził do ich zrujnowania.
Decyzja miasta o sprzedaży budynków, okazała się być ratunkiem dla tego wyjątkowego miejsca i obecnie po ponad 3-letnich staraniach Kamienice Szczytnicka zostały przywrócone na należne im miejsce na mapie Wrocławia.
Można odnieść nieodparte wrażenie, że przeprowadzona restauracja kamienic, dała asumpt do kolejnych miejskich decyzji odnośnie przyszłości ulicy Szczytnickiej, która już niebawem przejdzie kompleksowy remont a jej funkcja się diametralnie zmieni. Zgodnie z planami włodarzy miasta ulicy zostanie przywrócona jej historyczna funkcja będąca łącznikiem Starego Miasta z akademickim centrum Wrocławia jakim jest Plac Grunwaldzki. Co zaś cieszy przede wszystkim mieszkańców, ruch na ulicy będzie w sposób znacząco ograniczony a ulica ma szansę stać się nową miejską wizytówką Wrocławia i miejscem spacerów mieszkańców miasta.
Kamienice Szczytnicka nadal piszą swoją historię i co wydaje się być w tym najważniejsze, każdym może stać się częścią tej historii.
Autor: dr Artur Rostocki, z zawodu adwokat, prywatnie pasjonat historii, zwłaszcza historycznej tkanki miejskiej