Kawalerka w dofinansowaniem

Kawalerka w dofinansowaniem

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Z dofinansowania mieszkania w ramach programu „Rodzina na swoim” skorzystać mogą również single. Wnioski przyjmowane są przez banki już tylko do końca roku.  Dopłaty przydzielane będą przez kolejne osiem lat.

 

Choć warunki przystąpienia do programu są dla singli bardziej rygorystyczne, niż np. dla małżeństw, czy osób samotnie wychowujących dziecko, warto się nad nim zastanowić. Dzięki dopłatom można zaoszczędzić średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przykładowo singiel chcący zaciągnąć kredyt na 25 lat, by kupić 50 metrowe mieszkanie o wartości 230 tys. złotych, przez pierwsze osiem lat jego spłacania może liczyć na miesięczną ratę niższą średnio o 366 zł. Oznacza to, ze przez cały okres spłaty dotacje Skarbu Państwa wyniosą ponad 35 tys zł, czyli 17,5 proc. wysokości kredytu.   

 

Single muszą jednak spełniać kilka warunków, aby móc złożyć wniosek o kredyt preferencyjny. Pierwszym z nich jest wiek. Beneficjent może bowiem wystąpić z wnioskiem o przyznanie dotacji w ramach programu najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat. Kolejnym ograniczeniem jest metraż mieszkania, który dla osób samotnych nie może przekraczać 50 m kw., przy czym dopłatą w ramach programu objęta będzie tylko część tej powierzchni, wynosząca 30 m kw. Ostatnim ograniczeniem jest limit cen za m kw. powierzchni mieszkaniowej, poniżej którego może być ono dofinansowane. Stawka ta dla każdego województwa ustalana jest co kwartał, osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego.

REKLAMA

 

Pomimo zawężonej oferty nieruchomości spełniających warunki programu, duża podaż na rynku mieszkań ułatwia znalezienie niewielkiego, ale komfortowego lokalu, który spełni wymagania osoby mieszkającej w pojedynkę. Przykładowo w Krakowie, na osiedlu Słoneczne Miasteczko w południowo-wschodniej części miasta można kupić dwupokojowe, 42 metrowe mieszkanie z balkonem już za 4 394 zł za m kw. Podobnie we Wrocławiu, w zlokalizowanym na południu miasta osiedlu Maesto, gdzie za 47 metrową kawalerkę zapłacić trzeba 5 179,68 zł za m kw. Znalezienie odpowiedniego mieszkania dla singla nie jest też trudne w Gdańsku, gdzie limity cen są jednymi z najwyższych w kraju. Tutaj 35 metrowe jednopokojowe mieszkanie z balkonem na powstającym właśnie osiedlu Przy Srebrnej kosztuje 4 500 zł za m kw. – Obecnie 90 proc. sprzedaży naszej spółki na południu Polski stanowią mieszkania objęte programem „Rodzina na Swoim” – mówi dyrektor regionalny sprzedaży spółki deweloperskiej LC Corp Tomasz Kaleta. – Wzrost ten wynika z faktu, że program kończy się już w tym roku, co działa mobilizująco na klientów zainteresowanych rządowymi dopłatami. Wzrasta też liczba zapytań o ten rodzaj oferty – dodaje. Trochę inaczej sytuacja wygląda w Warszawie, gdzie owszem limity cen są najwyższe, jednak ceny mieszkań przewyższają te w innych miastach nawet o kilkadziesiąt procent.

 

Po kupnie mieszkania z dofinansowaniem w ramach programu „Rodzina na swoim” kolejnym wyzwaniem jest jego urządzenie. Liczy się bowiem funkcjonalność, a każdy metr kwadratowy powierzchni musi być maksymalnie wykorzystany.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA