Koleje Dolnośląskie rozstrzygnęły przetarg na zakup pociągów hybrydowych

Koleje Dolnośląskie rozstrzygnęły przetarg na zakup pociągów hybrydowych

Orzech
Orzech
REKLAMA
Koleje Dolnośląskie rozstrzygnęły przetarg na zakup dwóch pociągów hybrydowych. Regionalnemu przewoźnikowi dostarczy je firma NEWAG z Nowego Sącza. 
Postępowanie na dostawę trójczłonowych pociągów o napędzie dwusystemowym, tj. elektryczno-spalinowym, Koleje Dolnośląskie S.A. ogłosiły w maju. Kryterium wyboru była cena. Producentem, który jako jedyny zgłosił się do udziału w przetargu, był nowosądecki NEWAG, który za dwa hybrydowe zespoły trakcyjne zaproponował cenę 56 mln tys. zł brutto (28 mln 167 tys. zł brutto za jeden). Spółka zdecydowała się przyjąć tę ofertę, choć pierwotnie planowała przeznaczyć na ten zakup maksymalnie 36 mln 900 tys. zł brutto (18 mln 450 tys. zł brutto za jeden).
Nowe pociągi hybrydowe pojawią się w taborze Kolei Dolnośląskich najpóźniej po 18 miesiącach od podpisania umowy z producentem.
Przetarg przewiduje także możliwość tzw. opcji, czyli rozszerzenia zakupu o maksymalnie sześć dodatkowych składów na warunkach zamówienia podstawowego. Na podjęcie decyzji w tej sprawie Koleje Dolnośląskie będą miały rok od podpisania umowy.
Pociągi hybrydowe będą mogły poruszać się zarówno z wykorzystaniem silnika spalinowego, jak i trakcji elektrycznej. Zapewni to dolnośląskiemu przewoźnikowi możliwość dojazdu do miejscowości, w których sieć kolejowa jest wciąż niezelektryfikowana, jak i bezemisyjną jazdę na odcinkach zelektryfikowanych.
Nowe pociągi mają obsługiwać linię kolejową Trzebnica – Wrocław – Sobótka – Świdnica, która jest zelektryfikowana tylko na krótkim odcinku.
REKLAMA

Zakup nowych pociągów przez Koleje Dolnośląskie nabiera tempa

W czerwcu spółka rozstrzygnęła przetarg na zakup pięciu elektrycznych pięcioczłonowych składów, które dostarczy bydgoska PESA a kilka dni temu Koleje Dolnośląskie zawarły z mBankiem dwie umowy kredytowe. Jedną na kredyt inwestycyjny do kwoty 170 mln 450 tys. zł, na zakup nowych pociągów oraz drugą – na zapłatę podatku VAT od tych transakcji (58 mln 747 tys. zł).
Prezentacja hybrydowego Impulsa 2:
Źródło filmu: www.youtube.com

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA