Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w woj. mazowieckim. Chodzi o odcinek od granicy z woj. podlaskim do granicy z woj. lubelskim biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.
Rekomendowany wariant
Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej złożyliśmy w grudniu 2021 r. Jako wariant preferowany, GDDKiA wskazała wariant wynikowy, który powstał z połączenia wariantów pomarańczowego (nr 5) z niebieskim (nr 3). Zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej, stanowi on rozwiązanie najbardziej kompromisowe z punktu widzenia ekonomicznego, środowiskowego, jak i społecznego.
Planowana trasa o długości ok. 32 km przebiegać będzie po nowym śladzie, przez pięć gmin – Sarnaki, Olszankę, Huszlew oraz miasto i gminę Łosice. Będzie to droga o przekroju dwujezdniowym (dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasami awaryjnymi). Powstaną także m.in. obiekty inżynierskie, w tym węzły drogowe, drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także urządzenia ochrony środowiska. Zakres inwestycji obejmuje także budowę pary Miejsc Obsługi Podróżnych Górki i Czuchleby.
Przebieg drogi w wariancie preferowanym, dla którego uzyskaliśmy decyzję środowiskową, rozpoczyna się przed Chlebczynem. Następnie trasa omija Sarnaki od zachodniej strony. Na przecięciu z obecną DK19 planowany jest pierwszy z węzłów – Sarnaki. Dalej droga od wschodu omija Łosice i za Mszanną ponownie przecina obecną DK19, biegnąc równolegle do niej. Koniec odcinka zaplanowano na granicy województw mazowieckiego i lubelskiego, w okolicach miejscowości Kolonia Łukowisko.
Co dalej
Kolejnym etapem prac będzie uszczegółowienie dokumentacji projektowej w ramach drugiego etapu Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami Koncepcji programowej. Następnie, po zakończeniu prac przygotowawczych, ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy drogi w systemie Projektuj i buduj.
Budowa planowana jest w latach 2028-2030.
Źródło: GDDKiA