Kolejny zrujnowany, zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku ma szansę odzyskać dawny blaskFoto: Sławomir Milejski - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Kolejny zrujnowany, zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku ma szansę odzyskać dawny blask

REKLAMA

Kolejny zrujnowany, zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku ma szansę odzyskać swój dawny blask. Tym razem chodzi o pałac położony w północnej częsci województwa dolnośląskiego, w gminie Niechlów (powiat górowski), w miejscowości Bełcz Wielki.

Obiekt został kupiony pod koniec lipca tego roku za około 260 tys. zł przez Gabrielę i Marcina Pachołek z Wronowa. Nowi właściciele mają bardzo ambitny plan na odbudowę tego mocno zrujnowanego pałacu.

Według złożonych deklaracji po remoncie i odbudowie zabytku, powstać ma w nim między innymi cześć hotelowa, SPA, a także restauracje i sale bankietowe. Na razie nie podano konkretnych dat rozpoczęcia prac remontowych ani wstępnych dat zakończenia realizacji całej inwestycji. Nie znana jest też wartość nakładów finansowych jaka będzie konieczna do przywrócenia dawnej świetności tego XVIII-wiecznego zabytkowi.

Piętrowy pałac w Bełczu Wielkim wybudowany na planie prostokąta, kryty czterospadowym dachem mansardowym z lukarnami. Na środku dachu mała wieżyczka z miedzianym hełmem. Od frontu dwupiętrowy ryzalit zwieńczony owalnym frontonem. Główne wejście umieszczone centralnie we frontonie. Nad wejściem balkon z kamienną balustradą, obejmujący szerokością fronton, wsparty na czterech kolumnach doryckich. Po bokach parterowe alkierze zwieńczone balustradą tarasową. W elewacji od strony parku półkolisty taras ze schodami zamknięty kolumnadą.

facebook.com/GminaNiechlow/
facebook.com/GminaNiechlow/
REKLAMA
Foto: Sławomir Milejski - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org
Foto: Sławomir Milejski - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Historia pałacu

Właścicielem barokowego pałacu w 1787 r. był hrabia von Kalkereuth, potem zaś rodzina Schönborn, a w 1898 majątek zakupił Ludwig Adolph Theodor Dürr. Podczas II wojny światowej był już w posiadaniu państwa niemieckiego, prawdopodobnie ze względu na zadłużenie właściciela.

Po II wojnie światowej w pałacu funkcjonowały: szkoła rolnicza, od lat 70. XX w. zakład i ośrodek wychowawczy dla dzieci upośledzonych umysłowo, następnie z zaburzeniami w zachowaniu. Instytucja istniała do 1997 r. Obiekt jest częścią zespołu pałacowo-folwarcznego, w skład którego wchodzą jeszcze: park, obora, spichlerz. 15 maja 2016 r. spłonął dach zabytkowego pałacu. Ponieważ obiekt nie posiada żadnych instalacji prawdopodobnie został podpalony.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
luc(gość)
powiat górowski od miasta Góra
REKLAMA