DODAJ
Tsamb 26.01.2009, godz. 22:38
Produkcja w japońskich zakładach koncernu samochodowego Toyota spadnie w tym roku o co najmniej 25% w porównaniu z rokiem ubiegłym - tak wynika z raportu opublikowanego w Tokio.

Tymczasem, jak zapewnia polski rzecznik firmy - Grzegorz Górski - produkcja Toyoty w Wałbrzychu przebiega zgodnie z planem. Podobnie w Jelczu, choć tam robotnicy od września pracują tylko na jedną zmianę. Przedstawiciele dolnośląskiej Toyoty zapewniają, że nie planują zwolnień. To dobra wiadomość, zwłaszcza że w grudniu stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku wyniosła 10,2%. W porównaniu do listopada oznacza to wzrost o 0,8%. W całej Polsce stopa bezrobocia wynosi 9,5%.

Barbara Jaworska; http://ww6.tvp.pl/234,20090126869990.strona
odpowiedz
Tsamb 09.03.2009, godz. 23:40
Fabryki Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu Laskowicach poniosły straty, ale zwolnień na razie nie będzie. Rezygnacja z inwestycji i zakupów oraz codzienne oszczędności - w taki sposób na razie walczą z kryzysem dolnośląskie fabryki Toyoty. W Jelczu Laskowicach zrezygnowano z trzeciej zmiany, a ludzi wysłano na szkolenia. Załoga w Wałbrzychu pozostaje bez zmian.

- Będziemy reagować, jeśli kryzys się pogłębi - mówi Dariusz Banach z Toyota Motor Manufacturing Polska.

Szefostwo nie zaprzecza jednak, że w razie zaostrzenia się kryzysu w branży motoryzacyjnej, zmniejszenie załogi może się okazać konieczne. Zakład w Wałbrzychu zatrudnia około 2000 osób. Dariusz Banach zapewnia, że podstawą filozofii koncernu jest stabilna załoga.
- W tej chwili stosujemy inne działania - mówi Dariusz Banach. Zmiana kierownictwa koncernu ma nastąpić w czerwcu, ale zdaniem Dariusza Banacha, nie będzie to miało wpływu na zasady działalności firmy.

Szela; http://www.walbrzych.info/pl/wiadomosci ... yocie.html
odpowiedz
Tsamb 31.03.2009, godz. 17:58
Zakład Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu został uhonorowany prestiżowym tytułem Mecenasa Polskiej Ekologii. Wyróżnienie nadano fabryce w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku”organizowanym pod honorowym patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dożywotni tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii jest docenieniem działań wałbrzyskiej fabryki na rzecz ochrony środowiska naturalnego.Wpisuje się on w motto zakładu „Zielona Fabryka w Zielonym Mieście”. TMMP bierze udział w konkursie od 2005 r. W kolejnych czterech edycjach zakład zdobywał tytuł w kategorii „Firmy Przyjaznej Środowisku”. Pierwszym projektem, który zdobył uznanie jury był program „Zero odpadów na składowiska”. Polega na stosowaniu systemu recyklingu, dzięki któremu na wysypiska śmieci trafia z fabryki mniej niż 1 proc. odpadów.

W trzech kolejnych edycjach nagradzano Toyotę za instalacje do odparowywania odpadów ciekłych, odzysk ciepła z instalacji grzewczo-wentylacyjnej w nowej hali, gdzie produkowane są sześciobiegowe skrzynie biegów i za odzysk ciepła i redukcję ciśnienia w instalacji kompresorów. Niewykluczone, że do listy wyróżnień proekologicznych dołączą kolejne. Toyota chce czerpać energię z wiatru i planuje budowę elektrowni wiatrowej.Na terenie zakładu stanęły urządzenia pomiarowe. Zbadają siłę i kierunki wiatru. Wyniki dadzą odpowiedź, czy inwestycja jest opłacalna.

Artur Szałkowski; http://www.e-walbrzych.pl
odpowiedz
anubis 29.04.2009, godz. 19:32
Wałbrzyska Toyota przyjazna pracownikom

TMMP, wnp.pl (AG) - 29-04-2009 17:21

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) otrzymała wyróżnienie w konkursie "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" organizowanym przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność". Toyota jest jedynym laureatem z branży motoryzacyjnej.
- Toyota daje dobry przykład jak systematyczna, kilkuletnia współpraca ze związkami zawodowymi przyczynia się do stworzenia przyjaznego pracownikom środowiska pracy - uzasadnia wybór Kazimierz Kimso, wiceprzewodniczący regionalnej "S" z Wrocławia. - Takie wzajemne zrozumienie i efektywna komunikacja mają szczególne znaczenie w czasie kryzysu jaki panuje w branży motoryzacyjnej kiedy partnerzy dialogu wspólnie muszą wziąć odpowiedzialność za przyszłość firmy - dodaje Kimso.

Uznanie dla Toyoty zbiegło się w czasie z bardzo trudnym okresem dla branży. - To wyróżnienie jest potwierdzeniem naszych starań na rzecz otwartego dialogu z reprezentacjami pracowników w naszych fabrykach - mówi Kenji Manabe, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland. - Głęboko wierzę, że u podstaw tak efektywnej współpracy leży zaufanie i szacunek okazywane we wspólnych kontaktach oraz zrozumienie dla konieczności wspólnego działania dla zapewnienia stabilności firmy i jej pracowników - dodaje Manabe.

Toyota wybudowała w Polsce dwie fabryki. Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu produkuje manualne i półautomatyczne skrzynie biegów oraz silniki benzynowe 1.0. Natomiast Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach wytwarza silniki Diesla o pojemności 2.0 i 2.2 l. Obie fabryki produkują na potrzeby montowni koncernu w Europie i Afryce Południowej.

Konkurs "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" jest organizowany przez KK NSZZ "Solidarność" wśród pracodawców, którzy realizują założenia kampanii "Polska Przyjazna Pracownikom" prowadzonej pod patronatem Prezydenta RP. Zgodnie z założeniami organizatorów wyróżnione przedsiębiorstwa łączą poszanowanie praw pracowniczych z dobrymi wynikami finansowymi firmy.
odpowiedz
Tsamb 21.05.2009, godz. 20:04
Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu otrzymała wyróżnienie od Państwowej Inspekcji Pracy oraz nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Solidny Pracodawca". Po przyznanym przez NSZZ "Solidarność" tytule "Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom" to dwie kolejne nagrody potwierdzające starania fabryki na rzecz zapewnienia miejsca pracy przyjaznego i bezpiecznego.

Fabryka Toyoty w Wałbrzychu została uhonorowana przez Państwową Inspekcję Pracy podczas obchodów 90.lecia Państwowej Inspekcji Pracy. - Toyota wykazuje szczególną dbałość o praworządność w odniesieniu do przepisów prawa pracy oraz o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - uzasadnia wyróżnienie Jarosław Kruszyński, z PIP w Wałbrzychu. Odbierając pamiątkowy medal prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, Kenji Manabe zaznaczył: - Jestem głęboko przekonany, że kluczem do osiągania tak dobrych efektów jest priorytet jaki nadaliśmy bezpiecznemu wykonywaniu pracy oraz osobiste zaangażowanie wszystkich naszych pracowników.

Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu, to jedyna firma branży motoryzacyjnej, której przyznano prestiżowy tytuł "Solidny Pracodawca" w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Grupę Media Partner wydawcę dodatku do "Rzeczpospolitej": "Rzecz o Biznesie" pod patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. - Fakt utrzymywania poziomu zatrudnienia w obecnej sytuacji rynkowej z pewnością odzwierciedla istotną i strategiczną rolę załogi w umacnianiu pozycji rynkowej firmy, a jednocześnie docenianie przez kierownictwo Toyoty roli człowieka we wszystkich sferach funkcjonowania firmy - mówi Robert Kowalski, dyrektor konkursu "Solidny Pracodawca". - Na pozytywną decyzję Kapituły konkursu wpłynęły liczne, ciekawe a zarazem korzystne zarówno dla firmy jak i pracowników systemy promujące awans zawodowy oraz podnoszące poziom kwalifikacji - dodaje Kowalski. Konkurs "Solidny Pracodawca" wyłania i nagradza te przedsiębiorstwa, które z wyróżnieniem wywiązują się ze swoich zobowiązań względem pracowników.

[i:1cqndzn5]TMMP, wnp.pl (AG) - 21-05-2009 17:04[/i:1cqndzn5]; http://www.wnp.pl/wiadomosci/tmmp-zbier ... 0_0_0.html
odpowiedz
Tsamb 25.05.2009, godz. 17:55
W sytuacji kiedy większość firm działających w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej masowo zwalnia ludzi, Toyota MMP poradziła sobie tak, by jak najmniej osób straciło posadę. Co więcej, gdy w innych zakładach pracownicy skarżą się na trudne warunki i złe traktowanie, związkowcy nagradzają japoński koncern, przyznając tytuł "Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom".

Teraz zakład wyróżniła również Państwowa Inspekcja Pracy. Jak zaznacza prezes wałbrzyskiej Toyoty MMP, Kenji Manabe, kluczem do osiągania tak dobrych efektów jest to, że stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo pracy.
Niedawno firma zdobyła również nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Solidny Pracodawca", któremu patronuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Tym razem uznano, że Toyota dobrze sobie radzi w dobie ogólnoświatowego kryzysu.
I rzeczywiście - dotąd w wałbrzyskim zakładzie nie było grupowych zwolnień. Choć w firmie nie ukrywają, że kryzys ich również dotyka.


- Ale w mniejszym stopniu niż na przykład fabrykę Toyoty w Jelczu-Laskowicach. My bowiem produkujemy części do mniejszych samochodów, na które jest zbyt - wyjaśnia Grzegorz Górski z wałbrzyskiej Toyoty.
W najtrudniejszych momentach pracowników wysyłano na szkolenia do Japonii, wówczas nie było problemu z ich nadwyżką.
Jedyna zmiana dotyczy osób, które są zatrudnione na umowy czasowe, zawierane na okres próbny. Kiedy problemów na rynku nie było, wówczas ci, którzy się sprawdzali, kolejną umowę podpisywali na czas nieokreślony. Teraz następna jest znów na czas określony.
- Ale dzięki temu możemy uratować te stanowiska pracy - wyjaśnia Górski.

Dużo gorzej wygląda sytuacja w innych fabrykach działających w branży motoryzacyjnej. Zwolnienia dotyczą głównie tej branży. W styczniu zwolnienia grupowe dotknęły aż 464 osoby, w lutym - 270, w marcu 389, a w kwietniu 167.

Z kwietniowych danych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że w sumie aż ponad dwadzieścia firm planuje do końca roku duże zwolnienia. Do końca czerwca bez pracy zostanie 67 osób zatrudnionych w dzierżoniowskim Metzeler Automotive Profile System, zakładzie, który produkuje części samochodowe. Również działający w branży motoryzacyjnej Autolive Poland zlikwiduje w tym samym czasie 51 stanowisk pracy. Ta sama firma, działająca w powiecie oławskim, zamierza zwolnić ponad 220 osób. Jak na razie nie planuje się dużych zwolnień w strefie na terenie Wałbrzycha.

- Najgorsze mamy za sobą. Teraz pojawiły się nawet firmy, które chcą inwestować w strefie - mówi Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

[i:3nrtgts7]Sylwia Królikowska - POLSKA Gazeta Wrocławska [/i:3nrtgts7]; http://www.walbrzych.naszemiasto.pl/wyd ... 03739.html
odpowiedz
Tsamb 22.06.2009, godz. 14:19
Wałbrzyska Toyota, mimo kryzysu, uruchamia nową produkcję i zwiększa zatrudnienie - czytamy na stronach internetowych Polskiego Radia. Z informacji Polskiego Radia wynika, że w najbliższym czasie zatrudnienie znajdzie sto osób. Poszukiwani są ludzie z okolic Wałbrzycha, z wykształceniem zawodowym lub średnim, najlepiej technicznym. Zostaną oni zatrudnieni nie przez Toyotę, lecz przez Agencję Pracy Czasowej.

Fabryka w Wałbrzychu produkuje skrzynie biegów i silniki do małych aut. Ten segment, jak wyjaśnia Polskie Radio, nie został tak bardzo dotknięty przez kryzys, gdyż właśnie małe auta sprzedają się w Europie dobrze.
[i:n6ia95gk]Polskie Radio - 19-06-2009 17:27[/i:n6ia95gk]; http://www.wnp.pl/wiadomosci/toyota-zat ... 0_0_0.html
odpowiedz
Pan Tomasz 22.06.2009, godz. 19:12
Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu znakomicie poradziła sobie w ciężkich czasach kryzysu, czego dowodem jest wzrost zatrudnienia. Jak mówi Kenji Manabe, prezes TMMP wałbrzyska fabryka miał dużo szczęścia i jest jednym z zakładów, któremu się udało, i który odniósł sukces.

W sierpniu minie 10 lat od czasu gdy Toyota Motor Manufacturing Poland rozpoczęła swoją działalność w Wałbrzychu. Jak pan ocenia tę dekadę?

- Byłem tutaj w 1999 roku razem z grupą osób, która podejmowała decyzję o uruchomieniu zakładu produkcyjnego w Wałbrzychu i powiem szczerze nie wyobrażałem sobie wówczas, że ta fabryka rozbuduje się do takich rozmiarów. Na początku miała to być inwestycja warta 100 mln euro i planowaliśmy docelowo zatrudnić 300 osób. W porównaniu z pierwotnymi założeniami wielkość inwestycji jest pięciokrotnie większa, natomiast liczba zatrudnionych wzrosła siedem razy. W sumie Toyota poza granicami Japonii ma ponad 50 zakładów produkcyjnych. Myślę, że spośród tej pięćdziesiątki oddział wałbrzyski jest tym, któremu rzeczywiście się udało, i który odniósł sukces.

Światowy kryzys gospodarczy najbardziej dotknął branżę motoryzacyjną, czy również wam dał on się we znaki?

- Jeśli mówimy o Toyocie jako koncernie globalnym to skutki kryzysu są rzeczywiście bardzo odczuwalne. W zeszłym roku budżetowym Toyota odnotował dość poważne straty finansowe, a niestety wszystko wskazuje na to, że również obecny rok zamknięty zostanie stratami. Widać to również w europejskich zakładach. Złą koniunkturę szczególnie odczuły fabryki w Anglii i Turcji, gdzie poziom produkcji spadł niemalże o połowę. Wałbrzyski zakład ma dużo szczęścia, ponieważ produkujemy najmniejsze silniki do samochodów z segmentu „A". Właśnie ten segment najmniej uległ wpływom globalnego kryzysu. Kryzys miał jednak wpływ na nieznaczne opóźnienie uruchomienia nowego projektu. Niestety nie sprawdziły się nasze prognozy dotyczące fabryki produkującej sześciobiegowe skrzynie biegów. W zasadzie do dzisiaj pracujemy w nowej hali na jedną zmianę i dopiero w tym roku na, początku lipca uruchomimy w pełni drugą zmianę.

Wasz koncern jako jeden z niewielu nie ograniczał zatrudnienia i nie zwalniał pracowników, a wręcz przeciwnie zatrudnia kolejnych. Jak wam się to udało?

- To, że dokładamy wszelkich starań aby utrzymać zatrudnienie wynika z polityki naszej firmy. Jedno z założeń Toyoty mówi, że koncern nigdy nie zwalnia swoich pracowników. Nawet w tych trudnych czasach, gdy wielkość produkcji drastycznie spadła Toyota nie posunęła się do takich kroków jak zwolnienia grupowe. Nadwyżki zasobów ludzkich, które w ten sposób powstały zostały skierowane na szkolenia w celu podnoszenia swoich umiejętności. Toyota jako firma rozwija się razem ze swoimi pracownikami, nie ma więc mowy o tym, że koncern będzie się rozwijał kosztem załogi, zwalniając ich z pracy. Jeśli chodzi o oddział wałbrzyski to jesteśmy w dobrej sytuacji, ponieważ wielkość produkcji nie spadła, a od lipca przewidujemy jej nieznaczne zwiększenie. Będzie to możliwe dzięki wzrostowi produkcji w montowni w Anglii, gdzie składana jest Toyota Avensis, do której wałbrzyska fabryka wytwarzać będzie 6-stopniowe skrzynie biegów.

Ekologia od wielu lat wpisana jest w filozofię działań Toyoty na całym świecie. Dlaczego tak ważna dla całego koncernu jest ochrona środowiska?

- Te działania zaczęły się wtedy gdy, świat zrozumiał, że spaliny emitowane przez samochody zawierają w sobie dwutlenek węgla, który źle wpływa na atmosferę. To było mniej więcej trzydzieści lat temu. Wtedy też nasza firma zaczęła zastanawiać się nad tym problemem. Zauważono również, że nie tylko samochody ale także zakłady, które je produkują mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Kierując się zasadami współodpowiedzialności (biznes odpowiedzialny społecznie) Toyota zdecydowała się na działania minimalizujące ten wpływ. Dlatego staramy się aby nasze produkty były przyjazne środowisku, mowa tutaj np.: o samochodach z napędem hybrydowym, a proces ich produkcji, czyli nasze fabryki, w jak najmniejszym stopniu wpływał na otaczające środowisko. Warto wspomnieć, że Toyota zawsze rywalizowała z wielkimi koncernami amerykańskimi takimi jak GM czy Ford. Bezpieczne i ekologiczne samochody miały być tym co będzie nas wyróżniać od konkurencji. I udało nam się. W tym momencie nastąpiła zmiana w układzie sił, a jeszcze 5 lat temu, nie wyobrażaliśmy sobie, że możemy prześcignąć w wielkości sprzedaży amerykańskich gigantów.

Jednym z elementów funkcjonowania Toyoty jest szeroko rozumiana współpraca z lokalną społecznością. Jak ona wygląda?

- Wszędzie tam, gdzie prowadzimy swoją działalność przykładamy ogromną wagę do współpracy z lokalną społecznością. Naszym celem jest podejmowanie starań na rzecz zrównoważonego rozwoju całej społeczności naszego regionu. Staramy się nie tylko zapewnić stałe miejsca pracy, ale również nawiązujemy kontakty handlowe z miejscowymi firmami. Dodatkowo organizujemy szereg akcji wspierających lokalną społeczność głownie w obszarach naszych priorytetów, czyli ochrony środowiska i bezpieczeństwa na drogach, ale też pomocy społecznej i opieki zdrowotnej. Ostatnie dwa obszary są odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnej społeczności, które określamy na bazie specjalnych badań. Wśród naszych akcji możemy wymienić" Szkoły dla Ekorozwoju", „Sytą zimę", Sprzątanie Świata"czy „Bezpiecznego kierowcę". Chcielibyśmy naszymi działaniami móc zasłużyć sobie na miano Dobrego Obywatela Lokalnej Społeczności

Toyota Motor Manufacturing Poland otrzymuje wiele nagród i odznaczeń. Jedną z ostatnich jest nagroda przyznawana przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność" „Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Czy ma ona dla pana jakieś szczególne znaczenie?

- Bardzo cieszymy się z przyznania tej nagrody. Jest ona wyrazem tego, że doceniono nasze starania ukierunkowane na tworzenie przyjaznych miejsc pracy. Podstawą w dialogu z pracownikiem jest wzajemne zaufanie. Mówiąc o współpracy pracowników z firmą często używamy metafory porównując ją z samochodem. Pracownicy są jedną oponą w aucie, a firma drugą. Żeby samochód jechał potrzebne są obie opony, dlatego zawsze staramy się, aby każda ze stron była zadowolona. Bez pracowników firma nie jest w stanie się rozwijać.

Teraz zmienimy trochę temat i porozmawiamy o panach odczuciach związanych z życiem w Polsce, a konkretnie w Wałbrzychu. Od 3 lat przebywa pan w naszym kraju, którego kultura znacznie różni się od japońskiej. Co pan może powiedzieć o Polakach i jak pan nas odbiera?

- Oceniam Polaków jako osoby pilne, skupiające się na pracy. Podoba mi się również to, że chętnie nawiązują współpracę z Japończykami i bardzo sympatycznie nas traktują, zawsze służą pomocą. Polacy mają głęboko zakorzeniony pewien system wartości, wywodzący się chyba z chrześcijaństwa, takiego czegoś nie ma w Japończykach. Chciałbym wiele z tych rzeczy pokazać moim rodakom jak to wygląda u tutaj u was w kraju. Z drugiej strony Polacy mają luźne podejście do zasad co czasami można zauważyć podczas pracy, jak również w ruchu drogowym.

Co panu się najbardziej podoba w naszym mieście?

- Mieszkam w Szczawnie, a nie w Wałbrzychu (uśmiech). A tak na poważnie bardzo mi się podoba to, że jest tu dużo naturalnej przyrody i przestrzeni. Jak spojrzymy na horyzont to wszędzie widać góry, a to trochę przypomina krajobraz japoński. Z drugiej strony tempo życia tutaj jest spokojniejsze niż w Japonii i to też mi się podoba. Podobne odczucia ma również moja małżonka, a jednym z naszych ulubionych miejsc jest deptak w Szczawnie-Zdroju, gdzie często spacerujemy.

A co panu się nie podoba, co pana denerwuje?

- Przede wszystkim zły stan dróg. Miałem okazję być w innych miastach Polski i nigdzie nie było aż tak źle. Jeśli chodzi o życie codzienne, to czasami zdarza się, że żółta woda leci z kranu (śmiech) co na pewno nie jest przyjemne.

Jaką pamiątkę z Wałbrzycha zabierze pan ze sobą wracając do Japonii?

- Podróżując po Polsce nabyłem kilka pamiątek, które zabiorę do Japonii. Jednak jeszcze nie zdecydowałem jaką rzecz wezmę z Wałbrzycha.

A jak pan będzie wspominał to miejsce?

- Będzie to najlepsze wspomnienie w moim życiu. Owszem zdarzało mi się wcześniej podróżować po świecie, ale zazwyczaj były to kilkudniowe wyjazdy. Polska jest pierwszym miejsce gdzie mieszkam i przebywam przez dłuższy okres czasu. Niedługo przechodzę na emeryturę i wrócę do Japonii, ale na pewno kiedyś, jeszcze raz przyjadę w odwiedziny do waszego kraju. Razem z żoną jesteśmy ciekawi, jakie zmiany nastąpią i jak będzie to wszystko wyglądało za kilka czy kilkanaście lat.

Rozmawiał
Robert Włochal

Nowe miejsca pracy w Toyocie

W związku ze zwiększeniem produkcji wałbrzyska fabryka planuje zatrudnienie w najbliższych miesiącach prawie 100 nowych pracowników. Proces rekrutacji odbywać się będzie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.
Pracownicy będą zatrudnieni głównie przy obróbce podzespołów i montażu skrzyń biegów oraz silników. Poszukiwane są osoby z rejonu Walbrzych i okolic, z wykształceniem zawodowym lub średnim, najchętniej technicznym, gotowych do pracy w zakładzie produkcyjnym w systemie zmianowym.

Kontakt dla zainteresowanych:
Randstad Sp. z o.o.
ul. Mazowiecka 3,
58-00 Walbrzych
074 849 42 22, 074 849 42 2
e-mail: walbrzych@pl.randstad.com

http://nww.pl/index.php?option=com_cont ... &Itemid=47
odpowiedz
Tsamb 25.06.2009, godz. 22:52
Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu otrzymała wyróżnienie od Państwowej Inspekcji Pracy oraz nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Solidny Pracodawca".
Fabryka Toyoty w Wałbrzychu została uhonorowana przez Państwową Inspekcję Pracy podczas obchodów 90-lecia PIP. - Toyota wykazuje szczególną dbałość o praworządność w odniesieniu do przepisów prawa pracy oraz o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - uzasadnia wyróżnienie Jarosław Kruszyński, z PIP w Wałbrzychu.

Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, Kenji Manabe zaznaczył odbierając wyróżnienie: - Jestem głęboko przekonany, że kluczem do osiągania tak dobrych efektów jest priorytet jaki nadaliśmy bezpiecznemu wykonywaniu pracy oraz osobiste zaangażowanie wszystkich naszych pracowników.


Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu, to jedyna firma branży motoryzacyjnej, której przyznano tytuł "Solidny Pracodawca" w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Grupę Media Partner wydawcę dodatku ogólnopolski dziennik Rzeczpospolita - "Rzecz o Biznesie".

- Fakt utrzymywania poziomu zatrudnienia w obecnej sytuacji rynkowej z pewnością odzwierciedla istotną i strategiczną rolę załogi w umacnianiu pozycji rynkowej firmy, a jednocześnie docenianie przez kierownictwo Toyoty roli człowieka we wszystkich sferach funkcjonowania firmy - mówi Robert Kowalski, dyrektor konkursu "Solidny Pracodawca". - Na pozytywną decyzję Kapituły konkursu wpłynęły liczne, ciekawe a zarazem korzystne zarówno dla firmy jak i pracowników systemy promujące awans zawodowy oraz podnoszące poziom kwalifikacji - dodaje Robert Kowalski. Konkurs wyłania i nagradza te przedsiębiorstwa, które z wyróżnieniem wywiązują się ze swoich zobowiązań względem pracowników.
[i:1kxh40mn]TMMP, wnp.pl (AG) - 24-06-2009 16:44[/i:1kxh40mn]; http://www.wnp.pl/wiadomosci/toyota-w-w ... 0_0_0.html
odpowiedz
Tsamb 25.06.2009, godz. 22:55
Jury złożone z 65 dziennikarzy motoryzacyjnych reprezentujących 32 kraje wybrało kilka dni temu wiodące produkty w 11 kategoriach "silnikowych" (Engine of the Year). Toyota, już niejako tradycyjnie, nie dała szans konkurentom i wygrała w kategorii poniżej 1000 ccm i to po raz trzeci z rzędu.
W zeszłorocznej edycji konkursu jednostka napędowa Toyota wygrała w swojej kategorii zaledwie 9. punktami. Tym razem trzycylindrowy silniczek bez wysiłku wygrał w swojej klasie, wyprzedzając sklasyfikowaną na II miejscu wysokoprężną jednostkę Smarta o 100 punktów.


Ważąca 67 kg - co czyni ją jednym z najlżejszych silników samochodowych w historii - jednostka o poj. 993 ccm jest obecnie montowana w modelach iQ, Aygo i Yaris.

Wyjaśniając dlaczego ponownie tak wielu sędziów poparło motorek Toyoty, Christophe Congrega z francuskiego L’Automobile Magazine powiedział: - Ten trzycylindrowiec dysponuje takim momentem obrotowym i kopem, że jazda w mieście staje się prawdziwą przyjemnością. Jednocześnie jego zużycie paliwa i emisja są niesamowicie niskie.

W typowej Toyocie Aygo trzycylindrowiec zapewnia odpowiednią ekonomię spalania (średnio 4 l/100km) i emituje 109 g/km CO2. System zmiennych faz rozrządu (VVT-i) optymalizuje dostarczanie 67 KM. Zamontowany w modelu iQ, silnik 1.0 cechuje się emisją dwutlenku węgla na poziomie 99g/km. Dzięki temu Toyota ta jest pierwszym na świecie czteromiejscowym samochodem, który przełamał barierę emisji 100 g/km.

[i:2g1czyrn]TMP, wnp.pl (AG) - 25-06-2009 17:20[/i:2g1czyrn]; http://www.wnp.pl/wiadomosci/silniczek- ... 0_0_0.html
odpowiedz
Tsamb 09.07.2009, godz. 17:33
Sto osób planuje zatrudnić w najbliższym czasie wałbrzyska fabryka Toyoty. Przyjęcia związane są z wprowadzeniem tzw. drugiej zmiany przy produkcji sześciobiegowych skrzyń do samochodów małolitrażowych.

To bardzo dobra informacja w dobie kryzysu gospodarczego. Po spekulacjach na temat kłopotów w Takacie i zwolnieniach w NSK każde nowe miejsce pracy w Wałbrzyskiej specjalnej strefie ekonomicznej jest na wagę złota. - Możliwość zatrudnienia kolejnych stu pracowników związana jest z rozwojem projektu, który rozpoczęliśmy we wrześniu 2008 roku. Otwarta została hala do produkcji skrzyń sześciobiegowych. Pierwsza zmiana ruszyła we wrześniu tamtego roku. Nowa ruszy już w lipcu. Dlatego potrzebujemy pracowników, którzy dołączą do załogi – mówi Grzegorz Górski rzecznik Toyoty. Dzięki produkcji małych komponentów do aut, kryzys częściowo nas ominął. Fabryka może pracować na pełnych obrotach. Jesteśmy zadowoleni z tego, że możemy naszym pracownikom zagwarantować stałe miejsca pracy – zaznacza. Możliwość zatrudniania w dobie kryzysu to wielki sukces. na który wspólnie pracowaliśmy – dodaje na koniec. Ta informacja zapewne cieszy mieszkańców Wałbrzycha. Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu to jedyna firma branży motoryzacyjnej, której przyznano przecież prestiżowy tytuł „Solidny Pracodawca” . Warto dodać, że konkurs ten wyłania i nagradza tylko te przedsiębiorstwa, które z wyróżnieniem wywiązują się ze swoich zobowiązań względem pracowników. Obecnie firma poszukuje operatorów maszyn przy montażu silników oraz skrzyń biegów.
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/394 ... .osob.html
odpowiedz
Tsamb 15.07.2009, godz. 14:20
Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, wałbrzyska fabryka Toyoty zainteresowana jest przejęciem części pracowników Takaty, którzy stracą pracę 30 sierpnia.

Informacja nie jest jeszcze potwierdzona, ale pochodzi z wiarygodnego źródła. Duże nadzieje z japońskim koncernem wiążą również prezydent miasta, starosta powiatu i związkowcy z Solidarności. Prawdopodobieństwo potwierdzenia tych doniesień jest o tyle duże, że kilka tygodni temu Toyota oficjalnie poinformowała o chęci zatrudnienia stu pracowników - operatorów maszyn przy montażu silników oraz skrzyń biegów (patrz dział gospodarka - redakcja).
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/416 ... katy..html
odpowiedz
Tsamb 15.07.2009, godz. 17:45
Sprawdziły się informacje, do których dotarli dziennikarze naszego portalu. Koncern Toyota chce spotkać się z pracownikami Takaty, aby część z nich tymczasowo zatrudnić.

"Z inicjatywy i we współpracy z Zarządem Regionu NSZZ Solidarność (związkami zawodowymi) oraz Urzędem Pracy w Wałbrzychu jesteśmy otwarci na propozycję zorganizowania spotkania z pracownikami Takaty celem przedstawienia aktualnej oferty zatrudnienia w fabryce Toyoty w Wałbrzychu. Oferta ta jest związana z obecnie prowadzonym procesem rekrutacji w ramach którego do września, za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, planujemy przyjęcie jeszcze około 50 osób" - informuje nas biuro prasowe fabryki Toyota.
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/419 ... onych.html
odpowiedz
anubis 15.07.2009, godz. 21:37
Ludzie z Toyoty spotkają się z pracownikami Takaty

Sylwia Królikowska
2009-07-15 18:55:53, aktualizacja: 2009-07-15 18:56:37

Ponad pięćdziesiąt osób chce przyjąć do pracy Toyota MMP. To szansa dla zwalnianych z innej japońskiej firmy - Takaty Petri.

Centrala tej ostatniej firmy podjęła decyzję o likwidacji fabryki w Wałbrzychu.
- Jesteśmy otwarci na propozycję spotkania z pracownikami Takaty, by przedstawić aktualną ofertę zatrudnienia w fabryce Toyoty w Wałbrzychu - wyjaśnia Grzegorz Górski z Toyoty MMP.
Z inicjatywą takiego spotkania wystąpili związkowcy oraz Urząd Pracy w Wałbrzychu.

Toyota już wcześniej ogłosiła, że za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej planuje przyjęcie ok. 50 osób do zakładu w Wałbrzychu.
- Z pewnością skorzystamy z oferty Toyoty - komentują związkowcy z wałbrzyskiego zakładu Takata Petri.

W czwartek spotkają się z zarządem swojej firmy. Chcą negocjować warunki zwolnienia.
Najważniejsza jest wysokość odpraw. Zgodnie z przepisami należy się trzymiesięczna wypłata. Jednak związkowcy chcą uzyskać wyższą kwotę.

Kolejna sprawa to staż pracy osób, które przeszły do wałbrzyskiego zakładu z fabryki Takaty w Krzeszowie (drugiej w Polsce).
- Zależy nam na tym, by można było tym osobom doliczyć staż pracy z Krzeszowa - wyjaśnia Janusz Kowalski, szef związków w Takacie w Wałbrzychu.

Pracownicy mają również nadzieję, że uda im się wynegocjować odszkodowania dla tych, którym teraz kończą się umowy. Zgodnie z przepisami nie należą się im żadne dodatkowe pieniądze.
Wałbrzyski zakład Takaty Petri ma działać do końca sierpnia. Pracę straci ponad 570 osób. - Decyzja została podjęta ze względu na duże straty, poniesione w związku z utrzymaniem pełnej produkcji w ostatnich latach - tłumaczą w firmie. - Produkcja stała się nierentowna, dlatego udziałowcy spółki postanowili, że nie będą dłużej finansować działalności w Polsce.

Takata to pierwszy zakład, który zaczął działać w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wiadomo, że wypełnił wszystkie swoje zobowiązania, związane z przyznaniem ulg podatkowych (takie umowy podpisują wszystkie firmy w strefie).

http://www.polskatimes.pl/gazetawroclawska/
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 03.08.2009, godz. 21:04
Bezpieczna Toyota

Główny Inspektor Pracy i Rada Ochrony Pracy gościli w wałbrzyskich zakładach Toyoty. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. W tej dziedzinie Toyota może się pochwalić prawdziwymi sukcesami. Autorami większości ulepszeń w zakresie BHP są szeregowi pracownicy fabryki.
czytaj dalej

- Jestem pełen uznania dla rozwiązań, stosowanych w Toyocie, gdzie sposób myślenia o bezpieczeństwie - choć pochodzi z innego kontynentu - znajduje zrozumienie i jest faktycznie wdrażany. To znak, że można adaptować różne rozwiązania pod warunkiem, że się z załogą rozmawia i że załoga jest świadoma co wynika z procedur, które są stanowione nie przeciwko załodze, ale dla załogi - podkreśla gł. Inspektor pracy, Tadeusz Zając.

Inicjatorką wyjazdowego posiedzenia Rady Ochrony Pracy była posłanka ziemi wałbrzyskiej i jednocześnie przewodnicząca rady - Katarzyna Mrzygłocka.
czytaj dalej

- Wizytę w Toyocie zaplanowałam po to, aby pokazać dobre praktyki, zobaczyć dobre rozwiązania, pokazać jak wygląda filozofia bezpieczeństwa pracy w wydaniu japońskim. Uważam, że sukcesem koncernu jest przekonanie wszystkich bez wyjątku pracowników, że bezpieczeństwo pracy także od nich zależy, że jest ważne i trzeba o nim bezustannie myśleć. W Toyocie tak się dzieje, i nie są to odgórne zarządzenia, tylko codzienne, systematyczne obserwacje toku produkcji - wyjaśnia posłanka.

[i:3rhcy6tv]Szela

30minut; http://www.walbrzych.info/pl/wiadomosci ... oyota.html[/i:3rhcy6tv]
odpowiedz
Tsamb 26.08.2009, godz. 17:26
Dekadę temu, 24 sierpnia 1999 r., do życia powołana została spółka Toyota Motor Manufacturing Poland [TMMP] z siedzibą w Wałbrzychu. W tym dniu, po długich przygotowaniach, powstanie pierwszej fabryki Toyoty w Polsce stało się faktem. Masowa produkcja ruszyła niecałe 3 lata później, w kwietniu 2002.
Zgodnie z początkowymi założeniami Toyota miała zainwestować w Wałbrzychu 80 mln euro i zatrudnić 300 pracowników. Możliwości produkcyjne szacowano na 250 000 manualnych 5-biegowych skrzyń biegów rocznie. Dziś TMMP produkuje 5- oraz 6-biegowe manualne i półautomatyczne skrzynie biegów a także silniki o pojemności 1 litra. Poziom produkcji fabryki przekroczył milion podzespołów rocznie (360 000 silników i 720 000 skrzyń biegów) co sprawia, iż TMMP jest obecnie największym centrum produkcji podzespołów Toyoty poza Japonią.


- Z tej perspektywy możemy stwierdzić, że Toyota Motor Manufacturing Poland odniosła sukces - mówi Kenji Manabe, prezes TMMP. - Bez wątpienia nie byłoby to możliwe bez codziennego wysiłku wszystkich naszych pracowników oraz zaufania jakim obdarzyła nas centrala Toyoty w Japonii, powierzając wałbrzyskiej fabryce kolejne projekty inwestycyjne, aż do ostatniego ogłoszonego w sierpniu '06 - dodaje Kenji Manabe.
Ostatecznie, dzięki realizacji kolejnych projektów, TMMP, w stosunku do pierwotnych założeń, zwiększyło poziom zaangażowania inwestycyjnego pięciokrotnie a zatrudnienie prawie siedmiokrotnie. Dziś inwestycja Toyoty w wałbrzyską fabrykę osiągnęła poziom ponad 2 mld zł. TMMP zatrudnia obecnie 2023 pracowników, a od momentu rozpoczęcia produkcji masowej w 2002 r. wyprodukowała ponad 4 mln podzespołów.

Inwestycja Toyoty wpłynęa również na rozwój ekonomiczny regionu. - Decyzja Toyoty o realizacji inwestycji w Wałbrzychu wywarła olbrzymi wpływ na rozwój dopiero co powstałej strefy ekonomicznej - mówi Mirosław Greber - prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". - Tak prestiżowa inwestycja sprawiła, że zainteresowanie wałbrzyską strefą wzrosło. Toyota stała się magnesem dla innych przedsiębiorstw, które również ulokowały się w naszej strefie - dodaje prezes Greber.

Obecnie WSSE "Invest-Park" jest największą strefą ekonomiczną w Polsce. Działalność Toyoty w Polsce to dwie fabryki: Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu i Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach oraz spółka sprzedażowa, dystrybutor
samochodów koncernu - Toyota Motor Poland (TMPL), zlokalizowana w Warszawie. Toyota prowadzi również działalność finansową - Toyota Bank Polska, i magazynowo-logistyczną - Toyota Logistics Services Poland.
[i:tnsclmf4]TMMP, wnp.pl (AG) - 24-08-2009 18:37[/i:tnsclmf4]; http://motoryzacja.wnp.pl/toyota-motor- ... 1_0_0.html
odpowiedz
Tsamb 01.09.2009, godz. 21:40
Mimo trudnej sytuacji na rynku motoryzacyjnym Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu konsekwentnie realizuje plan związany z rozwojem swojego ostatniego projektu inwestycyjnego. Od ponad miesiąca w nowym zakładzie 6-stopniowych skrzyń biegów trwa praca na dwie zmiany.

Nowy zakład wałbrzyskiej Toyoty został uruchomiony rok temu. Wytwarzane są w nim skrzynie biegów do modeli Toyoty montowanych w Europie i Afryce Południowej. Uruchomienie drugiej zmiany jest związane z rozpoczęciem produkcji skrzyni do nowego modelu Toyoty Avensis powstającej w montowni koncernu w Wlk.Brytanii. - Produkcja naszej fabryki to w 70-80% podzespoły do małych samochodów, które skutecznie opierają się słabszej koniunkturze na rynku - wyjaśnia Grzegorz Górski, kierownik Corporate Affairs TMMP.

W związku z tym wałbrzyska fabryka zdecydowała się na zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej niemal 100 nowych pracowników. Rekrutacja zakończy się we wrześniu. Nowi pracownicy są zatrudnieni głównie przy obróbce podzespołów i montażu skrzyń biegów oraz silników.
http://www.wnp.pl/wiadomosci/walbrzyska ... 0_0_0.html
odpowiedz
Tsamb 19.10.2009, godz. 16:07
Fabryka Toyoty w Wałbrzychu przekazała na rzecz miejscowego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego samochód Toyota Avensis.
Wiceprezes TMMP Akira Umehara: - Dar jest kontynuacją naszej długofalowej polityki wsparcia szkoły, której absolwenci stanowią też kadrę naszej fabryki.

Przekazany samochód był dotychczas wykorzystywany na terenie fabryki w celach testowych. Teraz będzie służył uczniom profilu mechanicznego i mechatronicznego w czasie zajęć praktycznych organizowanych w szkolnych warsztatach.


Historia współpracy pomiędzy TMMP, a szkołą sięga roku 1999 czyli początków funkcjonowania fabryki w Wałbrzychu. Do tej pory firma przekazała na rzecz centrum m.in. numeryczną obrabiarkę mechaniczną, modele skrzyni biegów i silnika. Od ub. roku uczniowie szkoły uczestniczą też w praktykach zawodowych w ramach dwóch specjalizacji: "obsługa, serwisowanie i programowanie obrabiarek CNC z elementami obróbki skrawaniem" oraz "Obróbka skrawaniem z elementami sterowania CNC". To pierwszy program praktyk organizowany wałbrzyską fabrykę Toyoty.

- Dotychczasowy wkład Toyoty w rozwój naszych uczniów przyczynił się do podnoszenia standardów edukacyjnych naszej placówki - podsumował dotychczasową współpracę Zenon Grabiński, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Wałbrzychu. - Możliwość szkolenia się z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych przekazanych przez firmę oraz odbycia praktyki przygotowującej do zawodu w realiach nowoczesnego zakładu pracy jest ważnym czynnikiem kształtowania umiejętności kluczowych i kompetencji zawodowych młodego człowieka - dodał dyrektor.

Źródło: http://www.wnp.pl/wiadomosci/toyota-dla ... 0_0_0.html
odpowiedz
anubis 20.11.2009, godz. 20:19
Sylwia Królikowska
2009-11-20 18:27:21, aktualizacja: 2009-11-20 18:27:21


Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla wałbrzyskich zakładów Toyoty MMP.

Główny Inspektor Pracy wyróżnił firmę działająca na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nagrodą "Pracodawca - Organizator Pra-cy Bezpiecznej".

Konkurs organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy ma promować najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy. Do udziału w czternastej edycji ogólnopolskiego plebiscytu rekomendację uzyskało ponad czterysta firm z całego kraju.

Toyota zdobyła główną nagrodę w kategorii dużych przedsiębiorstw, powyżej 250 pracowników. Fabryka została zgłoszona przez wałbrzyski oddział PIP.
- Jestem przekonany, że kluczem do osiągania dobrych efektów jest priorytet, jaki nadaliśmy bezpieczeństwu, oraz zaangażowanie wszystkich naszych pracowników - mówi Kenji Manabe, prezes Toyoty MMP.

W wałbrzyskim zakładzie na poprawę bezpieczeństwa wydano w ciągu pięciu lat dwa miliony złotych.

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/aktualno ... ,id,t.html
odpowiedz
anubis 23.11.2009, godz. 20:23
Toyota w Wałbrzychu: nie samą pracą....

TMMP, wnp.pl (AG) - 23-11-2009 10:15

"Yoshi!", biuletyn Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu zdobył 1. miejsce i nagrodę Golden Pearl Award, w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów wydawnictw marketingowych (custom publishing) na świecie.
Nagroda Pearl Award jest przyznawana przez zespół menedżerów marketingu, wykładowców, dziennikarzy, grafików, twórców strategii korporacyjnych oraz wydawców zrzeszonych w Custom Publishing Council z siedzibą w Nowym Jorku [USA]. Otrzymują ją publikacje z całego świata wyróżniające się profesjonalizmem, atrakcyjną szatą graficzną oraz realizacją strategii firmowej. W br. do konkursu zgłoszono ponad 700 wydawnictw w 39 kategoriach.

"Yoshi!" to wewnątrzzakładowy magazyn TMMP wydawany w cyklu miesięcznym od 2006 r. Celem jest dostarczanie bieżących informacji o działalności firmy oraz całego koncernu pracownikom i ich rodzinom, jak również pokazywanie najlepszych praktyk firmowych, przybliżanie osiągnięć i zainteresowań pracowników itp. - Na czterech stronach biuletynu o niespotykanym dla tego typu wydawnictw gazetowym formacie A3 czytelnik znajduje informacje przekazane w atrakcyjny i zrozumiały i sposób - mówi Grzegorz Górski, szef sekcji Corporate Affairs.
- Nagroda jest potwierdzeniem naszych wysiłków na rzecz zapewnienia dobrych relacji z naszymi pracownikami - mówi Akira Umehara, wiceprezes TMMP. - Jesteśmy dumni, że nasz magazyn został wybrany spośród wszystkich zgłoszonych prac. Yoshi! jest również wysoko oceniany przez naszych pracowników jako jedno z podstawowych narzędzi komunikacji firmowej - dodaje A.Umehara.

http://motoryzacja.wnp.pl/toyota-w-walb ... 1_0_0.html
odpowiedz