DODAJ
grzesiekko 17.02.2007, godz. 13:13
Warto odwiedzić: http://www.ronet.pl/!archiwum_pl/20061017_jsk/index.htm
Polecam zwłaszcza schematy! :)
odpowiedz
fogel 17.02.2007, godz. 13:15
a czy ktos moglby wrzucic zdjecie lotnicze z zaznaczoną lokalizacją tego nowego terminala? Jakos nie moge sobie wyobrazic, gdzie on tam bedzie stał. grazie

EDIT: czy juz cos wiadomo, kiedy ruszy budowa, harmonogramy, etc?
odpowiedz
Anonymous 17.02.2007, godz. 13:22
Zdjęcia lotniczego nie znalazłem, ale może zorientujesz się dzięki tej mapce :

http://images4.fotosik.pl/73/4c8afb5c1c2b1878.jpg
odpowiedz
fogel 17.02.2007, godz. 13:28
tak bardzo mniej wiecej. (Jak sie stoi plecami do obecnego terminala to na lewo po skosie do przodu?) Ale widze, ze bedzie on dosyc daleko od starego. Czy nie za daleko od pasa?
odpowiedz
Orzech 17.02.2007, godz. 13:34
Latający terminal na Strachowicach

Autor: Dawid Kocik

Projektowany nowy terminal wrocławskiego lotniska urzeka prostą, przejrzystością i oryginalnie pofalowanym dachem. Pierwszych pasażerów ma przyjąć w 2009 roku

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego terminalu na wrocławskich Strachowicach wygrało warszawskie biuro JSK Architekci. Do Wrocławia na ogłoszenie wyników konkursu przyjechało dwóch jego założycieli - Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz. To oni byli głównymi autorami zwycięskiego projektu. Razem z nimi pracowało nad nim jeszcze siedem osób.

Warszawscy architekci pokonali ponad stu konkurentów z całego świata. Tyle firm wystartowało w ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku konkursie na koncepcję rozbudowy Portu Lotniczego im. Mikołaja Kopernika. Sąd konkursowy na czele z Andrzejem Zwierzchowskim, prezesem wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, oceniał nie tylko atrakcyjność architektoniczną, ale także funkcjonalność nowego terminalu.

Budynek będzie miał niemal całkowicie przeszklone elewacje. Dzięki temu sprzed dworca będzie widać stojące na płycie lotniska samoloty. Przed terminalem zaplanowano parking z ponad tysiącem miejsc, hotel i stację kolejki, która ma szybko dowozić pasażerów z centrum miasta. Architekci zakładają, że z terminalem połączy ją podziemne przejście.

Nowy dworzec ma mieć przepustowość dwóch milionów pasażerów rocznie. Władze lotniska przewidują, że pierwsi podróżni zawitają do niego w 2009 roku. Do tego czasu musi powstać również nowa płyta postojowa dla samolotów, a drogi kołowania powinny zostać rozbudowane. Pas startowy ma zostać przedłużony z 2,5 do 3 kilometrów, a lotnisko wyposażone w nowe urządzenia nawigacyjne (m.in. lepszy system precyzyjnego podejścia ILS).

Wszystko to, jak mówi Zbigniew Sałek, wiceprezes portu ds. inwestycji i rozwoju, może kosztować nawet 600-700 milionów złotych. Skąd wziąć te pieniądze? - Połowę potrzebnych środków planujemy pozyskać z funduszy strukturalnych, a jedną trzecią z kredytów bankowych. Liczymy również na pomoc akcjonariuszy, przede wszystkim miasta Wrocław i samorządu wojewódzkiego - mówi Zbigniew Sałek.

Nowy terminal ma w przyszłości zostać rozbudowany tak, by mógł przyjmować siedem milionów pasażerów rocznie. Za to już w pierwszym etapie powstaną rękawy ułatwiające wsiadanie do samolotów i wysiadanie.


Projekt na zwykłej łące

Z Mariuszem Rutzem, współautorem koncepcji rozbudowy wrocławskiego lotniska, rozmawia Dawid Kocik


Prostota i funkcjonalność - to były priorytety podczas przygotowywania koncepcji?

Dla lotniska najważniejsze jest, by mogło szybko i sprawie funkcjonować. Sprostanie tym wymogom nigdy nie jest łatwe. Trzeba dobrze rozplanować np. stanowiska kontroli bezpieczeństwa czy paszportowej. Podczas prac nad tym projektem przyświecała nam zasada tworzenia jak najkrótszych dróg dla pasażerów, którzy będą korzystali z nowego portu lotniczego. Nie tylko z terminalu, ale także parkingów, stacji szybkiej kolei miejskiej i płyty lotniska.

Czy któryś z istniejących portów lotniczych był inspiracją dla projektu wrocławskiego terminalu?
- Oczywiście pewne rozwiązania się powtarzają, ale każde lotnisko jest inne, każde ma inne ograniczenia, np. układ już istniejących budynków. We Wrocławiu sytuacja była bardzo ciekawa, bo tutaj projektowaliśmy nowy terminal na zwykłej łące, bez jakichkolwiek ograniczeń. Przewidujemy, że będzie można rozbudować go w obu kierunkach wzdłuż płyty lotniska, równolegle do pasa startowego.

Proste przeszklone elewacje także podkreślają funkcjonalność budynku. Wodze fantazji popuścili panowie za to projektując dach...
- Chodziło nam o to, żeby wnętrze budynku było dobrze naświetlone. Taki dach to umożliwia, a przy tym jest charakterystycznym i najbardziej rozpoznawalnym elementem architektonicznym terminalu. Został ukształtowany w formie falujących płatów podkreślających element ruchu nierozłącznie związany z podróżowaniem i wyznaczających kierunek przemieszczania się pasażerów wewnątrz terminalu.Andrzej Zwierzchowski

przewodniczący sądu konkursowego i prezes wrocławskiego oddziału SARP. Zwycięski projekt najlepiej spełniał kryteria oceny. Bardzo wysoko ocenili go również specjaliści z branży. To znakomita koncepcja funkcjonalno-przestrzenna, a poza tym ten budynek jest bardzo przyjazny dla ludzi. Pasażerowie nie powinni mieć problemów ze znalezieniem w nim właściwej drogi. Wszystko jest jasne i klarowne. Patrząc na ten projekt, ma się wrażenie lekkości, dzięki pofalowanemu dachowi wydaje się, że ten budynek zaraz poleci.


Tomasz Ossowicz

członek sądu konkursowego i dyrektor BiuraRozwoju Wrocławia. Ten budynek został zaprojektowany bardzo przejrzyście, drogi pasażerów i ich bagażu są proste, bez nadmiernych komplikacji. Poza tym jest łatwy do rozbudowy, a na tym także nam zależało. Sama koncepcja architektoniczna również jest wartościowa. Nic nie będzie przesłaniało terminalu. Będzie widoczny z daleka dla tych, którzy będą się do niego zbliżali. Dojazd planujemy dwiema długimi alejami - od strony Złotników i od strony centrum - poszerzonymi ulicami Strzegomską i Graniczną. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również podziemne połączenie terminalu i stacji szybkiej kolei miejskiej. Pasażerowie nie będą musieli chodzić z bagażami 100-150 metrów wystawieni na niepogodę.


Spółka JSK Architekci
jest częścią niemieckiej grupy JSK, która zatrudnia 180 projektantów i ma duże doświadczenie w projektowaniu lotnisk. Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz pracowali m.in. nad rozbudową portu lotniczego w Düsseldorfie. Wygrali także konkurs na koncepcję powiększenia łódzkiego Lublinka. Teraz do końca roku muszą przygotować projekt budowlany dla wrocławskich Strachowic.

http://www.biznespolska.pl
odpowiedz
Orzech 17.02.2007, godz. 13:37
"fogel" napisał:
tak bardzo mniej wiecej. (Jak sie stoi plecami do obecnego terminala to na lewo po skosie do przodu?) Ale widze, ze bedzie on dosyc daleko od starego. Czy nie za daleko od pasa?


Projekt rozbudowy pasa startowego i dróg kołowania oraz rozmieszczenie T2.

copernicusairportwroclaw11cw3.jpg

1 - Obecny terminal (W zimie ma być rozbudowany do przepustowości 1,2 mln pax).

2 - Nowy terminal Nr 2 o przepustowości 1,2 mln pax. ma być wybudowany do 2010 r.

3 - Istniejący terminal Cargo

informacje: erni79
odpowiedz
Orzech 17.02.2007, godz. 13:42
Nowy terminal

Dach hali przylotów i odlotów ukształtowany w formie falujących płatów, przezroczyste, szklane elewacje, a obok terminalu centrum hotelowo-konferencyjne, ogromny parking i stacja kolejki miejskiej - wrocławskie lotnisko wchodzi w XXI wiek.

Nowy terminal ma szansę stać się wizytówką WrocławiaDo konkursu na projekt nowego terminalu, ogłoszonego w grudniu 2005 roku, przystąpiło ponad 100 pracowni architektonicznych. Wczoraj na specjalnej gali we wrocławskim Arsenale poznaliśmy zwycięzców. Wygrał pomysł Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza z firmy JSK.

Andrzej Zwierzchowski, architekt, przewodniczący jury: - Zwycięska praca uwiodła nas swoją prostotą, estetyką, a jednocześnie nieprawdopodobną funkcjonalnością. Nowy terminal zostanie zbudowany na zasadzie modułów, które w przyszłości z łatwością będzie można rozbudowywać.

Dach hali przylotów i odlotów ma formę falujących płatów. Szklana elewacja spowoduje, że cały terminal będzie przezroczysty.

- Stanie się wizytówką Wrocławia. Pozwoli na jeszcze szybszy rozwój i przyciągnięcie jeszcze więcej inwestycji na Dolny Śląsk - przekonuje Andrzej Ogrodnik, prezes wrocławskiego portu lotniczego.

[u:1601hfwt]Zbigniew Sałek, wiceprezes ds. planowania i rozwoju Portu Lotniczego Wrocław: - Do grudnia (2006 roku - mój dopisek) załatwimy wszystkie pozwolenia na budowę. Na początku przyszłego roku ogłosimy przetarg na wykonanie. A pierwszych pasażerów obsłużymy w nim już na wiosnę 2008 roku.[/u:1601hfwt]

Wtedy wrocławskie lotnisko będzie w stanie obsłużyć dwa miliony pasażerów (docelowo nawet 7 mln).

Szacowany koszt całej inwestycji - łącznie z wydłużeniem pasa startowego do 3000 m, powiększeniem płyty postojowej dla samolotów, wybudowaniem przy terminalu centrum konferencyjno-hotelowego i parkingu dla tysiąca samochodów - to ok. pół miliarda złotych.

Skąd lotnisko weźmie pieniądze na inwestycje? - Ponad 80 proc. tej sumy pozyskamy z Unii Europejskiej i z nisko oprocentowanych kredytów. Resztę dołoży samorząd i miasto - zdradza Sałek.

Poza samą rozbudową lotniska miasto zapewni lepszy doń dojazd. Wybuduje m.in. drugą jezdnię na ul. Strzegomskiej i Granicznej. W przyszłości pociągnięta zostanie linia kolejowa prowadząca z lotniska prosto do Dworca Głównego PKP.

http://www.gazeta.pl
odpowiedz
Orzech 17.02.2007, godz. 13:44
Nawet 600 mln zł na nowy port
21 lutego 2006
Marta Filipiak

W maju będzie znana ostateczna koncepcja budowy lotniska. Za trzy lata powinna się zmaterializować.
Dwadzieścia trzy zespoły pracują nad koncepcją rozbudowy portu lotniczego we Wrocławiu. Za trzy i pół miesiąca spółka zarządzająca portem wybierze jeden przeznaczony do realizacji.

— Do końca 2008 r. powinien być gotowy nowy terminal, a jego przepustowość wzrośnie czterokrotnie do 2 mln pasażerów rocznie — wyjaśnia Zbigniew Sałek, wiceprezes ds. planowania i rozwoju Portu Lotniczego Wrocław.

Do budowy dołoży się dwóch z trzech udziałowców spółki zarządzającej lotniskiem, czyli miasto oraz województwo. W projekcie nie będzie partycypowało Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze.

— Inwestycja w terminal będzie kosztowała 100-120 mln zł. Samorządy są w stanie zaangażować się do połowy tej kwoty — mówi Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia.

Bogata infrastruktura
Nowy obiekt powstanie w odległości 1,5 km od obecnego, na gruntach wniesionych aportem przez miasto.

— Obecnie funkcjonujący terminal zamierzamy przeznaczyć w przyszłości dla pasażerów „non-schengen” i czarterowych — wyjaśnia Zbigniew Sałek.

Port dorobi się nie tylko nowego terminalu.

— Równolegle musimy rozbudować płytę postojową — mówi Zbigniew Sałek.

Lotnisko wzbogaci się też o infrastrukturę dojazdową i parkingi. W planach jest także hotel. Trzygwiazdkowy obiekt ma mieć około stu pokoi i centrum konferencyjne. Jego wykonanie spółka chce zlecić wybranemu inwestorowi.

— Nie znamy jeszcze dokładnych kosztów całego przedsięwzięcia. Szacuję je wstępnie na kolejne 400-500 mln zł, nie licząc terminalu — ocenia wiceprezes portu.

Port lotniczy zamierza posiłkować się finansowaniem komercyjnym.

Koreańskie tłumy
W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło 454 tys. pasażerów. W 2006 r. liczy na 800 tys.

— Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim tempie będzie rósł ruch pasażerski do Wrocławia. Nową inwestycję można rozwijać etapami. W ciągu 15 lat mogłaby osiągnąć przepustowość 7 mln osób rocznie — zapowiada Zbigniew Sałek.

Wrocław liczy także na pasażerów z Dalekiego Wschodu.

— Odwiedzać nas będzie coraz więcej Koreańczyków, którzy inwestują w okolicach Wrocławia. Przylatują do Monachium, a stamtąd mają do nas połączenie trzy razy dziennie — tłumaczy Jarosław Obremski.

Koreańczycy coraz tłumniej odwiedzają Wrocław w związku z inwestycją LG Philips LCD w podwrocławskich Kobierzycach, gdzie kosztem 3,5 mld zł stworzą 11,5 tys. miejsc pracy.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 2040 str. 5
odpowiedz
Erni79 18.02.2007, godz. 11:56
Budowa nowej płyty postojowej.
Koszt inwestycji 14,5 mln PLN netto. Termin rozpoczecia inwestycji II poł. lutego 2007r. a zakończenia wrzesien 2007r. Wymiary 165x116m, 6 stanowisk dla B737/A320.

http://www.airport.wroclaw.pl/przeta...nie_250107.pdf
odpowiedz
antoslaw 18.02.2007, godz. 14:48
Powiekszenie plyty to priorytet! Juz w tej chwili, upycha sie samoloty za pomoca hipcia ;).
odpowiedz
Rafis 18.02.2007, godz. 15:05
ten przetarg już jest rozstrzygnięty i zabierają się do roboty?
odpowiedz
antoslaw 18.02.2007, godz. 15:17
Tak, przetarg juz roztrzygniety :D .
odpowiedz
Erni79 18.02.2007, godz. 17:13
"Rafis" napisał:
ten przetarg już jest rozstrzygnięty i zabierają się do roboty?


Płytę wybuduje Budimex Dromex S.a. , a nadzór inwetsorski wygrało konsorcjum wrocławskich PM Group, Ekocentrum i warszawskiego Scott Wilson.
odpowiedz
antoslaw 18.02.2007, godz. 17:19
Rozbudowany stary terminal skonsumuje czesc plyty postojowej :).
odpowiedz
Erni79 19.02.2007, godz. 22:36
PLW ogłosił prztarg na:
WYKONANIE BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH ORAZ DOKUMENTACJI TYCH PRAC, NA TERENIE PRZEZNACZONYM POD BUDOWĘ NOWEGO TERMINALA

Termin realizacji II-IV kwartał 2007.
odpowiedz
antoslaw 19.02.2007, godz. 22:49
To juz kwestie wlasnosciowa uzgodnili z wojskiem?
odpowiedz
Erni79 20.02.2007, godz. 21:20
"antoslaw" napisał:
To juz kwestie wlasnosciowa uzgodnili z wojskiem?


Jesli chodzi o teren gdzie ma stac T2 to juz w zeszlym roku.
odpowiedz
Erni79 25.02.2007, godz. 16:59
Przetarg nieograniczony (pon. 60.000 EURO) na Opracowanie studium lokalizacyjnego dla połaczenia kolejowego linii E - 30 z nowym terminalem portu lotniczego we Wrocławiu.

Zlecane zadanie wchodzi w zakres du;ego miedzynarodowego projektu
Europejskiego Korytarza Transportowego III Via Regia ED-CIII w ramach tematu:
Integracja miasta wezłowego i korytarza transportowego.
Miedzynarodowa linia kolejowa E-30 oraz port lotniczy sa istotnymi elementami
struktury funkcjonalno-przestrzennej miasta i elementami integrujacymi w obrebie
III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego.
Celem opracowania studialnego jest uszczegółowienie przebiegu linii
kolejowej na odcinku od wyłaczenia z linii kolejowej E-30 do właczenia
w nowoprojektowany kompleks portu lotniczego z uwzglednieniem istniejacych
i planowanych elementów struktury funkcjonalno-przestrzennej miasta.

http://www.wroclaw.pl/m3529/p70140.aspx
odpowiedz
antoslaw 25.02.2007, godz. 20:53
Rozbudowa plyty lotniskowej rusza jutro :).
odpowiedz