[Kraków] 88 mln dla Nowej Huty Przyszłości

[Kraków] 88 mln dla Nowej Huty Przyszłości

REKLAMA
W 2018 roku ruszą w Branicach prace związane z realizacją projektu „Nowa Huta Przyszłości". Spółka miasta i województwa pozyskuje już chętnych inwestorów i przejmuje potrzebne tereny.
Rok miną odkąd spółka województwa i miasta Nowa Huta Przyszłości (NHP) rozpoczęła działalność. Realizuje projekt wart 2 mld zł polegający na przygotowaniu terenów na wschód od kombinatu ArcelorMittal pod duże inwestycje i nowe zakłady pracy. Prywatne firmy dzięki temu mają zainwestować kolejne 8 mld zł i stworzyć ok. 40 tys. nowych miejsc pracy.
Spółka wydała już na ten cel prawie milion złotych, ale prace w terenie się jeszcze nie rozpoczęły. Jej władze zapewniają jednak, że nie tracą czasu. Przygotowały przejęcie gruntów i są bliskie porozumienia się z hutą co do wykorzystania jej terenów. Prace, uzbrajanie terenu, czyli budowa kanalizacji, sieci ciepłowniczej, dróg i wkopywanie sieci wysokiego napięcia pod ziemię, mają rozpocząć się w 2018 r.
Na wstępie wydanych zostanie ok. 88 mln zł. Te pieniądze są już zabezpieczone w budżecie miasta i w dotacjach z Unii Europejskiej. Ale trzeba dużo, dużo więcej.
Na czele spółki NHP stoi prezes Artur Paszko. Jej siedziba mieści się w Centrum Administracyjnym przy kombinacie. Zatrudnia wraz z prezesem zaledwie cztery osoby, posiada pięć komputerów i dwa biurowe pokoje o łącznej powierzchni 40 mkw. Spółka nie zakupiła samochodów służbowych.Praca spółki do tej pory polegała na przygotowywaniu dokumentacji dla spółki i do projektu, załatwianiu formalności i rozmowach z inwestorami. –  Takie zasoby wystarczą – mówi prezes Paszko. Spółka wydała 894 tys. zł na działalność, w tym 312 tys. zł na utrzymanie biura. Reszta pieniędzy poszła na przygotowywanie projektu. NHP nie działa w przepychu, ale widocznych dla mieszkańców skutków jej pracy ciągle nie widać. – Najpierw należy pozyskać nieruchomości, a wykup wszystkich oszacowane jest na aż 1,2 mld zł. Które zlecone zostały jednak specjalistycznej firmie, liczymy, że dzięki innym sposobom działania obniżymy te koszty.
Nowa Huta Przyszłości ma składać się z czterech obszarów. Pierwszy to Park Naukowo-Technologiczny połączony ze strefą aktywności gospodarczej (łącznie około 127 ha). Ma powstać po obu stronach ul. Igołomskiej w Branicach. Działa tam dziś drukarnia, firma skupująca złom i kilka małych przedsiębiorstw. Cztery działki ma gmina, ale to niewielka część terenu. Mają trafić w tym roku do NHP. Spółka jest też blisko przejęcia innych działających tam spółek wraz z ich gruntami. W zachodniej części terenu powstanie strefa aktywności gospodarczej, która może zostać poszerzona o ziemie ArcelorMittal między ul. Branicką, Suchy Jar i potokiem Kanar. NHP nie będzie ich wykupywała, ale stanie się pośrednikiem – znajdzie firmy, które założą tam swoje siedziby, dzięki czemu ArcelorMittal zarobi na współpracy z przedsiębiorstwami. Negocjacje wciąż trwają.
Z kolei na terenie na południe od Igołomskiej miejsce pod rozwój nowoczesnych technologii ma stworzyć Jagiellońskie Centrum Innowacji, spółka uniwersytecka. Powstaną tam siedziby wyspecjalizowanych firm i laboratoria różnych dziedzin. To będzie park naukowo-technologiczny, który zajmie aż 11 hektarów. Negocjacje w tej sprawie również trwają. Drukarnia Donnelley i zakład firmy Złomex na razie pozostaną na swoim miejscu. Spółka rozmawia już jednak z kilkunastoma inwestorami, którzy chcieliby się osiedlić w tym obszarze, różnych branż, ciekawostką jest np. mały browar.
Na przygotowanie tych terenów w przyszłym roku NHP ma pozyskać 76 mln zł z UE. Z kolei od miasta dostanie w tym roku 12 mln zł. Dzięki temu w 2017 roku ogłosi przetargi na uzbrajanie tego rejonu, a prace w terenie ruszą w roku 2018. Strefa aktywności gospodarczej i park mają szansę powstać do 2020 roku. Kolejny teren to Centrum Logistyczne na północy, przy linii kolejowej w Ruszczy (228 ha). Tam mają powstać siedziby kolejnych firm, baza transportowa dla tirów oraz punkt przeładunkowy dla pociągów. Tu też większości ziemi jest w rękach Arcelor Mittal. NHP również liczy, że stanie się dla huty pośrednikiem w znajdowaniu inwestorów. Kolejne 191 hektarów to zbiorniki w Przylasku Rusieckim, gdzie planuje się kąpieliska, tereny rekreacyjne, hotele, a nawet źródła geotermalne. Ostatni kawałek Nowej Huty Przyszłości to Błonia 2.0 (39 ha) do wykorzystania np. na wielkie imprezy plenerowe i kempingi. Koszt przygotowania wszystkich czterech terenów jest ogromy, poza wykupami ziemi to 800 mln zł, choć jest szansa, że wyjdzie taniej. NHP szuka środków finansowych i inwestorów prywatnych. Liczy też na finansowanie rządowe i pożyczki.
Ażeby wszystko prawidłowo funkcjonowało trzeba też inwestować w sprawną komunikację. Potrzebne jest przedłużenie linii tramwajowej z Pleszowa do Branic, gdzie powstałaby pętla i parking P&R oraz budowa drogi, dwu pasmowej, od ul. Za górą (Centrum Logistyczne), wzdłuż potoku Kanar. Przecinającej Igołomską, Branicką i przechodzącej mostem na Wiśle w rejon Przylasku Rusieckiego. Dalej ulica ma połączyć się z autostradą A4 i drogą na Niepołomice. Byłaby to alternatywa dla obsługujących dziś ten teren, dość wąskich, ulic Wyciąskiej, Rzepakowej i Jeziorko. To jednak już zadanie gminy, którego na razie nie ma ujętego w jej planach budżetowych.
Na chwilę obecną trwa rozbudowa ulicy Igołomskiej do dwóch pasów ruchu w każdą stronę. A w odległej przyszłości będzie będzie możliwe stworzenie na liniach kolejowych w tym obszarze 2-3 przystanków kolei aglomeracyjnej, wykorzystanie Wisły jako drogi transportowej, czy wybudowanie lotniska w Pobiedniku dla samolotów i helikopterów – coraz modniejszych wśród biznesmenów.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Kolejna duża niemiecka inwestycja na Dolnym Śląsku [WIZUALIZACJE]
Na Dolnym Śląsku ulokowana zostanie kolejna duża inwestycja zagraniczna. W miejscowości Wykroty, w p...
Ruszyła budowa kompleksu Mountpark Wrocław [WIZUALIZACJE]
W podwrocławskich Pietrzykowicach w gminie Kąty Wrocławskie ruszyła budowa kolejnego wielkiego kompl...
LCube inwestuje pod Wrocławiem. Wybuduje Logistic Park Wrocław
Kolejny inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego parku magazynowo-logistycznego w aglomeracji w...
Centrum Praskie Koneser w Warszawie zostanie sprzedane
Znajdujące się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, w samym centrum dzielnicy Stara Praga,...
Niemiecki koncern BSH rozszerza produkcję we Wrocławiu. Będą nowe miejsca pracy
Jeden z największych niemieckich koncernów zwiększy zatrudnienie w swojej fabryce w stolicy Dolnego...
Lidl otwiera kolejny sklep pod Wrocławiem
Lidl otwiera kolejny sklep w aglomeracji wrocławskiej. W czwartek, 5 sierpnia o godz. 6 otworzy swoj...
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w II kw. 2021 roku
Jak będą wyglądać biura, gdy skończy się pandemia? Na warszawskim rynku biur, po pięciu kwartałach k...
Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie przekroczyła 12 tysięcy złotych
Na koniec czerwca 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostając...
Coraz bliżej rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w centrum Wrocławia
Wykonano kolejny krok w celu rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w samym centrum Wrocławia. 3...
Kraków nadal najatrakcyjniejszym i największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Według raportu "Office Occupier": Rynek biurowy w Krakowie” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcj...