Rusza przebudowa ulicy Igołomskiej

Rusza przebudowa ulicy Igołomskiej

Kraków
Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Rusza długo wyczekiwana przebudowa ulicy Igołomskiej. Prace budowlane potrwają do końca 2019 roku.

Już za kilka dni ma się rozpocząć największa w tym roku inwestycja drogowa w Krakowie, mowa o przebudowie i rozbudowie ulicy Igołomskiej, na tą inwestycję kierowcy czekają od lat. Na ponad siedmiokilometrowym odcinku, od ulicy Giedroycia do skrzyżowania z ulicą Brzeską zostanie poszerzona do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Dzięki temu dojazd do Krakowa od strony wschodniej będzie zdecydowanie szybszy, łatwiejszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy.
Cała inwestycja warta ponad 145 milionów złotych potrwa dwa i pół roku, czyli do końca 2019 roku. Oprócz dobudowy dodatkowych pasów ruchu (każdy po ok. 3,5 metra), na całym przebudowywanym odcinku mają powstać nowe przystanki autobusowe, zatoki, chodniki oraz ścieżki rowerowe. Odnowione zostaną również wiadukty kolejowe. Pojawią się bezkolizyjne dwupoziomowe skrzyżowania (rejon ulic Czeczeńskiej i Rzepakowej). Projekt przebudowy uwzględnia również dostosowanie ulicy do przyszłej przebudowy torowiska tramwajowego, niestety na razie przebudowane będą odcinki przy przejazdach, przejściach dla pieszych i przystankach, a cała linia tramwajowa będzie przebudowana w późniejszym terminie. Już teraz pasażerowie doczekają się nowej pętli tramwajowo-autobusowej. 
Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa precyzuje, że dokładny harmonogram przebiegu inwestycji i jej poszczególnych etapów, jest w tym momencie uzgadniany przez wykonawcę. Rozbudowę ulicy Igołomskiej prowadzić będzie konsorcjum trzech firm: ZUE, Energopol i IMB Podbeskidzie. W najbliższych dniach mają się rozpocząć przede wszystkim prace związane z przygotowaniem placu budowy i uporządkowaniem terenu.
REKLAMA
Wiele wskazuje na to, że front robót uda się ustawić w taki sposób, by utrzymać ruch samochodowy na ulicy Igołomskiej. O dokładnych zmianach w organizacji ruchu będziemy informować niebawem – piszą na swojej stronie internetowej urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
To będzie już ostatni etap przebudowy ulicy, w połowie ubiegłego roku zakończyły się prowadzone przez miasto prace na skrzyżowaniu Igołomskiej z Brzeską, równocześnie odcinek ulicy Igołomskiej i torowisko przebudowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w ramach budowy węzła i drogi S7 (uruchomienie tego odcinka planowane jest na 22 lipca)
Określony w przetargu termin zakończenia przebudowy to koniec grudnia 2019 roku. Wykonawca jednak wcześniej, bo do końca sierpnia 2018 roku, będzie musiał wykonać najważniejsze prace, tak aby można było np. przywrócić ruch tramwajowy. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA