Rynek mieszkań deweloperskich w Łodzi należy do największych w kraju. W połowie roku cała oferta nowych mieszkań w tym mieście obejmowała prawie 3 tysiące lokali. Klienci poszukujący mieszkań gotowych na terenie Łodzi mogli w tym czasie wybierać spośród 850 wybudowanych i wciąż niesprzedanych mieszkań.
Większa oferta, większa sprzedaż, niższe ceny – to zjawiska, które charakteryzowały łódzki pierwotny rynek mieszkaniowy w II kw. 2012 r. Między kwietniem a czerwcem br. doszło do skokowego wzrostu oferty na pierwotnym deweloperzy rynku mieszkaniowym Łodzi. Chcąc zdążyć przed wejściem w życie Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 13 wielorodzinnych projektów mieszkaniowych, oferujących łącznie 800 lokali mieszkalnych. To największa liczba zarówno inwestycji, jak i mieszkań jaką dotychczas wprowadzono na łódzki pierwotny rynek w ciągu jednego kwartału. Nowe mieszkania pojawiły się niemal we wszystkich dzielnicach. Wyjątek stanowiło Śródmieście – do sprzedaży nie trafił ani jeden nowy projekt. Co więcej, w ciągu minionego roku żaden deweloper nie zdecydował się na wprowadzenie inwestycji mieszkaniowej w tym rejonie.
W II kw. br. utrzymał się obserwowany w ciągu minionego roku spadkowy trend cen mieszkań – średnia cena mieszkań dostępnych w ofercie na koniec II kw. 2012 r. wyniosła 4 932 zł/mkw. (po raz pierwszy spadła poniżej poziomu 5 000 zł/mkw.). Duży wpływ na poziom cen miała nowa podaż, która na koniec czerwca br. stanowiła niemal jedną czwartą całkowitej łódzkiej oferty.
Analizując ceny mieszkań deweloperskich w dzielnicach miasta należy pokreślić małe różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi częściami Łodzi. Najdroższą dzielnicą jest Śródmieście, a najtańszą Widzew.
W Łodzi kluczowym czynnikiem wyboru na rynku mieszkaniowym jest cena. Luksusowe osiedla nie znajdują nabywców. Osoby lepiej sytuowane częściej decydują się na zakup domu pod miastem niż drogiego apartamentu w centrum. Istotny wpływ na decyzje zakupowe mają też warunki udzielania kredytów, które istotnie ograniczają popyt na duże mieszkania. Głośna stała się sprawa firmy Opal Property Developments, która zrealizowała w Łodzi luksusową inwestycję U Scheiblera. Wprowadzenie projektu na łódzki rynek mieszkaniowy, nazywane przełomowym, zyskało nazwę Efektu Scheiblera – zainteresowanie klientów projektem oferującym lokale w cenach dużo wyższych od przeciętnych notowanych na lokalnym rynku skłoniło innych inwestorów do podnoszenia cen. „Ekskluzywne, drogie apartamenty okazały się ogromnym sukcesem” – tak pisano o projekcie przy ul. Tymienieckiego. Tymczasem okazuje się, że na większość apartamentów deweloper nie znalazł nabywców. Właściciel loftów ogłosił upadłość, a sprzedażą majątku i spłatą wierzycieli zajmie się syndyk.
Emmerson S.A.