źródło: Materiały inwestora

[Łódź] Polska restauracja zawita do Monopolis w Łodzi

Kajtman
Aleksandra Sowa, wielokrotna mistrzyni konkursów cukierniczych i autorka wielu receptur słodkości oferowanych w cukierniach "Sowa", właśnie w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego postanowiła współtworzyć przestrzeń dla swojej nowej pasji.
Wraz z oddaniem pierwszego etapu kompleksu biurowego Monopolis w 2019 roku, swoich klientów przywita "Piekarnia Łódź". Będzie to pierwszy z kilkunastu, planowanych na terenie inwestycji, lokali gastronomicznych oferujących gościom bardzo zróżnicowaną ofertę kulinarną. W restauracyjnych przestrzeniach ulokowanych m.in. w pasażu wypełnionym zielenią, będzie można zjeść wszystko, od szybkiego śniadania, przez lunch, po kolację w miłej atmosferze. W dawnym budynku laboratorium wódek smakowych wypijemy z kolei pyszną kawę.
Bardzo długo szukałam odpowiedniego miejsca na lokalizację dla mojego nowego pomysłu. Łódź jest dla mnie szczególnym miastem, o ciekawej historii i niezwykłej architekturze. Nieprzypadkowo także postawiłam na Monopolis. Już pierwsza wizyta na placu budowy przekonała mnie, że obraliśmy z inwestorem podobny kierunek działania. Oczywiście skala jest nieporównywalna, ale Virako podchodzi do historii miejsca z należytym szacunkiem i co więcej, z dbałością o detal. W mojej pracy tradycja także odgrywa istotną rolę, receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W przypadku wypieku prawdziwego chleba, bo tylko taki będzie można kupić w "Piekarni Łódź", wszystko ma znaczenie, od proporcji składników, przez temperaturę wody, aż po czas i warunki "leżakowania" zakwasu. O żadnych półśrodkach nie może być mowy, bo prawdziwy smak jest nie do podrobienia – mówi Aleksandra Sowa, pomysłodawczyni konceptu.
Wcześniej Aleksandra Sowa otworzyła piekarnię w Bydgoszczy, która szybko zyskała popularność. Oprócz rozmaitych, niektórych nawet rzadko spotykanych, gatunków chleba, bułek, drożdżówek z sezonowymi owocami, czy domowych ciast, "Piekarnia Łódź" zaoferuje swoim gościom również dania lunchowe oparte na własnych wypiekach. Wszystko to z produktów najwyższej jakości, od sprawdzonych dostawców. Wnętrze będzie przytulne i przyjemne w odbiorze, odpowiednie zarówno na śniadania z przyjaciółmi, jak i biznesowy lunch. 
Deweloper Monopolis, prezentując projekt w maju ubiegłego roku, dokładnie określił profil inwestycji, która oprócz biurowej, ma stać się centrum kulturalno-rekreacyjnym z rozbudowaną i oryginalną ofertą kulinarną, skierowaną do mieszkańców i przyjezdnych, poszukujących inspirujących miejsc do spędzania wolnego czasu. 
Od momentu tworzenia koncepcji kompleksu zakładaliśmy, że będzie on proponował pełne spektrum usług, dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Nie zamykamy się bowiem na konkretną grupę. Chcemy stworzyć przestrzeń przyjazną, przemyślaną i dobrze zaprojektowaną. W Monopolis przewidzieliśmy rozwiązania, które czynią przestrzeń estetyczną i użyteczną dla człowieka. To człowiek jest dla nas najważniejszy – komentuje Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako. Kwestie społeczne, od początku działalności Virako, były istotne dla firmy. Warto przywołać chociażby Kalendarz Virako, liczne koncerty i wystawy organizowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy na terenie kompleksu, czy chociażby ostatni cykl plenerowych spektakli teatralnych, czyli Letnią Scenę Monopolis. Ten projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i wydaje się, że już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w mieście. 
Pierwszy gastronomiczny najemca nie jest przypadkowy. 
Cieszymy się, że "Piekarnia Łódź" powstanie właśnie w Monopolis. Takie miejsca budują swego rodzaju społeczność. Spotykamy się na śniadaniu, wychodzimy na przerwę ze świeżo wypieczonym bajglem, czy kupujemy drożdżówki dla kolegów z pracy. To ważne, aby mieć swój codzienny rytuał, a jedzenie jest jednym z jego niezbędnych elementów. Szczególnie jeśli jest zdrowe, smaczne i piękne podane. A o tę jakość jestem spokojny – dodaje Krzysztof Witkowski.
Monopolis – w duchu miastaMonopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju Łodzi. Dzięki poczynionym inwestycjom łódzki zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Monopol od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. W maju 2017 r. firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i utworzenia wielofunkcyjnego kompleksu, z rozwiniętą ofertą gastronomiczna, kulturalną i usługową.
Centralną częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX. wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę. Piętra głównego budynku dawnej rozlewni zamienią się w wygodne biura, a na parterze powstaną restauracje, winiarnie, kawiarnie i rozmaite przestrzenie usługowe.
W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu – teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla najmłodszych. W kompleksie otwarte zostaną przedszkole i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki. 
Swoim najemcom Monopolis zaoferuje w sumie 23 400 mkw. nowoczesnych biur w trzech budynkach i ponad 5 000 mkw. przestrzeni usługowej. 
Firma JLL pełni funkcję wyłącznego agenta ds. komercjalizacji kompleksu Monopolis.
Źródło: materiały prasowe