[Łódź] Przebudowa skrzyżowania DK1 i DK14

RynekInfrastruktury

Od poniedziałku 22 lipca zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Pabianickiej z Aleją Jana Pawła II. Możliwy pozostanie jedynie skręt w prawo (w dwóch relacjach) lub przejazd Pabianicką na wprost (w obu kierunkach po jednej nitce).

Od poniedziałku 22 lipca zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Pabianickiej z Aleją Jana Pawła II. Możliwy pozostanie jedynie skręt w prawo (w dwóch relacjach) lub przejazd Pabianicką na wprost (w obu kierunkach po jednej nitce). Powodem jest rozpoczęcie kolejnego etapu prac związanych z budową Trasy Górna. Inwestycja ma potrwać około pół roku (po 3 miesiące dla każdej nitki Pabianickiej).

 

W związku z robotami przestanie istnieć możliwość przejazdu dotychczasową trasą tranzytową z północy na południe Łodzi (Włókniarzy - Jana Pawła II - Pabianicka - Paderewskiego - Rzgowska). Dla kierowców przygotowano objazdy. - Do Ronda Lotników Lwowskich można dojechać Aleją Mickiewicza, Żeromskiego i Politechniki lub Obywatelską i Politechniki. Aby usprawnić ruch, utworzymy dodatkowy lewoskręt z Jana Pawła II w Obywatelską - wylicza dyrektor ZDiT Grzegorz Nita. Objazd w kierunku północnym może odbywać się ulicami: Chocianowicką, Sanitariuszek, Maratońską i Włókniarzy. Inny wariant to Al. Politechniki - Obywatelska lub Prądzyńskiego - Zamojska - Św. Franciszka - Nowe Sady - Obywatelska.

 

- Kierowcy, którzy dojadą z północy do skrzyżowania z Pabianicką, będą mogli dostać się na DK1 ulicą Rudzką, przez Pabianice i Gospodarz lub Dłutów i Kamieńsk - dodaje Nita. Po wakacjach, gdy ruch ulegnie zwiększeniu, część obciążenia przejmą ponadto ulice: Paradna i Demokratyczna, których remont do tego czasu powinien się zakończyć.

 

Wzdłuż ul. Pabianickiej podczas remontu nadal będą kursowały tramwaje, korzystając z zamontowanych zjazdów międzytorowych. Nieznacznej zmianie ulegnie trasa linii autobusowej 52.

 

Po zakończeniu inwestycji skrzyżowanie będzie dwupoziomowe. - W miejscu obecnej jezdni Al. Jana Pawła II ruch zejdzie na poziom -1, by pod ul. Pabianicką kierować się bezkolizyjnie Trasą Górna w stronę ul. Rzgowskiej - wyjaśnia Wojciech Pater, prezes firmy Mosty-Łódź, wykonawcy inwestycji. Po obu stronach obecnej jezdni alei wybudowano już docelowe pasy do prawoskrętu. - Etapowanie prac pozwoliło uniknąć wyłączania z ruchu całego skrzyżowania. Nie spodziewamy się utrudnień, bo usunęliśmy już wszystkie kolizje z infrastrukturą podziemną - dodaje Pater.

 

Budowa Trasy Górna ma kosztować 425 mln zł (w tym 210 mln dofinansowania unijnego). Planowany termin ukończenia to czerwiec przyszłego roku. - Mieszkańcy Górnej odetchną z ulgą. Ruch tranzytowy zniknie z osiedla - zapowiada prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.