Lotnisko Katowice planuje inwestycje na ponad półtora miliarda złotychFot. Piotr Adamczyk / PR KTW

Lotnisko Katowice planuje inwestycje na ponad półtora miliarda złotych

REKLAMA

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego ma zatwierdzony program inwestycyjny do 2030 r. o wartości ponad 1,5 mld zł, zakładający m.in. budowę nowego terminala i układu komunikacyjnego. Należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach komercyjnego cargo.

Jak poinformował PAP Prezes właściciela lotniska - Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, Artur Tomasik:

– "Kluczowa inwestycja to budowa nowego terminala pasażerskiego, w pierwszym etapie o wielkości 50 tys. mkw., która zmieni układ komunikacyjny przed lotniskiem: powstanie strefa Kiss and Fly, ale też otworzy nam drogę do budowy kolejnych elementów infrastruktury jako całości".

– "Chcemy się też włączyć w rozwój infrastruktury po naszej stronie: nowy terminal, który powstanie, będzie skomunikowany z dużym autobusowym centrum przesiadkowym i z przystankiem kolejowym podziemnym tunelem o długości 270 m. Także problem, jak będziemy docierać do terminala z pociągu, w przyszłości zniknie".

– "Jesteśmy w fazie przygotowań w sumie do ponad 20 inwestycji, w tym jest budowa terminala cargo, hangaru technicznego, zmiany układu komunikacyjnego. I ważny projekt, który już realizujemy, to jest budowa multimodalnego węzła do przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową" - przypomniał szef katowickiego lotniska".

REKLAMA

Katowickie lotnisko, w tym roku obsłuży - według najnowszych szacunków - 5,6 mln pasażerów. Obecne prognozy zakładają, że w 2028 r. będzie ich 7,5 mln. Prezes Tomasik zapowiedział prezentację szczegółów planu inwestycyjnego do 2030 r. na początku 2024 roku.

Fot. Piotr Adamczyk / PR KTW

Na zdjęciu stacja Pyrzowice Lotnisko zlokalizowana na zrewitalizowanej linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. W niedzielę 10 grudnia pojawią się na niej pierwsze pociągi pasażerskie Kolei Śląskich w ruchu rozkładowym. Tego dnia, z częstotliwością 10 par pociągów na dobę, wystartuje połączenie Częstochowa – Częstochowa-Raków – Poraj – Myszków – Zawiercie – Poręba – Siewierz – Mierzęcice – Pyrzowice Lotnisko – Miasteczko Śląskie Centrum – Tarnowskie Góry. Zaplanowano 10 par pociągów na dobę.

Warto wiedzieć, że aktualny układ stacja Pyrzowice Lotnisko – terminale pasażerskie KTW, nie jest układem docelowym. Do 2028 roku naprzeciwko stacji kolejowej powstanie główny terminal pasażerski, który ze stacją połączony będzie tunelem. Pomiędzy stacją a nowym terminalem znajdzie się centrum przesiadkowe ze stanowiskami dla autobusów, autokarów i busów.

Źródło: na podstawie materiałów PAP i Katowice Airport

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA