LSSE kupiła zabytkowy budynek starej poczty w Głogowie. Powstanie w nim Miedziowe Centrum Rozwoju GospodarczegoLegnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

LSSE kupiła zabytkowy budynek starej poczty w Głogowie. Powstanie w nim Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego

Orzech
Orzech
REKLAMA

W samym centrum Głogowa powstanie Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego, które znajdzie swoją siedzibę w zabytkowym gmachu starej poczty. Budynek został kupiony przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego (MCRG) będzie wzorowane na działającej już w Legnicy Letia Business Center. MCRG będzie miało za zadanie pobudzić gospodarczo region głogowski. Zabytkowy budynek, jeden z nielicznych, przedwojennych budynków na głogowskim Starym Mieście, wymaga bardzo kosztownego remontu. Inwestor - Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) szacuje koszt całej inwestycji nawet na około 100 milionów złotych.

Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego (MCRG) ma być jednym z najważniejszych nowych projektów rozwoju w subregionie legnicko-głogowskim. Ma stać się miejscem, które umożliwi rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz pobudzi gospodarczo region. Zaowocuje to nowymi miejscami pracy, w tym dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. W swoim założeniu, MCRG ma wspierać cały obszar gospodarczy – od inkubatora przedsiębiorczości i startup-ów po dużych inwestorów chcących lokować swoje zakłady w regionie. Docelową siedzibą centrum ma być Głogów, stąd właśnie zakup budynku starej poczty.

– Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna myślimy długofalowo. Obserwujemy, analizujemy i wyciągamy wnioski z danych społeczno-gospodarczych, które jasno mówią, że subregion legnicko-głogowski czeka duży rozwój. Stara poczta w Głogowie, której już jesteśmy właścicielem, to dla nas kolejny bardzo ważny krok. Cieszę się, że podjęliśmy tak przełomową decyzję w roku jubileuszu 25-lecia działalności Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Właśnie oglądaliśmy obiekt, który w najbliższych latach całkowicie zmieni swoje oblicze. Chcemy zadbać nie tylko o sferę biznesową, ale też o historię miasta. Ten projekt łączy przeszłość z przyszłością – mówi Przemysław Bożek, prezes LSSE.

– Budynek starej poczty to nie tylko piękna architektura i kawał 130-letniej historii. To miejsce ma ogromny potencjał społeczno-gospodarczy, którego nie tylko nie wolno zmarnować, ale wręcz trzeba go zachować i rozwijać. W związku z tym, obecnie pracujemy nad kompleksową koncepcją, która w zrównoważony sposób przywróci blask pięknemu budynkowi, ale też pozwoli na jego pełne zagospodarowanie pod nowe potrzeby – dodaje Mariusz Kędziora, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Inwestycji LSSE.

REKLAMA
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Zakup obiektu przez LSSE to kolejny krok w realizacji projektu zaplanowanego na lata 2022-2024. Wcześniej - w styczniu tego roku - porozumienie o współpracy przy tworzeniu Miedziowego Centrum podpisali: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA, przy wsparciu KGHM Polska Miedź SA i kilkunastu innych partnerów, wśród których znalazły się samorządy, uczelnie wyższe, klaster lotniczy, a także organizacje wspierające biznes.

Zabytkowy budynek znajduje się w ścisłym centrum zrewitalizowanego Starego Miasta. Główny gmach ma powierzchnię prawie 3000 mkw. i 4 kondygnacje.

Okazały gmach oddano do użytku 1 maja 1892 r. Podczas oblężenia miasta w marcu 1945 roku budynek spłonął, a w efekcie zawalił się dach oraz charakterystyczne wieże. Został odbudowany w 1954 r., jednakże w uboższej formie architektonicznej - nie odbudowano wież oraz wielu elementów ozdobnych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA