Potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej rośnie, czego dowodem jest Lublin, który uzyskał ogólną ocenę 7,1/10 w tegorocznej edycji badania Business Environment Assessment Study (BEAS). Na wysokie noty przyznane miastu przez inwestorów pracuje fakt, że jest to jeden z czołowych ośrodków akademickich w Polsce, wspierający rozwój inkubatorów przedsiębiorczości i nowych technologii. Lublin konsekwentnie realizuje strategię przyciągania firm z sektorów IT oraz nowoczesnych usług biznesowych BPO/SSC. Szansą na dalszy, dynamiczny rozwój tej aglomeracji jest zyskujący na znaczeniu trend nearshoringu. Dzięki strategicznej lokalizacji blisko granicy z Ukrainą i Białorusią oraz dobrej infrastrukturze transportowej wyrasta ona na kluczową bazę logistyczną dla firm celujących w rynki Europy Wschodniej.
Czwarta edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), stworzonego przez Antal i Cushman & Wakefield, a wspieranego przez Baker McKenzie, PAIH, Pracodawców RP, Pro Progressio oraz Vastint, odsłania plany inwestycyjne firm na lata 2023-2025 w polskich miastach. Polska utrzymuje i umacnia swoją pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Lublin, to obecnie największy ośrodek gospodarczy i akademicki w Polsce Wschodniej, aktywny uczestnik sieci współpracy europejskich i światowych metropolii, zaliczany do najdynamiczniej rozwijających się polskich aglomeracji oraz plasujący się na czołowych miejscach rankingów zrównoważonego rozwoju, inteligentnych miast, absorpcji funduszy unijnych i inwestorów.
Korzystne warunki inwestycyjne
Jako najbardziej rozwinięte miasto w Polsce Wschodniej pod względem potencjału inwestycyjnego, Lublin w ostatnich latach odnotowuje dynamiczny wzrost gospodarczy, co sprawia, że coraz więcej firm chce tu budować swój biznes. W 2022 roku został uznany przez magazyn „fDi Magazine” za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast przyszłości w Europie Środkowo-Wschodniej.
– Lublin to dynamicznie rozwijające się miasto, lider Polski Wschodniej nie tylko w dziedzinie gospodarczej, ale kulturowej i akademickiej, który coraz skuteczniej konkuruje z czołówką polskich miast. Inwestycje infrastrukturalne, dbałość o poziom życia i doskonała współpraca z uczelniami i otoczeniem społeczno-gospodarczym czynią miasto atrakcyjnym miejscem do lokalizowania zakładów firm produkcyjnych oraz oddziałów ogólnopolskich i międzynarodowych firm z branży nowoczesnych usług biznesowych. Wraz z powiększaniem społeczności studentów zagranicznych oraz włączaniem licznego grona uchodźców z Ukrainy, Lublin odzyskuje swój sztandarowy, wielokulturowy charakter – wyjaśnia dr Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Lublin.
Miasto coraz częściej przyciąga pracowników z różnych regionów Polski, a także z Ukrainy za sprawą korzystnych warunków do życia, które zauważają także przedstawiciele biznesu, co potwierdza wysoka ocena 7,8/10 dla tego obszaru w raporcie.
Ożywiony rynek pracy
Zaletą rynku pracy aglomeracji lubelskiej jest dobry dostęp do zróżnicowanej, wykwalifikowanej kadry specjalistów, ekspertów o kompetencjach z zakresu IT, jak i sprzedażowych, księgowych, finansowych, administracyjnych czy językowych. Mieszka tu ponad 600 tys. osób, w tym ponad 180 tys. osób z wykształceniem wyższym. Wynika to między innym z dużego potencjału edukacyjnego Lublina – dziewięć szkół wyższych kończy rok rocznie od 15 do 20 tys. absolwentów, gotowych do zagospodarowania talentów. Niewątpliwie jest to jeden z magnesów przyciągających przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów.
– Na przestrzeni ostatnich 4 lat widoczne jest ożywienie wśród powstających sukcesywnie zakładów produkcyjnych, które dają miejsca pracy zarówno kadrze pracowników produkcyjnych, jak i tych na stanowiskach specjalistycznych, inżynierskich czy menedżerskich. Firmy dostrzegają atrakcyjność Lublina jako miasta akademickiego z dostępną bazą studentów, a także potencjał, który wytwarza się wokół licznych inicjatyw promujących innowacyjność. Tylko w ostatnich latach zainwestowały tu m.in. niemiecka firma Data Modul, która otworzyła się na lubelskim Felinie, francuski Varroc Lighting Systems (obecnie Plastic Omnium) w Niemcach, firma Turck czy najświeższa inwestycja firmy Trilux, która wybrała Świdnik pod projekt produkcyjno-badawczy. Warto również wspomnieć o inwestycji DB Schenker, który otworzył oddział na terenie świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej – wyjaśnia Aleksandra Kurasiewicz, Senior Client & Team Manager, Engineering & Operations, Antal.
Dogodna lokalizacja i szybki rozwój infrastruktury z Portem Lotniczym na czele
Przez firmy działające na rynkach zarówno wschodnich, jak i zachodnich lub planujące ekspansję na te właśnie regiony Lublin jest postrzegany jako doskonałe miejsce do rozwoju biznesu i budowy bazy logistycznej. Na korzyść działa bliskość granicy z Ukrainą i Białorusią, a także doskonała siatka połączeń drogowych – w efekcie infrastruktura uzyskała w raporcie ocenę na poziomie 7,2/10 punktów.
– W Lublinie znajduje się największy węzeł komunikacyjny Polski Wschodniej. W ostatnich latach zostały ukończone droga S17, która otworzyła szybkie połączenie z Warszawą, oraz część S19 (Via Carpatia) na odcinku Lublin-Rzeszów będąca częścią transeuropejskiego korytarza prowadzącego od Litwy aż po Grecję. Trwają prace nad realizacją kolejnego odcinka S19, który połączy Lublin z Białymstokiem. W fazie realizacji są odcinki S17 prowadzące przez Zamość do przejścia granicznego w Hrebennem oraz S12 prowadzące przez Chełm do przejścia w Dorohusku. Rozwój infrastruktury drogowej zwiastuje napływ nowego biznesu – mówi Agnieszka Gułaś, Senior Negotiator, Cushman & Wakefield.
Rynek biurowy Lublina rośnie zgodnie z potencjałem biznesowym
– Lublin to siódmy rynek biurowy na regionalnej mapie Polski, na którym zasoby nowoczesnej powierzchni przekroczyły 200 tys. mkw., sięgając w 2023 roku ponad 220 tys. mkw. Jest to największy i najbardziej dojrzały rynek w tej części Polski. Pomimo podaży, która miała miejsce w ostatnich latach, wskaźnik pustostanów systematycznie maleje – w IV kwartale 2023 roku osiągnął poziom 11,9%. Odpowiada za to wysoki popyt, który w 2023 r. wyniósł ponad 21 600 tys. mkw. W fazie projektowania znajduje się obecnie kilka inwestycji, z których najważniejsze to kolejny etap projektów CZ Office Park i Gęsia oraz nowy biurowiec planowany przy rondzie im. Honorowych Krwiodawców. Realizacja tych projektów wydaje się niezbędna, aby w kolejnych latach skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się na lubelskim rynku luki podażowej – mówi Michał Grabowiecki, Senior Negotiator, Cushman & Wakefield.
Inwestycyjny klimat miasta, a także prężnie rozwijający się rynek powierzchni biurowych sprzyjają wzrostowi zainteresowania Lublinem jako atrakcyjnym miejscem rozwoju biznesu – w ostatnich latach zwiększyła się tu aktywność firm z sektorów nowoczesnych usług biznesowych oraz IT. Obecnie w mieście działa kilkadziesiąt centrów z branży BPO/SSC/IT, które zatrudniają w Lublinie już ponad 8 tys. osób. Ponadto tradycje gospodarcze Lublina oraz geograficzne uwarunkowania regionu przełożyły się na rozwój takich branż jak motoryzacja, logistyka, biotechnologia oraz przetwórstwo żywności. Zespół analityczny z grupy „Financial Times” uznał Lublin za jedno z najatrakcyjniejszych miast dla biznesu w Polsce pod względem lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród 1 290 decydentów firm w Polsce w dniach 31.07-25.08.2023 r.