Megatem EC-Lublin zakończył realizację inwestycji wartej 250 mln złMateriały prasowe

Megatem EC-Lublin zakończył realizację inwestycji wartej 250 mln zł

Orzech
Orzech
REKLAMA

W dniu 20 czerwca 2023 r. w elektrociepłowni Megatem EC-Lublin Sp. z o.o. nastąpiło uroczyste otwarcie nowego kogeneracyjnego bloku energetycznego opalanego biomasą o mocy elektrycznej 11,7 MW i cieplnej 39,5 MW.

Elektrociepłownia zlokalizowana na terenie dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych sukcesywnie modernizuje swoje źródła wytwórcze. Już w 2015 r. kończąc inwestycje w źródła węglowe, zabudowano za kotłami opalanymi węglem instalacje oczyszczające spaliny, które pozwoliły na spełnianie przez źródło wymogów wynikające z wprowadzonych w 2022 r. konkluzji BAT (najbardziej rygorystyczne obowiązujące na terenie Unii Europejskiej normy emisji spalin).

Inwestycja w blok biomasowy pozwala na odchodzenie od węgla i zastępowania go zdecydowanie czystszymi paliwami; biomasą i gazem. Od przejęcia do eksploatacji nowy blok stanie się podstawowym źródłem wytwórczym w elektrociepłowni dostarczającej jedną trzecią ciepła dla odbiorców w Lublinie. Moc urządzeń wytwórczych zainstalowanych w nowym bloku energetycznym pozwala na pokrycie 100% zapotrzebowania w okresie letnim, a pełne wykorzystanie jego potencjału pozwoli na wytworzenie 1 mln GJ „zielonego” ciepła rocznie, co będzie stanowiło połowę całości dostaw Megatem EC-Lublin do sieci Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Równolegle z produkcją ciepła zostanie wytworzone 90 000 MWh „zielonej” energii elektrycznej, o której dostępność coraz częściej pytają inwestorzy wybierając lokalizacje pod swoje nowe inwestycje.

REKLAMA

Dzięki uruchomieniu bloku biomasowego zużycie węgla w Megatem EC-Lublin zostanie ograniczone z poziomu 110 tys. ton do 45 tys. ton/rok. Pozwoli to na dalsze ograniczenie emisji substancji zanieczyszczających, a zwłaszcza na redukcję emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2 o ok. 120 tys. ton/rok.

Na realizację kosztującej 250 mln zł inwestycji elektrociepłownia pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w postacie dotacji wynoszącej 41,8 mln zł (Program POIŚ Działanie 1.6.1. Źródła Wysokosprawnej Kogeneracji) i kredytu w wysokości 70 mln zł oraz kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 20 mln. EUR.

Źródło: UM Lublin

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA