Miasto sprzedało atrakcyjną działkę tuż obok Dworca Głównego PKP źródło: UM Wrocławia

Miasto sprzedało atrakcyjną działkę tuż obok Dworca Głównego PKP

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
Gwarna 5-7
adresWrocław, Gwarna 5-7
REKLAMA
Urząd Miejski sprzedał kolejną atrakcyjną działkę w samym centrum Wrocławia, nieruchomość położoną blisko zbiegu ulic Gwarnej i Kościuszki. To teren na którym znajduje się budynek dawnej siedziby wrocławskiej Straży Miejskiej. Został opuszczony przez strażników w 2019 r.
25 listopada odbył się przetarg ustny nieograniczony. Cena wywoławcza wynosiła 10 mln zł. W przetargu na sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej przy ul.Gwarnej 5-7 uczestniczyły 2 firmy. Przetarg wygrała Archicom Nieruchomości 7, spółka z o.o. z Wrocławia, należąca do Archicom S.A. oferując za ten teren 11 mln 700 tys. zł.
fot. Jakub Zazula
Plan miejscowy przewiduje rozbiórkę istniejącej zabudowy i postawienie budynków mieszkalno-usługowych nawiązujących do sąsiedztwa.
REKLAMA
Działka jest zlokalizowana przy ul. Gwarnej 5-7 na wrocławskim Przedmieściu Świdnickim, w pobliżu Dworca Głównego. Cena wywoławcza podczas planowanego przetargu wyniesie 10 mln zł netto. Część zabudowanego terenu, stanowiąca 57,83% wartości, jest zwolniona z podatku VAT.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
Na nieruchomość składają się działki nr 20/7, 20/41 oraz 20/43, o łącznej powierzchni 2 217 mkw. Znajduje się na nich dwukondygnacyjny biurowiec o pow. zabudowy 457 mkw. To dawna siedziba Straży Miejskiej (1 września ubiegłego roku przeniosła się do budynku przy ul. Na Grobli 14/16). Istnieją tam także garaże w zabudowie szeregowej (129 mkw.) i wielostanowiskowa wiata (pow. zadaszenia 186 mkw.). Zgodnie z operatem szacunkowym, stopień zużycia technicznego pierwszego z obiektów wynosi 50%, a pozostałych 60%.

– Nieruchomość położona jest na obszarze historycznego założenia urbanistycznego Starego Miasta we Wrocławiu, wpisanego do rejestru zabytków – informują urzędnicy.Wyburzenia i budowa mieszkań

Rada miejska podjęła w marcu 2017 roku uchwałę w sprawie sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Hugona Kołłątaja i Tadeusza Rejtana. Dla sprzedawanego terenu wciąż obowiązują jednak zapisy MPZP uchwalonego w styczniu 2000 roku.
 
– Nakazuje się likwidację obiektów o niskich walorach architektonicznych jak budynek ROM, substandardowej zabudowy jak: budynki gospodarcze, komórki lokatorskie, garaże – czytamy w aktualnym planie.


Inwestor musi zrealizować inwestycję mieszkaniową, z usługami w parterze (dopuszczona jest też funkcja centrotwórcza) i parkingiem podziemnym. Nowy budynek ma nawiązywać do sąsiedztwa "gabarytami wysokościowymi", "bryłą i formą pokrycia dachu" oraz "podziałem i rysunkiem elewacji". Przewidziana jest brama w zabudowie 3,6x4,2 m.

– Należy zagospodarować wnętrze blokowe poprzez wprowadzenie elementów małej architektury i wzbogacenie zieleni – zastrzega magistrat.

Więcej zdjęć w galerii.

Współpraca: Mariusz Bartodziej

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA