Jeszcze w tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu w imieniu gminy Wrocław zamierza ogłosić przetarg na rewitalizację skweru przy placu Indyjskim na wrocławskim Brochowie.
Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO). Projekt numer 296 pod nazwą "Brochowskie Skwery - zadbane i odnowioneo - etap 1" został wybrany przez mieszkańców Wrocławia w edycji WBO w 2019 roku. Przewiduje rewitalizację dwóch skwerów na terenie osiedla Brochów.
Realizacja projektu została podzielona na dwie części. Jako pierwszy do rewitalizacji został przeznaczony skwer mieszczący się przy placu Indyjskim. W drugim etapie zrewitalizowany zostanie drugi skwer, który znajduje się przy placu Mongolskim. Gmina Wrocław przeznaczyła na I etap tej inwestycji (rewitalizację skweru przy pl. Indyjskim) kwotę 264 tys. zł.
ukosne.gis.um.wroc.pl
Plac Indyjski obejmuje drogę gminną o długości 168 m oraz zieleniec o powierzchni 5174 mkw. Droga przypisana do placu łączy się z ulicą Koreańską i ulicą Piwniczą. Zabudowa willowa przy placu powstała w latach 1910–1920, w ramach tzw. brochowskiej kolonii willowej, w czasach kiedy Brochów był wsią. Od roku 1939 do końca 1950 Brochów stanowił odrębne miasto. Jego włączenie w granice Wrocławia nastąpiło 1.01.1951 r.
Na placu Indyjskim po zdobyciu Wrocławia (Festung Breslau) wojskowe władze sowieckie umieściły w 1945 obelisk Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej, przy miejscu tymczasowego pochówku żołnierzy. Szczątki pochowanych żołnierzy zostały ekshumowane w 1946 i przeniesione na tworzony wówczas cmentarz na Skowroniej Górze. Obelisk został rozebrany w 2018 r.
Obie inwestycje mają polegać na uporządkowaniu brochowskich skwerów poprzez:
- - uporządkowanie zieleni, dokonanie nasadzeń drzew, krzewów,
- - uporządkowanie parkowania i wjazdu/wyjazdu na tych skwerach, gdzie obecnie istnieją miejsca do parkowania, wyznaczenie miejsc parkingowych wokół skweru, zabezpieczenie skweru przed dzikim parkowaniem (krawężnikiem lub zieloną barierą jak np. krzewy),
- - umieszczenie ławek, kubłów na śmieci/pojemników na psie odchody,
- - w miarę możliwości budżetowych - oświetlenie tam, gdzie go jeszcze brak,
- - wyrównanie tras pieszych, a tam gdzie jest to uzasadnione - również budowa chodnika na wyznaczonych trasach - w miarę możliwości budżetowych.
fot. Orzech
Z obu terenów zielonych regularnie korzystają mieszkańcy Brochowa. Po rewitalizacji mają one tworzyć funkcjonalną i atrakcyjną przestrzeń publiczną, której na osiedlu brakuje.
Szacunkowa liczba beneficjentów tego przedsięwzięcia to ok. 7000 obecnych mieszkańców Brochowa plus wielu kolejnych, nowych, których na osiedlu przybędzie dzięki nowym inwestycjom mieszkaniowym realizowanym i dopiero planowanym w tej części Wrocławia.