Mieszkanie w hotelu?

Mieszkanie w hotelu?

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Rynek nieruchomości w naszym kraju oferuje coraz więcej alternatywnych form inwestowania. Jedną z nich może być zakup apartamentu w aparthotelu.


Aparthotel jak może już sugerować sama nazwa to skrzyżowanie w pełni funkcjonalnego apartamentu z hotelem. Ma on na celu z jednej strony zapewnić odbiorcy wygodę usług hotelowych oraz poczucie swobody i wolności, jaki daje dostęp do całej, w pełni wyposażonej przestrzeni mieszkalnej, a więc kuchni, salonu i łazienki. W naturalny sposób ma ona zachęcać do wynajęcia na dłużej i stąd często aparthotele określane są mianem hoteli przedłużonego pobytu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tego typu lokale wynajmowane były np. na jedną dobę.


Jak to już bywa na rodzimym rynku nieruchomości często nadużywane są pewne określenia. Tak jak często słowem apartament określane jest zwyczajne mieszkanie, tak pod pojęciem aparthotelu można natknąć się na ofertę noclegów w hotelach, w których mieszkanie nie są do końca niezależne (np. brakuje kuchni a nawet aneksu), a dodatkowo nie ma mowy o podwyższonym standardzie.


Atrakcyjność inwestycji w tego typu nieruchomości zależy przede wszystkim od lokalizacji w popularnej miejscowości. Z jednej strony będą to miejscowości typowo turystyczne, a z drugiej strony większe miasta, najlepiej także atrakcyjnie turystycznie, gdzie grono klientów poszerzone zostanie dodatkowo o klientów biznesowych. Im większe obłożenie bazy noclegowej w danej miejscowości tym lepiej. Najwięcej aparthoteli można obecnie znaleźć w najpopularniejszych miejscowościach typowo turystycznych (Zakopane, Karpacz, Kołobrzeg, Świnoujście, Sopot) oraz w najbardziej atrakcyjnych z punktu widzenia turystyczno-biznesowego większych miastach (Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku). 

REKLAMA


Tego rodzaju inwestycja skierowana jest przede wszystkim dla osób posiadających nadwyżki finansowe i zamierzające ulokować je w nieruchomości. Kupno lokalu w aparthotelu daje nabywcy możliwość zamieszkania w atrakcyjnej lokalizacji wraz z możliwością korzystania z usług hotelowych: sprzątanie, wymiana pościeli, recepcja, restauracja. Zdecydowana większość nabywców dokonuje zakupu w celach zarobkowych i wynajmuje klientom bądź to samodzielnie, bądź za pośrednictwem firm zajmujących się kompleksowo wynajmem tego rodzaju lokali. W tym drugim przypadku częstą praktyką jest gwarancja stałego przychodu z najmu.  


Decydując się na tego rodzaju inwestycje należy jednak wziąć pod uwagę ryzyka jakie się z nią wiążą. Kupując apartament, inwestor sięga zazwyczaj po nieruchomość z rynku pierwotnego a to niesie ze sobą ryzyko zaangażowania kapitału w projekt deweloperski. Zostając właścicielem apartamentu w aparthotelu stajemy równocześnie przed ryzykiem związanym z działalnością hotelową.


Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA