Miliard złotych unijnego dofinansowania dla PKP IntercityPKP Intercity

Miliard złotych unijnego dofinansowania dla PKP Intercity

Orzech
Orzech
REKLAMA

Dzięki podpisanym aneksom do umów o dofinansowanie kolejowa spółka otrzyma z Unii Europejskiej łącznie miliard złotych.

– Znaczące środki z Unii Europejskiej, które sprawnie wykorzystuje nasz beneficjent PKP Intercity, w dalszym ciągu przyczyniają się do poprawy komfortu podróży pasażerów. Podpisane aneksy zwiększające kwotę dofinansowania, to kolejny krok ku poprawie standardów, którymi odznacza się polska kolej – powiedziała Joanna Lech, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 PKP Intercity realizuje obecnie dwa strategiczne projekty inwestycyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności – "Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A." oraz "Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.".

Ich łączna wartość wynosi ponad 2,5 mld zł brutto.

– Wsparcie Unii Europejskiej jest niezwykle ważne w prowadzonych przez nas działaniach inwestycyjnych. Możemy bowiem skutecznie realizować strategię mającą na celu unowocześnienie parku taborowego – tłumaczy Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity. Już dziś pasażerowie podróżują na pokładach 335 wagonów, które udało się zmodernizować dzięki unijnemu dofinansowaniu. Dotychczas otrzymane wsparcie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych dla obydwu projektów, w ramach pierwotnego poziomu dofinansowania, to kwota 558 mln zł z 654 mln zł. To oznacza, że Spółka wykorzystała dofinansowanie na poziome 85% – dodaje Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity.

PKP Intercity

Blisko 400 wagonów i lokomotyw z unijnym dofinansowaniem

REKLAMA

Wśród nich jest 60 innowacyjnych, wielofunkcyjnych wagonów COMBO zwiększających dostęp do kolei dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz osób podróżujących z rowerami, a także 60 wagonów z przedziałami klasy pierwszej i bezprzedziałową częścią klasy drugiej oraz 125 wagonów typu 111A-20. Wymienione wagony zostały zmodernizowane przez PESA Bydgoszcz w konsorcjum z Pesa Mińsk Mazowiecki [dawniej: ZNTK Mińsk Mazowiecki]. Dodatkowo poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych H. Cegielski zmodernizowała 90 wagonów drugiej klasy. Dofinansowanie przyczynia się także do wzmocnienia parku taborowego PKP Intercity o 53 lokomotywy. W 2020 roku środki unijne współfinansowały zakup najnowocześniejszych w Polsce lokomotyw elektrycznych serii EU160 Griffin. Pojazdy rozwijają prędkość do 160 km/h i prowadzą pociągi PKP Intercity na terenie całego kraju.

Dodatkowo w trakcie realizacji jest umowa na modernizację 13 manewrowych lokomotyw spalinowych serii SM42 przystosowanych również do prowadzenia pociągów pasażerskich – Spółka odebrała już 6 takich pojazdów. W realizacji pozostaje również zadanie dotyczące modernizacji 20 lokomotyw elektrycznych serii EU/EP07 ze zwiększeniem maksymalnej prędkości ze 125 km/h do 160 km/h.

W ramach projektów PKP Intercity inwestuje także w stacje postojowe na terenie całej Polski. Przebudowane zostały już bocznice w Olsztynie i Kołobrzegu. Trwa obecnie kompleksowa modernizacja stacji Szczecin Zaleskie Łęgi, a na bocznicy w Krakowie rozpoczęła się modernizacja sieci sprężonego powietrza oraz modernizacja instalacji wodnej. Trwają również prace modernizacyjne przy kanałach rewizyjnych w lokomotywowni we Wrocławiu, gdzie budowana jest także automatyczna myjnia taboru. Podobna myjnia powstanie także na stacji Kraków Główny Zachód. Stacja postojowa w Warszawie wzbogaciła się o urządzenia myjące do myjni oraz tokarkę podtorową, a we Wrocławiu przebudowywane są kanały w hali całopociągowej oraz kanały rewizyjne w wagonowni.

Z dofinansowaniem unijnym PKP Intercity zakupiło 7 pojazdów szynowo-drogowych, które są wykorzystywane na stacjach postojowych w Gdyni, Krakowie, Przemyślu oraz Warszawie. Trwają przygotowania do realizacji kolejnych inwestycji infrastrukturalnych.

PKP Intercity

Źródło: PKP Intercity

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA