Na ziemi kłodzkiej kontynuowana jest budowa kompleksowego systemu przeciwpowodziowego Fot. Wody Polskie

Na ziemi kłodzkiej kontynuowana jest budowa kompleksowego systemu przeciwpowodziowego

Orzech
Orzech
REKLAMA

Wody Polskie kontynuują budowę kompleksowego systemu przeciwpowodziowego na ziemi kłodzkiej. Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, w tym szczególnie narażonym na powodzie obszarze, jest priorytetem Wód Polskich. Miejsca zakończonych i prowadzonych inwestycji wizytowali wiceprezesi Wód Polskich – Mateusz Balcerowicz i Jacek Jarząbek.

We wtorek 30 lipca wiceprezesi Wód Polskich – Mateusz Balcerowicz i Jacek Jarząbek wizytowali Ziemię Kłodzką, gdzie trwają prace przeciwpowodziowe dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. W czasie wizji terenowej, z udziałem pracowników Biura Koordynacji Projektu i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dokonano przeglądu nowoczesnych zbiorników przeciwpowodziowych w Roztokach, Boboszowie, Krosnowicach i Szalejowie Górnym. Delegacja Wód Polskich udała się również do miast Ziemi Kłodzkiej, w których prowadzona jest modernizacja zabezpieczeń przeciwpowodziowych i obejrzała stan prac w miejscowościach Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Długopole-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka i Kłodzko.

– Wody Polskie kontynuują prace na ziemi kłodzkiej w celu ochrony życia i mienia mieszkańców oraz lokalnej infrastruktury i dziedzictwa kulturowego. Modernizujemy istniejącą infrastrukturę przeciwpowodziową w największych miastach regionu i likwidujemy wąskie gardła na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach. Inwestycje pozwolą na bezpieczniejsze przejście fal powodziowych i wezbraniowych oraz zwiększą możliwości uniknięcia zagrożenia podtopieniami. Prace mają też swój prośrodowiskowy wymiar. Dzięki przebudowie istniejących progów na bystrza udrażniamy bariery migracyjne, odtwarzając ciągłość ekologiczną rzek – powiedział Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą

– Zbiorniki przeciwpowodziowe na ziemi kłodzkiej są przykładem nowoczesnej hydrotechniki. Wszystkie cztery poldery tworzą nowoczesny system, służący zarządzaniu przepływem wód wezbraniowych i mogą redukować falę powodziową. Obiekty są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w system przekazywania danych z możliwością sterowania lokalnego, z centrum zarządzania zbiornikami na ziemi kłodzkiej, jak i z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu – powiedział Jacek Jarząbek Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ekonomicznych i Organizacyjnych.

Działania są prowadzone w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowanego przez Wody Polskie, który jest współfinansowany przez Bank Światowy, przy wsparciu ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz ze środków budżetu państwa.

Dlaczego Ziemia Kłodzka potrzebuje ochrony przeciwpowodziowej?

Ziemia Kłodzka, z racji swojego położenia, jest regionem szczególnie narażonym na powodzie. Jest to szczególnie ważne w dobie postępujących zmian klimatu, kiedy coraz częściej zmagamy się z opadami nawalnymi powodującymi powodzie błyskawiczne. Dlatego Wody Polskie od początku swojego funkcjonowania realizują kilkuetapową strategię przeciwpowodziową dla Ziemi Kłodzkiej.

W ramach ochrony czynnej zaplanowano budowę 4 polderów przeciwpowodziowych. Budowa nowych zbiorników była niezbędna, gdyż liczba i pojemność zbiorników przeciwpowodziowych na ziemi kłodzkiej była niewystarczająca. Ponad stuletnie zbiorniki w Międzygórzu i Stroniu Śląskim, wybudowane w reakcji po niszczycielskiej powodzi z 1897 roku pod kierunkiem profesora Intzego i doktora Bachmanna, nie mogły uchronić regionu od katastrofalnej powodzi, które wydarzyła się równo sto lat później – w 1997 roku. Życie straciło wówczas 20 osób, a znacznemu zniszczeniu uległo wiele miejscowości. W niektórych miejscowościach kataklizm powtórzył się w 1998 roku. Dlatego też powstanie systemu czterech nowych zbiorników było konieczne, po pierwsze ze względu na zmniejszenie kulminacji fal powodziowych i redukcję wielkości przepływów, po drugie z powodu zmniejszenia zagrożenia w dolinach rzek, na których są one zlokalizowane oraz pośrednio na rzece Nysie Kłodzkiej i tym samym w całej Ziemi Kłodzkiej.

W ramach ochrony biernej zaplanowano prace remontowo-odtworzeniowe na wybranych odcinkach Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej, Morawy, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennego Potoku. Inwestycje obejmują najbardziej zurbanizowanych miejscowości Ziemi Kłodzkiej: Duszniki-Zdrój, Szczytna, Polanica-Zdrój, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Długopole-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka oraz Kłodzko.

Modernizacja istniejących zabezpieczeń przeciwpowodziowych, w tym ponad stuletniej poniemieckiej infrastruktury, jest niezbędna ze względu na likwidację tzw. „wąskich gardeł” na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach dla umożliwienia bezpieczniejszego przejścia fali wezbraniowej i uniknięcia zagrożenia podtopieniami.

Nowoczesne zbiorniki przeciwpowodziowe chronią już mieszkańców Ziemi Kłodzkiej

Nowe suche zbiorniki przeciwpowodziowe w Roztokach, Boboszowie, Krosnowicach i Szalejowie Górnym zostały wybudowane przez Wody Polskie w latach 2018-2023. Ich łączna pojemność retencyjna to 16 mln m3.

Razem z istniejącymi wcześniej zbiornikami w Stroniu Śląskim i Międzygórzu są w stanie przechwycić ponad 18 mln m3 wody. Każdy z nowych zbiorników chroni bezpośrednio ponad 1200 osób, a ich współdziałanie wzmacnia ochronę 25-tysięcznego Kłodzka przed zagrożeniem wynikającym z bardzo gwałtownych wezbrań wody, charakterystycznych dla tego górzystego regionu.

Pierwszym, oddanym do użytku w 2021 roku, był zbiornik Roztoki na potoku Goworówka. Jego pojemność wynosi 2,7 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 48 ha. Jego zapora ma 15,5 m wysokości i 756 m długości.

Z kolei latem 2023 roku zakończono i oddano do użytku zbiornik Boboszów na Nysie Kłodzkiej. Jego pojemność to 1,4 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu 21 ha. Wysokość zapory zbiornika wynosi 17 m, a jej długość to 230 m.

Równocześnie zakończono także budowę zbiornika Krosnowice na potoku Duna, którego pojemność to 1,9 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu to 44 ha. Jego zapora ma 14 m wysokości i 452 m długości.

Największy ze zbudowanych zbiorników zlokalizowany w Szalejowie Górnym powstał jako ostatni pod koniec 2023 roku. Ma pojemność 9,9 mln m3 i może przejąć 2/3 całkowitego spływu wód ze zlewni Bystrzycy Dusznickiej. Powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu to 119 ha. Zapora zbiornika ma 21 m wysokości i 735 m długości.

Całkowity koszt realizacji projektu dla zadań z komponentu 2A w ramach POPDOW, obejmującego budowę wszystkich czterech zbiorników, wyniósł ponad 976 mln zł.

REKLAMA

Modernizacja infrastruktury przeciwpowodziowej – z korzyścią dla ludzi i środowiska

Prace modernizacyjne są prowadzone aktualnie w 8 miastach w dolinie rzeki Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej i Bystrzycy Dusznickiej. To Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole-Zdrój i Międzylesie na Nysie Kłodzkiej, Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój na Białej Lądeckiej oraz Polanica-Zdrój na Bystrzycy Dusznickiej i Szczytna na Kamiennym Potoku. W wypadku zadania na Bystrzycy Dusznickiej w Szczytnej i Dusznikach Zdroju trwa jeszcze proces pozyskiwania niezbędnych decyzji i pozwoleń. Na pozostałych odcinkach planuje się zakończenie prac do czerwca 2025 roku.

Działania dotyczą przede wszystkim:

• remontów murów oporowych,

• budowy nowych ubezpieczeń brzegowych,

• zamiany progów na bystrza – udrożnienie barier dla migracji ryb

• budowy zapór przeciwrumowiskowych

• miejscowego zwiększenia światła mostów.

Wartość wszystkich aktualnie prowadzonych prac to ok. 300 mln zł.

W każdej z miejscowości projekt najpierw został skonsultowany i przedyskutowany z mieszkańcami oraz lokalnymi samorządami, co w efekcie umożliwiło wypracowanie rozwiązań spełniających oczekiwania społeczeństwa. Wszystkie prace zostaną przeprowadzone przy minimalnej ingerencji w unikalne walory przyrodnicze i architektoniczne regionu. Działania, podobnie jak budowa nowych zbiorników, są prowadzone z najwyższą dbałością o środowisko naturalne i pod nadzorem przyrodników.

Budowa zbiorników została zrealizowana zgodnie z wszelkimi wymogami środowiskowymi i technicznymi. Ponad 85% ich czaszy została pozostawiona w stanie naturalnym. Konstrukcja obiektów umożliwia migrację ryb.

W Krosnowicach zawieszono budki lęgowe dla pliszki górskiej i skrzynki dla nietoperzy. Nasadzono 7,7 tys. drzew iglastych i liściastych. Blisko 8,4 tys. krzewów posadzono jako odnowę grądowych i łęgowych siedlisk przyrodniczych.

Z kolei w Boboszowie stworzone zostały granitowe komory dla nietoperzy. Kompensacje przyrodnicze obejmowały między innymi nasadzenia ponad 7,5 tys. drzew iglastych i liściastych, blisko 6,6 tys. krzewów, w tym odnowę siedlisk przyrodniczych łęgowych oraz lasów klonowo-lipowych na zboczach. Zawieszono 260 szt. budek lęgowych dla ptaków różnego typu, 42 szt. skrzynek dla nietoperzy oraz platformę lęgową dla bociana czarnego.

Natomiast w Roztokach stworzono granitowe komory dla nietoperzy. Kompensacje przyrodnicze obejmowały nasadzenia ponad 21 tys. drzew iglastych i liściastych, blisko 20 tys. krzewów oraz odnowę siedlisk łęgowych i łąkowych.

W związku z budową zbiornika w Szalejowie Górnym nasadzono drzewa i krzewy charakterystyczne dla siedlisk 91E0 (łęgi) na powierzchni 2,9 ha oraz dla siedlisk 9180 (jaworzyny i lasy klonowo – lipowe) na powierzchni 1 ha. Dokonano również nasadzeń roślinności gatunków rodzimych (m.in. głogu i tarniny) na pow. ok. 5 ha. Dodatkowo zamontowano 4 budki lęgowe dla pluszcza i pliszki górskiej na rzece Bystrzyca Dusznicka oraz 3 platformy i 92 budki lęgowe dla ptaków, jak również platformę lęgową dla puchacza. Wykonano także montaż 50 skrzynek lęgowych dla nietoperzy.

Fot. Wody Polskie
Fot. Wody Polskie

Źródło: Wody Polskie

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA