Najstarszy amerykański bank stawia na Wrocław. Setki nowych miejsc pracyfot. Jakub Zazula

Najstarszy amerykański bank stawia na Wrocław. Setki nowych miejsc pracy

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejny światowy gigant stawia na stolicę Dolnego Śląska. BNY Mellon, dostawca platformy, dzięki której przedsiębiorcy budują swoje firmy, a osoby fizyczne swoje majątki, obecny jest we Wrocławiu już od ponad 13 lat. W ubiegłym roku ogłosił rozszerzenie tu swojej działalności.

W stolicy Dolnego Śląska otworzył też oddział Banku Europejskiego w ramach swoich struktur. Teraz ten amerykański bank przeniósł swoje biura do nowoczesnego biurowca w Centrum Południe.

Zajmuje całą powierzchnię biurową budynku II fazy wrocławskiego kompleksu Centrum Południe – łącznie około 20 300 metrów kwadratowych, zlokalizowanych na 13 piętrach z których każde jest wyposażone w szereg rozwiązań mających wpływ na oszczędność wody i energii elektrycznej.

Biuro, które w ramach certyfikacji LEED Commercial Interiors ocenili niezależni eksperci, otrzymało najwyższy w kraju i drugi najwyższy wynik w Europie.

BNY Mellon połączył zespoły, które dotychczas pracowały w dwóch różnych wrocławskich biurowcach. BNY wybrało budynek Skanska ze względu na jego zrównoważone i innowacyjne rozwiązania, a także centralną lokalizację i starannie zaprojektowaną przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Pracownicy mają dostęp do powierzchni przygotowanych do różnych stylów pracy, a także stref integracji i relaksu, takich jak ogólnodostępne boisko do koszykówki. Każde piętro oferuje nieograniczony dostęp do 40-metrowych, w pełni wyposażonych loggii, które służą jako zewnętrzne przestrzenie do pracy i spotkań z widokiem na miasto.

Amerykańska firma BNY Mellon będąca międzynarodowym liderem w dziedzinie zarządzania inwestycjami i usługami inwestycyjnymi zamierza zwiększyć zatrudnienie w swoim centrum w stolicy Dolnego Śląska.

– Wszystko, co się w tej chwili dzieje jest konsekwencją tej decyzji. BNY Mellon we Wrocławiu cały czas rośnie. Już teraz zatrudnia 3 tysiące pracowników, a zamierza w dalszym ciągu się rozwijać i zatrudniać kolejne osoby – mówiła kilka miesięcy temu Ewa Carr-de Avelon, Dyrektor Zarządzająca BNY Mellon w Polsce.

Ten jeden z najlepszych zagranicznych pracodawców we Wrocławiu planuje powiększyć swój zespół o kolejne 1000 nowych osób

Według przedstawicieli firmy Wrocław jest dla BNY Mellon niezwykle ważną lokalizacją. Już teraz polska załoga stanowi ponad 5 proc. jego wszystkich kadr, a już niedługo ma to być 8 proc. Ten amerykański bank zatrudnia we Wrocławiu obecnie 3 tys. pracowników, a w planach jest zatrudnienie kolejnego tysiąca wysoko wykwalifikowanych osób w ciągu najbliższych kilku lat.

Dążymy do tego, aby w przyszłości zatrudniać w tej lokalizacji około 4000 osób. Biorąc pod uwagę, że na całym świecie zatrudniamy około 50 tys. pracowników, Wrocław jest dla BNY Mellon niezwykle ważną lokalizacją, już teraz polska załoga stanowi 5 proc. wszystkich naszych kadr, a już niedługo będzie to 8 proc." – poinformował w 2023 roku, w rozmowie z portalem miejskim wroclaw.pl, Roman Regelman, wiceprezes i dyrektor generalny Securities Services and Digital w BNY Mellon.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
REKLAMA

Zrównoważone wnętrza w dużej skali 

Wnętrza biura BNY uzyskały najwyższy wynik w Polsce i drugi w Europie w ramach międzynarodowej certyfikacji LEED Commercial Interiors. Ten certyfikat był kolejnym dodatkiem do pozostałych w portfolio BNY. Aż 59% budynków, które zajmuje firma, posiada certyfikację w ramach międzynarodowych ocen LEED, ISO 14001, BREEAM lub Energy Star, według ostatniej publikacji z 2023 roku. 

Biuro w Polsce zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić naturalne światło, czyste powietrze i stałą, odpowiednią temperaturę. W budynku znajduje się również infrastruktura wspierająca zdrowie fizyczne i psychiczne oraz kantyna z pełnowartościową i świeżą żywnością. Do dyspozycji pracowników jest 13 pięter przestrzeni biurowej z biurkami z regulowaną wysokością oraz wieloma rodzajami przestrzeni, zarówno do integracji, jak i skupienia. Każdy poziom posiada w pełni wyposażoną kuchnię i dodatkowe punkty, w których można napić się kawy.

Na parterze znajdują się prysznice i przebieralnie. Co więcej, firma zapewnia cichy pokój z wygodnymi fotelami i nastrojowym oświetleniem, salę do minigolfa, pokoje o charakterze międzywyznaniowym czy kawiarnię z wyborem kaw ze zrównoważonych upraw oraz świeżego jedzenia, serwowanego każdego dnia. W biurze znajduje się też tzw. centrum zdrowia, zapewniające wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, w tym doradztwo i terapię w ramach programu Wellbeing Support, usługi profilaktyki zdrowotnej i układu mięśniowo-szkieletowego, jogę i inne zajęcia fitness.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

– To bardzo ekscytujący czas dla BNY w Polsce. Nasze pierwsze biuro, z 50 pracownikami, otworzyliśmy tutaj w 2010 roku, a teraz jesteśmy jedną z sześciu strategicznych lokalizacji rozwoju BNY, zatrudniającą lokalnie tysiące osób. Przenieśliśmy się do nowego biura, by poprawić doświadczenia naszych pracowników i wzmocnić ich poczucie przynależności - teraz, gdy jesteśmy wszyscy razem w jednym budynku we Wrocławiu. Tworzymy środowisko pracy skupione na innowacji, współpracy i budowaniu społeczności, gdzie zespoły odnoszą sukcesy, a możliwości stale się zwiększają. Wraz z Krithikaa Natarajan, z którą wspólnie pełnimy rolę Co-Site Executives, jesteśmy podekscytowani możliwością dalszego wzmacniania pozycji naszego polskiego biura – powiedział Gerard O'Keefe, Co-Site Executive, BNY Polska.

– Wnętrza biura naszego najemcy BNY są odzwierciedleniem podejścia do projektowania zrównoważonych przestrzeni, którymi kierujemy się przy każdej inwestycji Skanska. Centrum Południe wyróżnia się rozwiązaniami, które wspierają jego efektywność energetyczną, czy oszczędzanie wody i innych surowców naturalnych, co potwierdza przyznany mu międzynarodowy certyfikat LEED na najwyższym poziomie Platinum. Wysoki poziom tych rozwiązań dostrzegli także jurorzy plebiscytu PLGBC Green Building Awards przyznając nagrody zarówno pierwszej, jak i drugiej fazie kompleksu – mówi Artur Mamrot, Project Manager w Skanska Commercial Development Europe.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Tak wysokie wyniki w certyfikacji LEED biurowiec Centrum Południe osiągnął dzięki rozwiązaniom, które pozwalają zużywać aż o 40% mniej energii i o 58% mniej wody w porównaniu z budynkiem bazowym certyfikowanym w tym systemie. Na wysoką ocenę w certyfikacji składa się także zagospodarowanie otoczenia budynku. Zostało ono zaprojektowane z uwzględnieniem obfitej, bioróżnorodnej zieleni. W bezpośrednim sąsiedztwie położono chodniki wykonane z betonu, który oczyszcza powietrze poprzez eliminowanie z niego szkodliwych cząsteczek NOx.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Wisiu65
Nie wiedziałem że Banca Monte dei Paschi di Siena otwarła oddział we Wrocławiu

Powierzchnie biurowe w Centrum Południe

Centrum Południe - Budynek 1

Dostępna powierzchnia: 418 m2
  • status budynku: gotowy
  • dostępność: Available / Sublease
  • klasa budynku: A
  • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
  • czynsz wywoławczy: 16.50
  • minimalny okres najmu (w latach): 5
  • współczynnik miejsc parkingowych: 1/80.0

Centrum Południe - Budynek 2

Dostępna powierzchnia: 1850 m2
  • status budynku: gotowy
  • dostępność: Od zaraz
  • klasa budynku: A
  • certyfikat: WELL - Gold, LEED - Platinum
  • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
  • czynsz wywoławczy: 16.50
  • minimalny okres najmu (w latach): 5
  • współczynnik miejsc parkingowych: 1/80