Nowa wielka inwestycja za półtora miliarda złotych pod WrocławiemPixabay

Nowa wielka inwestycja za półtora miliarda złotych pod Wrocławiem

Orzech
Orzech
REKLAMA

Pod Wrocławiem powstanie kolejna wielka inwestycja. Kilkanaście kilometrów od granic administracyjnych stolicy Dolnego Śląska, w miejscowości Malin, w gminie Wisznia Mała (powiat trzebnicki) ma powstać największe centrum logistyczne na Dolnym Śląsku i jedno z największych w Polsce.

Jeden z największych polskich deweloperów - Develia S.A. z Wrocławia podpisała list intencyjny o współpracy joint venture z Hillwood Polska, polską spółką światowego giganta z branży magazynowej. Spółki zrealizują centrum logistyczne o powierzchni minimum 400 tys. mkw. Szacunkowa wartość całego projektu przekroczy 1,5 miliarda zł. Inwestycja ta powinna wygenerować docelowo kilka tysięcy nowych miejsc pracy (bezpośrednich i w tzw. otoczeniu biznesowym).

List intencyjny określa zasady współpracy Develii i Hillwood Polska przy realizacji parku logistycznego wraz niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową.

Właścicielem nieruchomości, na której powstanie centrum logistyczne jest spółka zależna od Develii. Projekt będzie realizowany w co najmniej czterech etapach, dlatego list intencyjny przewiduje etapową sprzedaż gruntu do spółki celowej, w której Develia będzie posiadać 25 proc. udziałów. Deweloper szacuje, że przychód ze sprzedaży całej nieruchomości gruntowej wyniesie około 35 mln euro. W podstawowym scenariuszu Develia nie przewiduje dodatkowego zaangażowania finansowego w realizację centrum logistycznego.

REKLAMA

Parametry projektu zostaną ustalone w oparciu o biznes plan przyjęty w trakcie negocjacji umowy joint venture. Jego realizacja wymaga od partnerów współpracy na wszystkich etapach - od uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych, przez budowę, na komercjalizacji obiektu kończąc. Projekt będzie czerpać z doświadczenia obu firm, ale operacyjne zarządzanie będzie realizowane przez zespół Hillwood.

– Nawiązanie współpracy z Hillwood Polska w celu realizacji parku logistycznego na naszym gruncie w Malinie to realizacja kolejnego elementu strategii Develii. Dążymy do maksymalizacji wartości w ramach dezinwestycji tego aktywa, które spółka kupiła w 2007 r., a list intencyjny jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Poza przychodem ze sprzedaży gruntu, Develia będzie posiadać udział w zyskach z tego projektu, który powinien się zakończyć do 2029 r. – mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii. – Wspólnie z naszym partnerem prowadzimy rozmowy z lokalnymi władzami na temat zmiany przeznaczenia terenu, która umożliwi realizację przedsięwzięcia. Liczymy, że uda nam się wypracować optymalne rozwiązanie – podsumowuje Andrzej Oślizło.

– Realizacja projektu w Malinie jest krokiem w kierunku powiększenia naszej oferty w okolicach Wrocławia. Nasze sukcesy w prowadzeniu projektów w formule joint venture pozwolą na zoptymalizowanie wyników obu partnerów – mówi Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska. – Park logistyczny, który wybudujemy we współpracy z Develią, będzie naszym piątym centrum magazynowym w tym rejonie. Wrocław i cały Dolny Śląsk cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najemców, szczególnie firm z sektorów e-commerce oraz logistyki. Jak wskazują dane za ostatni kwartał ubiegłego roku, jest to trzeci największy rynek w kraju pod względem popytu zgłaszanego na nowoczesne powierzchnie magazynowe – dodaje Hubert Michalak.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA