Zniknie kolejna niezabudowana działka na Starym Mieście we Wrocławiu. Tym razem chodzi o niewielką działkę przy ulicy Kazimierza Wielkiego 29b, obok zabytkowego Ewangelickiego Kościoła Opatrzności Boskiej. Powstanie na niej nowy budynek wielorodzinny.
Inwestorem projektu o nazwie Kazimierza Wielkiego 29B jest spółka Urban Corp z Wrocławia. Za projekt architektoniczny budynku odpowiada wrocławska pracownia GREG Architekci.
Elewacja budynku zostanie skontruowana z płyt ze spieku kwarcowego o odcieniu ciemnego kamienica, ze złotymi listwami. Na parterze budynku powstaną dwa lokale użytkowe, w których mogą powstać np. restauracja i piekarnia. Na pozostałych kondygnacjach zaprojektowano mieszkania 1-, 2- i 3-osobowe. Każde z nich będzie miało dostęp do balkonu lub logii.
Łącznie w nowym budynku przewidziano 27 lokali mieszkalnych o powierzchniach od 26,5 mkw.
Przed II wojną światową stała w tym miejscu kamienica, która uległa zniszczeniu podczas oblężenia miasta w 1945 roku, a jej pozostałości zostały wyburzone. Od tego czasu nieruchomość pozostaje niezabudowana.
REKLAMA
Działkę przy ul. Kazimierza Wielkiego 29b o powierzchni 342 mkw. w lipcu 2020 roku kupiła na zorganizowanym przez miasto przetargu wrocławska spółka Urban Corp. Cena wywoławcza wynosiła 1,6 mln zł netto. Do 2 lipca wpłynęły dwie oferty. Korzystniejsza okazała się ta złożona przez firmę Urban Corp Sp. z o.o., opiewająca na 2,5 mln zł.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
Planowany sposób zagospodarowania terenu – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z usługami w parterze – jest zgodna z planem miejscowym (usługi centrotwórcze, a mieszkania od drugiej kondygnacji nadziemnej, wysokość do 24 m).
Deweloper zapewniał, że zrealizuje budynek według złożonej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej w ciągu trzech lat od nabycia nieruchomości w stanie surowym zamkniętym. Chce zbudować współczesną kamienicę, zdaniem komisji "bardzo dobrze wpisaną w kontekst otoczenia".
– Dobrze rozwiązany parter budynku wykorzystujący całą możliwą powierzchnię na usługi – uzasadniali swój wybór członkowie komisji przetargowej.
– Szczególnie dobrze korespondować będzie z publiczną przestrzenią chodnika i otoczeniem kościoła, wycofana zgodnie z liniami planu miejscowego część parteru. Płyty elewacyjne o odcieniu ciemnego kamienia dobrze nawiązują do budynku Europeum, ale przy dalszym opracowaniu projektu warto przygotować inny wariant kolorystyczny w jaśniejszej tonacji.
Miasto zastrzegło sobie prawo odkupienia nieruchomości w ciągu pięciu lat, jeżeli inwestor nie dotrzyma ustalonego terminu bądź przedstawionej, zaakceptowanej już koncepcji.
Wizualizacje: Greg Architekci
Zdjęcia: Jakub Zazula, Filip Heliasz